Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (17.05.2019)

Belediyelerden haberler (17.05.2019)

BÜYÜKŞEHİR RUHSAT SORUNUNU ÇÖZDÜ

Meslek odalarınca açılan dava nedeniyle imar yönetmeliği ile ilgili yürütmenin durdurulması kararıyla başlayan ruhsat sorunu Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yeni yönetmelik devreye girene kadar proje kontrol ve ruhsatlandırma işlemlerinin önünü açtıklarını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, imar yönetmeliği ile ilgili yürütmenin durdurulması kararının şehrimizin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünü olumsuz bir şekilde etkilediğini ve müteahhitleri bir hayli zor durumda bıraktığını hatırlattı.

Sorunu gidermek için Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli çalışmaları yaparak konuyla ilgili düzenlemeyi Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne taşıdığını dile getiren Başkan Büyükkılıç, “Hazırladığımız düzenleme Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda değerlendirilmiş ve meclisimizin de onayı ile ruhsat işlemlerinin önünü açacak düzenleme karara bağlanmıştır. Bakanlığımızca yeni yönetmelik yürürlüğe girene kadar proje kontrol ve ruhsatlandırma işlemlerinin önü açılmıştır” dedi.

TALAS’TA ZABITADAN RAMAZAN DENETİMİ

Talas Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşların huzurlu ve güvenli bir Ramazan geçirmesi için ilçedeki fırın, market ve halk pazarları gibi gıda satışının yapıldığı işletmeleri denetime aldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden gıda mühendisi ve veteriner hekimler ile İlçe Sağlık Grup Başkanlığından görevlilerin de hazır bulunduğu denetimler, ilk olarak fırınlardan başladı. Ramazan pidelerinin gramajından fiyatına, üretiminden hijyenine kadar birçok kontrolden geçirilen fırınlarda, özellikle vatandaşın temel gıda maddesi olan ekmeğe azami özen gösteriliyor.

Daha sonra market ve şarküterilere geçen zabıta, gıda ve sağlık ekipleri, etlerin soğuk hava depolarındaki hijyenlerini denetledi. Ekipler süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri gibi çabuk bozulabilen gıda maddelerinin son kullanma tarihlerini kontrol etti. Aynı zamanda zabıta ekipleri mahalle pazarlarına konulan noktalarda vatandaşın huzurlu ve güvenli alışveriş yapması için sürekli nöbet tutarken, pazarlara konulan tartı aletiyle gramaj kontrolü yapıyor.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, denetimlerin vatandaşların on bir ayın sultanı Ramazan’ı huzurlu geçirmesi adına artarak sürdüğünü belirterek, “Bunun için kontrollerimiz belli periyotlarda devam ediyor.” dedi.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “MOBİTEK, TÜRKİYE’DE MOBİLYANIN GELECEĞİNE YÖN VERECEK”

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yerli ve yabancı birçok markayı bir araya getiren MOBİTEK ile Kayseri’nin, mobilya sektöründe pazardan daha fazla pay alacağını ve Türkiye’de mobilyanın geleceğine yön vereceğini söyledi.

Kocasinan Belediyesi’nin de üyesi olduğu, Orta Anadolu Kalkınma Birliği (ORAKAB) Meclisi olağan toplantısı Kocasinan Belediyesi encümen salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya; aynı zamanda ORAKAB Başkanlığını da yürüten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın yanı sıra ORAKAB Meclis Üyeleri katıldı. Toplantıda ilk olarak meclis gündeminde bulunan maddeler görüşüldü. Gündem maddeleri arasında yer alan Meclis içi seçimleri yapılarak görev dağılımı gerçekleştirildi. Gizli oylamayla yapılan seçimde Meclis Divan Katipliğine; Ahmet Kürtüncü ve Yasin Bağcı seçilirken Meclis 1.Başkan Vekilliğine Abdulbaki Karataş, Meclis 2. Başkan Vekilliğine Ekrem Şahin seçildi. Encümen Üyeliğine; Cevdet Aslan, Mithat Yıldırım, Yasin Bağcı, Seyhan Arifoğlu, Behçet Şafak ve Rahmi Hamurcu oy birliğiyle seçildi.

