Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (19.06.2019)

Belediyelerden haberler (19.06.2019)

EĞİTİM İÇİN EL ELE

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile şehrimizin gururu olan hayırseverlerimizin eğitimin daha güçlü alt yapıya kavuşması için destekleri sürüyor. Köşk Mahallesi’ne Hayırseverlerimizden Osman Ulubaş tarafından yapılan ilkokul ve anaokulunun yanına Büyükşehir Belediyesi de spor salonu yaptırıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, şehrimizdeki hayırseverlik kültürünün Kayseri’nin en önemli özelliklerinden olduğunu söyledi. Hayırseverlerimizin özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine çok önemli katkıda bulunduklarını dile getiren Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin de yaptıkları yatırımlarla hayırseverler şehrinin hayırsever kurumları olduğunu kaydetti.

Bu kapsamda Köşk Mahallesi’ne spor salonu yapımına başladıklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, “Köşk Mahallesi’nde belirlediğimiz eğitim alanına Hayırseverlerimizden Osman Ulubaş’ın yaptırmakta olduğu 24 derslikli Osman Ulubaş İlkokulu ile 8 derslikli Anaokulu’nun yanında spor salonu yaptırıyoruz. Toplam inşaat alanı 880 metrekare olan spor salonunun yapımı hızla devam ediyor. İçerisinde 90 kişilik tribünü de bulunacak olan spor salonunu en kısa sürede tamamlayarak çocuklarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, eğitim yatırımlarının artarak devam edeceğini, geleceğimiz olan çocuklarımız için yatırımlarda hız kesmeyeceklerini kaydetti.

KARAYOLLARI DEVELİ-YAHYALI YOLUNU ÖNCELİKLİ PROJE KAPSAMINA ALDI

            Bir süredir yapım çalışmalarına ara verilen Develi-Yahyalı yolu, Develi Belediyesinin girişimleri sonucunda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün öncelikli projesi kapsamına alınarak çalışmalarına yeniden başladı.

            Alt yapı, dolgu, yarma gibi zemin çalışmalarını tamamlayan ekipler Develi’nin Yahyalı çıkışındaki kavşağın tamamlanmasının ardından yaz sezonunda asfaltlama çalışmalarına başlayacaklarını belirtti. Çalışmaların büyük bir gayretle yeniden başlamasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Asfalt atılmasına engel bütün alt yapı çalışmalarının sona erdiği projenin %85’lik kısmı tamamlanmıştır. İnşallah bu asfalt sezonunda sıcak asfalt serimine başlanacak olan Develi-Yahyalı yolumuz bu senenin sonunda rahatlıkla ve güvenle kullanılabilecek duruma getirilecektir. Develimiz ve Yahyalı’mız için büyük önem arz eden bu projenin yeniden devam ettirilmesinde emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyor, çalışmaların kazasız-belasız bir şekilde tamamlanmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN EKSKAVATÖR İHALESİ

 Büyükşehir Belediyesi, muhtelif yerlerde kullanılmak üzere paletli ekskavatör kiralayacak. Kiralama işi için yapılan ihaleye dört firma katıldı.

Büyükşehir Belediyesi paletli ekskavatör kiralama işi için 2 milyon 215 bin TL yaklaşık maliyetle ihaleye çıktı. İhaleye katılan dört firma ve teklifleri şöyle oldu:

Yol-Nas İnşaat: 1 milyon 435 bin TL

İKH Hafriyat: 1 milyon 593 bin TL

Solmazlar Hafriyat: 1 milyon 883 bin TL

Ertaçlar İnşaat: 1 milyon 900 bin TL

İhale, tekliflerin incelenmesinin ardından neticelenecek.

TALAS’TA STRATEJİK PLAN ÇALIŞMASI

Talas Belediyesinde 2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik plan çalışmaları başladı. Tamamlanacak çalışmayla Talas’ın gelecek beş yıldaki faaliyetlerinin yer alacağı yol haritası belirlenecek.

Çalışmayla ilgili konferans salonunda düzenlenen toplantıya Talas Belediye Başkanvekili Ümit Dilci, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve personel katıldı.

Toplantıda konuşan Talas Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Güngör, sözlerine Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın selamıyla ve konuya gösterdiği önemi anlatarak başladı.

Güngör, stratejik planın Talas Belediyesinin önümüzdeki yıllarda yapacağı faaliyetler açısından önemine dikkat çekerek, “Bu çalışma belediyemizin yol haritası açısından büyük önem arz ediyor. Bunun için bütün birimlerdeki arkadaşlarımıza büyük görev düşüyor. Buradaki hedefimiz en kısa sürede en iyi şekilde yol haritamızı belirleyip çalışmalarımızı yürütmek. Planlayacağımız her proje, bütün göstergeler bizim gelecekteki yol haritamızı belirleme ve bütçemizi ayarla açısından tutan da yapılacak faaliyetleri yıllara yayarak nasıl hareket edeceğimize kadar ana temeli oluşturacak.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Hazine Uzmanı Yılmaz Öztürk ise, stratejik planlamanın önemini, kamudaki yerini, kamudaki stratejik planlamanın hukuki dayanağı ve sürecin aşamaları gibi konularda bilgiler verdi.