Toplantıda daha sonra ORAKAB tarafından yürütülen Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Mali İşbirliği ile finanse edilen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Mobilya Üretim Altyapısını Güçlendirme Projesi  (MOBİTEK)  hakkında bilgilendirme yapıldı. Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin de Başkanlığını yürüten Başkan Çolakbayrakdar, projenin Kayseri’yi dünya pazarında söz sahibi yapacağını ve mobilyada dünyanın kalbinin Kayseri’de atacağını ifade etti. Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin 2004 yılında kurulduğunu belirten Başkan Çolakbayrakdar, MOBİTEK’in küçük ve orta ölçekli işletmeleri büyük ölçekli işletmeler haline getirmek amacıyla yapılan bir destek projesi olduğunu hatırlatarak, “Kocasinan’da büyük bir yatırım olan ve 10 milyon avroya yakın Avrupa Birliği Hibe Projesiyle yapılan MOBİTEK Projesi ile şehrimiz, uluslararası pazarda söz sahibi olacak. Gerek fiziki gerekse teknoloji donanımıyla Kayseri sanayisi kalite anlamında daha yukarılara çıkacak. Dünya pazarında yaklaşık yüzde 2 oranında pay sahibi olan Kayseri mobilyası, böylelikle dünya pazarında rekabet edebilecek güce ulaşacak. Şimdiden üretime başlayan MOBİTEK, zamanla daha fazla çeşitli üretim gerçekleştirecek. Nihai hedefimiz; burayı bir AR-GE merkezi olarak çalıştırmaktır. Burada yapılacak olan AR-GE, dış ticaret, pazarlama ve imalatla ilgili destek çalışmalarıyla birlikte Kayseri, mobilya sektöründe dünya pazarında çok daha fazla pay alabilecek ve söz sahibi olacak. Proje ayrıca istihdamı da artıracak. Tasarımından dış ticaretine, yeni pazarların bulunmasına kadar birçok noktada öncülük edecek. Kayseri’nin mobilya sanayisi, hak ettiği yerin daha üstüne çıkacak. Projenin bu aşamasına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gerçekleştirdiğimiz toplantının ülkemiz, şehrimiz ve ilçemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Toplantının ardından meclis üyeleri ile birlikte MOBİTEK’in merkez binasını,  projenin ofislerini ve teknoloji donanımlarını inceleyen Başkan Çolakbayrakdar, Avrupa Birliği hibe projesi kapsamında 10 milyon Avroluk bütçesi ile mobilya alanında hem ar-ge hem de üretimin yapılacağı bir tesisi Kayseri’ye kazandırıldığını belirtti.

BEYDEĞİRMENİ’NDE YENİ PARSELLER SATILACAK

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Beydeğirmeni Besi Bölgesi ile ilgili bir toplantı yaptı. Ticaret Borsası ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanlarının da katıldığı toplantıda bölgedeki yeni parsellerin satışı ve yapılacak yatırımlar ele alındı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın Beydeğirmeni Besi Bölgesi ile ilgili yaptığı toplantıya Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras ve Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili bürokratları katıldı.

Toplantıda Beydeğirmeni Besi Bölgesi’nde yeni oluşturulan ve satışa çıkarılmasını planladıkları parsellerin bulunduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Tüm besicilerimizin Beydeğirmeni bölgesini bir üretim merkezi yapmalarını istiyoruz. Bölgede yaklaşık 800 adet besi parseli oluşturuyoruz. Alınan parsellerdeki yatırımlar tamamlandığında burada 80 ila 100 bin baş hayvanın besisi yapılacak. Böylece, bölgenin şehrimize yılda yaklaşık 1 milyar TL’lik katkı sunmasını bekliyoruz. Şehrimiz Beydeğirmeni Bölgesi ile ülkemizin önemli hayvancılık merkezlerinden bir haline gelecek. Bu nedenlerle yatırımların bir an önce tamamlanması için Ticaret Borsamız ve hayvancılıkla ilgili birliklerimizle el ele gönül gönüle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, Filinta’nın Konağı’nda incelemelerde bulundu

        Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Gülük Mahallesi’nde yer alan, Kayseri kültür yapıları içinde nadir sivil eserlerden biri olan Filinta’nın Konağı çalışma alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

        ‘Filinta’nın Konağı’ olarak bilinen yapının aslına uygun olarak onarılarak hizmete sunulacağını hatırlatan Dr.Mustafa Palancıoğlu, 19. yüzyıl ilk çeyreğinde sivil mimarinin en güzel eserlerinden birisi olarak günümüze kadar ayakta durmayı başaran ender eserlerden birisi olduğunu söyledi.

        Konağın 1985 yılında Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli olduğunu belirten BaşkanPalancıoğlu”Filinta’nın Konağı gerçekleştirilen aslına uygun onarım ile gelecek kuşaklara hizmet verecektir. Bodrum ve zemin kattan oluşmaktadır. Taş kemerli yapısı ve o döneme ait ahşap ve alçı süsleme sanatının en güzel örnekleri bu konakta sergilenmiştir. Bu yapı hem kullanılan yapı malzemesi, hem işçilik hem de sanat tarihi için bir Anadolu kültür eseridir. Projesi ve kullanılan yapı malzemeleri ve  mimari yapısı itibariyle Anadolu aile yapısının yaşantısını gözler önüne sermektedir. Melikgazi Belediyesi yine bir tarihi mekâna dokunuş yaparak kültürel mirasa sahip çıkıp gelecek kuşaklara emanet edecektir.”diye konuştu.

ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİNİN İKİNCİSİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Geçtiğimiz senenin ekim ayında ilki düzenlenen Uluslararası Develi-Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresinin ikincisi için hazırlıklara başlandı.

10-11-12 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan kongre Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı ve bu sene katkı sağlayacak Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Folklor Enstitüsü ortaklığında Develi Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleştirilecektir. Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevi, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran ve daha birçok akademisyenin çağrılı olarak söyleşi yapacağı kongrede yurt içinden ve yurt dışından yüz akademisyen katılarak Develi, Âşık Seyrani ve Türk Kültürü hakkında bilimsel tebliğlerini sunacak.

Develi, Âşık Seyrani ve Türk Kültürü hakkında derinlikli bilgilerin elde edilip kalıcı bir esere dönüştürüleceği kongrenin geleneksel hale gelmesi için şimdiden çalışmalara başlandığını belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Uluslararası Develi-Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresinin çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Develimizin, Aşık Seyranimizin ve Türk Kültürümüzün uluslararası arenada akademik düzeyde tanıtılmasına imkan sağlayan kongremize destek veren kurumlarımıza ve tüm akademisyenlere şimdiden teşekkür ederim.”

Kongrede sunulan bilimsel tebliğler Develi, Âşık Seyrani ve Türk Kültürü başlıkları altında üç ayrı kitap olarak basılacaktır. Kongreyle ilgili merak edilen bilgilere http://www.develikongre.org/ sitesinden ulaşılabilir.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu  “Yerel sebze ve meyve üretimine Melikgazi desteği

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu, ilçe sınırları içerisinde yer alan bağ ve sayfiye alanları ile tarım yapılan bölgede sulama suyu kanallarının çok önemli olduğunu ve bu nedenle sulama kanallarını sürekli bakım ve onarımlarının yapıldığını söyledi.