KOCASİNAN’DA YUNUS EMRE’NİN ÇEHRESİ DÖNÜŞÜMLE HIZLA DEĞİŞİYOR

Kocasinan Belediyesi’nin ilçe genelinde sürdürdüğü kentsel dönüşüm projeleriyle mahallelerin çehresi değişiyor. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Yunus Emre Mahallesi’ndeki çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının her aşamasını büyük bir titizlikle takip eden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kentsel dönüşümle ilçenin yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

“Kocasinan’ın daha da güzelleşmesi için kentsel dönüşüm en önemli çalışmalarımızdan biridir” diyen Başkan Çolakbayrakdar, Yunus Emre Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmasının bölgenin kaderini değiştireceğini söyledi. Kentsel dönüşümün tamamlanmasıyla Kocasinan’ın, herkesin yaşamak istediği bir bölge haline geleceğine dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “İlçenin dört bir yanında devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Yeni Kocasinan’ı hızlıca şekillendiriyoruz. Bu çerçevede Yunus Emre Mahallemizde inşaatı devam eden kentsel dönüşüm konutlarımızda ki çalışmalarımız da hızla ilerliyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla, hak sahiplerine huzurlu yuvalarını teslim ederken bir yandan da yeni çalışmalarımızı başlatacağız. Mahallemizdeki 6 blokluk ilk etap inşaatlar hızlı bir şekilde devam ediyor. Ardından ise yeni etapların çalışmaları başlayacak. Dönüşüm kapsamında Yunus Emre, Gaziosman ve Yavuzlar olmak üzere bütün bu bölgeyi yenileyip, Yeni Kocasinan için bir adım daha atacağız. Bölgeyi Kocasinan’a yakışır şekilde daha modern bir yapılaşmayla taçlandıracağız. Bütün gayretimiz, Kocasinan’ı daha da güzelleştirerek, değer katmaktır. Bu mahallemizde olduğu gibi kentsel dönüşüm ihtiyacı olan mahallelerimizdeki çalışmalar, Kocasinan Belediyesi olarak programımız altında ilerliyor. Her bir adımını kontrol ettiğim kentsel dönüşüm çalışmalarımızı tamamlayarak Yeni Kocasinan’ı el birliği ile inşa etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar sözlerini Kocasinan’daki kentsel dönüşüm projelerinin Kayseri’ye büyük atılımlar yaptıracağını ve tarihe geçecek projeler olacağını vurgulayarak noktaladı.

Dört küçük pehlivan, bir başpehlivana karşı

Kağıthane Belediyesi’nin Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında bu yıl 28’ncisini düzenlediği Kağıthane Yağlı Güreşleri, pehlivanlar arasında kıran kırana mücadelelerle geçti. Hasbahçe Güreş Sahası’nda binlerce vatandaşın ilgi gösterdiği Kağıthane Yağlı Güreşleri‘ne farklı şehirlerden 400 güreşçi yer aldı. Geleneksel hale gelen Kağıthane Yağlı Güreşleri, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni aratmazken müsabakaların sonunda başpehlivanlığı Orhan Okulu kazandı.

Bu yıl Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde bir ilk yaşandı. Altın Kemer sahipleri Orhan Okulu ve Recep Kara, Kağıthane Yağlı Güreşleri’nde 4’er küçük pehlivan ile aynı anda güreş tuttu. Renkli görüntülere sahne olan kuşaktan kuşağa güreş müsabakasını sporseverlerde ilgiyle izledi.

Sadabad Yaz Etkinlikleri’ni değerlendiren Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, “Bugün 20’den fazla başpehlivanımız, 400’ten fazla da sporcumuz burada mücadele ediyorlar. Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi güreşçilerimiz burada kendilerini de görecekler. Biz Ata sporumuz yağlı güreşi bölgemizde yaşatmak istiyoruz. Gelecek kuşaklara aktarmak adına da ev sahipliğini üstleniyoruz. Sadece güreş değil, cirit olacak okçuluk olacak Kağıthane’de. Çünkü Sadabad, tarihi Lale Devri’nin yaşandığı yer. Osmanlı zamanında burası Yağlı Güreşlerin, Okçuluğun ve Cirit’in olduğu yer. Bizde burada Ata sporumuzu Kağıthanelilere, İstanbullulara ve şehir dışından gelen vatandaşlarımıza izlettiriyoruz” dedi.     

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Hacılar’da her yer Ayyıldız

Hacılar İlçesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat’ın doğusunun teröristlerden arındırılmasına yönelik başlatılan ‘Barış Pınarı Harekâtı’na …