Kıranardı, Hisarcık, Gesi, Turan, Büyükbürüngüz ve Gürpınar yerleşim bölgelerinde yer alan bağ ve bahçe alanlarının daha seri ve verimli bir şekilde sulanabilmesi için sulama kanallarına bakım yaptıklarını bozulanları ise onardıklarını belirten Başkan Dr.Mustafa Palancıoğlu“Sulama kanalları özellikle yaz aylarında son derece önem arz etmektedir. Çünkü bu bölgelerde mevsimlik sebze ve meyve yetiştiriciliği çok önemli. Bu açından gerekli su kaybının önlenmesi ve daha seri bir sulama yapılabilmesi için sulama sularının etkin ve verimli kullanımı için su kanalları yaptırılmaktadır. Verimli ve bereketli bir tarım için sulama çok önemlidir. Yaptığımız bu çalışma ile bu bölgelerde su kanalı sorunu ortadan kaldırıldığı gibi sebze ve meyve üretiminde artış da sağlanmaktadır.”  dedi.

Başkan Palancıoğlu, şu anda Melikgazi ilçe sınırları içerinde yer alan sulama kanallarının tamamının açık ve kullanılabilir olduğunu sözlerine ekledi.

EKİPLERDEN FIRINLARA DENETLEME

Develi Belediye Başkan Vekili İsmail İzmirli, belediye zabıta ekipleri ve İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı ekipler ile birlikte Develi’de ekmek imalatı yapan fırınların denetiminde bulundu. Ramazan ayında ilçemizdeki fırınların yoğun olarak kullanılmasından dolayı fırınlarda genel hijyen ve ruhsat kontrolü yapan ekipler, Develi halkının daha sağlıklı ürün tüketimi için denetimlerin belirli aralıklarla devam edeceğini belirtti.

MÜZELER HAFTASI’NDA BÜYÜKŞEHİR’DEN HEDİYE

 Büyükşehir Belediyesi Müzeler Haftası nedeniyle 18-24 Mayıs tarihleri arasında müzeleri ücretsiz hale getirdi. Vatandaşlar Selçuklu Uygarlığı Müzesi ile Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi’ni 24 Mayıs’a kadar ücretsiz gezebilecek.

23 Nisan haftasında çocuklar için ücretsiz yapılan Selçuklu Uygarlığı Müzesi ve Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi, Müzeler Haftası nedeniyle çocukların yanı sıra yetişkinlere de ücretsiz olacak. Kayserililer 18-24 Mayıs tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi’ne ait iki müzeyi ücretsiz olarak gezebilecekler.

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi ve Selçuklu Uygarlığı Müzesi pazartesi günleri hariç her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, RAMAZAN SOKAĞI’NDA

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, teravih namazı sonrası İpeksaray AVM yanına kurulan Ramazan Sokağı’nı ziyaret etti. Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Başkan Büyükkılıç, Ramazan’ın manevi atmosferinin şehrin dört bir yanında en güzel şekilde yaşandığını söyledi.

Ramazan ayında teravih namazlarını her gün farklı bir mahalle veya ilçede kılan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılç, bu kez Erciyesevler Mahallesi’ndeki Yeşilevler Camii’nde eda ettiği teravih namazının ardından İpeksaray AVM yanındaki Ramazan Sokağı’na geçti.

Esnafa ve vatandaşa “Hayırlı Ramazanlar” dileklerinde bulunan, el sıkan, hatır soran Başkan Memduh Büyükkılıç, Ramazan Sokağı’ndaki tüm stantları tek tek gezdi. Hayırlı kazançlar temennisiyle esnaflarla sohbet eden Başkan Büyükkılıç, bir grup vatandaşla da bir süre oturarak kahve içti. Büyükkılıç, bu sırada Ramazan Sokağı’na gelen vatandaşlara tatlı ikramında bulundu.

Başkan Memduh Büyükkılıç’a Ramazan Sokağı’nı gezisi sırasında İpeksaray AVM Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Arslan da katıldı. Gittiği her stantta esnaf ve vatandaşların ilgisiyle karşılaşan Başkan Memduh Büyükkılıç, bazı stantlarda alkışla karşılandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ziyareti sırasında bir ara künefe tezgahına da geçerek çevresindekilere künefe ikram etti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Talas Yolunda yapımı devam eden Engelsiz Yaşam Merkezi’nde inceleme

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’ni şehrimize kazandırıyor. Hayırsever-Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile …