Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (14.03.2019)

Belediyelerden haberler (14.03.2019)

Başkan Çelik, şehrin farklı bölgelerindeki mini terminalleri tanıttı

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA BİR İLK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin model alınacak projelerinden birisi olan Mini Terminaller Projesi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve sektörün temsilcilerinin katılımıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan Başkan Mustafa Çelik, Mini Terminal projesinin Türkiye ve dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

Şehrin 6 farklı bölgesine yapılan Mini Terminaller Fuzuli Caddesi’ndeki Mini Terminal önünde gerçekleştirilen programla tanıtıldı. Tanıtım programına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yanı sıra AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı ve TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektörü Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, sektör temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“VERİMLİLİK ARTTI, ŞEHİR ULAŞIM KİMLİĞİ KAZANDI”

Tanıtım programında bir konuşma yapan Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı ve TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektörü Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, Kayseri’de 117 acente ve 53 servis aracı ile verilen hizmetin yerini Mini Terminallerin almasının çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Kiralar ve servis araçlarının maliyetiyle otobüs işletmeciliğinin sürdürülemez hale geldiğini ve havayoluna kayan yolcuları çekmek için maliyetleri daha da indirmek zorunda olduklarını vurgulayan Yıldırım, “Medeni bir şekilde, şehre ulaşım kimliği kazandırmış 6 terminal artık sektörün ihtiyacını karşılıyor. Bu projeyle ulaşımda verimlilik arttı. Kayseri bu anlamda bir ilki yaptı. Sektörümüze çok büyük katkı sağlayacak ilk adımın atılması nedeniyle Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da konuşmasında, belediyelerin halkın hayatını kolaylaştırmak için var olduğunu belirtti. Gülsoy, projeyle halkla birlikte işletmecilerin de menfaatlerinin korunduğunu kaydetti.

“SAATE BAKIP MESAİ DOLDURANLARDAN DEĞİLİZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise görev sürelerinin sonuna kadar aynı hızla çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Kendilerine verilen sorumluluğun farkında olduklarını ifade eden Başkan Çelik, “Önceki gün en önemli ulaşım yatırımlarımızdan birisi olan Hulusi Akar Bulvarı üzerinde Kayseri’nin ilk tüp geçidinin önce protokolünü imzaladık, ardından tanıtımını gerçekleştirdik. Dün gönül belediyeciliğinin önemli bir halkası olan ve ülkemizde örneği bulunmayan Engelsiz Çocuk Evi projemizin ikincisinin temelini attık. Bugün yine Türkiye’de ilk olan Mini Terminallerimizi ve bu terminaller vasıtasıyla vermiş olduğumuz hizmeti tanıtacağız. Önümüzdeki hafta Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temelini atacağız. Gördüğünüz üzere saate bakıp mesai dolduranlardan değiliz. Son güne ve son saate kadar şehrimiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

4 yıl içinde ulaşım alanında yaptıkları yatırımları dile getiren ve Mini Terminallerin de bu yatırımlar arasında olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Çelik, Mini Terminal modelinin Türkiye’de ilk olduğunu söyledi. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım bu arada söze girdi ve projenin dünyada da ilk olduğunu kaydetti. Başkan Mustafa Çelik, model alınacak bir proje yaptıklarını belirterek, bu projenin hem kamu hem otobüs işletmecilerine hem de vatandaşa fayda sağladığını söyledi. Fuzuli Cadde’sinin yanı sıra Yoğunburç, Talas, Yeşil Mahalle, Beyazşehir ve Belsin’de mini terminaller bulunduğunu ifade eden Başkan Çelik, terminal içerisinde otobüs firmalarının yazıhaneleri, Kent Ekmek büfeleri ve ödeme noktalarının da bulunduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Fuzuli Caddesi’nde bulunan Mini Terminal katılımcılar tarafından gezildi.

KAYMEK’TEN BAĞIMLILIK EĞİTİMİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki KAYMEK, hayatı olumsuz etkileyen bağımlılıklarla ilgili eğitimler vermeye başladı. Eğitimlerde; sigara, alkol ve uyuşturucunun yanı sıra teknoloji bağımlılığına da dikkat çekiliyor.

Özellikler çocuklar ve gençlerin daha sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine katkıda bulunmak maksadıyla KAYMEK tarafından başlatılan bağımlılık seminerleri devam ediyor.

Huzur Çınarı Aile Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi’nde görevli psikolojik danışmanlar tarafından verilen ve üç aydır devam eden seminerlere bugüne kadar 277 kursiyer katıldı. Bağımlılık eğitimleriyle sigara, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji gibi çeşitli bağımlılıklarla ilgili farkındalığın arttırılması ve bu maddelerin kullanımının bilgi ve bilinçle önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Büyükkılıç “TÜMSİAD KAYSERİ ŞUBESİ BÖLGE EKONOMİSİNE YÖN VERİYOR

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Kayseri Şubesini ziyaret ederek şube Başkanı Hüseyin Akgül ve Yönetim Kurulu Üyelerine Belediyenin ekonomiye ve istihdama yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Kayseri Şube Başkanı Sayın Hüseyin Akgül, Melikgazi Belediyesince Kayseri sanayisine, esnafına, ticaretine, üretimine ve girişimcilerine yönelik   özel yapılan yatırım ve hizmetlerden dolayı TÜMSİAD adına teşekkür ettiğini söyledi.

TÜMSİAD Kayseri Şubesi Yönetimi ile her zaman birlikte ve dayanışma içerisinde çalıştıklarını ve beraber projeler ürettiklerini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç “Kayseri Belediyeleri olarak Mesleki Oda, Dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte ve istişare içerisinde çalışıyoruz. Bunun sonuçları ilçe halkına hizmet olarak yansımaktadır. TÜMSİAD Kayseri Şubesi ile ortak bir çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu ortak çalışma ile Kayseri’de girişimcilerin ufkunu açıyor yatırımlarına öncelik tanıyoruz.  Bundan böylede yeni bir etkinlik ve yeni bir kampanya ile Kayserili sanayiciler, girişimciler, esnaflar ve ticaret erbabı için özel seminerle düzenleyeceğiz” dedi.

       Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, TÜMSİAD Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akgül ve Yönetim Kurulu Üyelerinden gerçekleştirilen çalışmalar ile projeleri hakkında bilgiler aldıklarını sözlerine ekledi.

Başkan Memduh Büyükkılıç Karadenizliler gecesine iştirak etti

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Karadenizliler tarafından düzenlenen Etkinliğine katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıçetkinlikte Karadenizliler ile sohbet ederek, fikir alışverişinde bulundu.

Karadenizlilerin kültürünün Anadolu kültür mirası içerisinde önemli bir yeri bulunduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Bölgesel ve yerel kültür değerlerini önemsiyoruz. Çünkü bu Anadolu’nun özünde kültür zenginliği bulunmaktadır. Özellikle günümüzde bu değerler daha iyi anlaşılmaktadır. Kayseri Belediyeleri olarak kültür ve toplum değerlerine önem veren her türlü çalışmaya ve etkinliği destek oluruz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, bu tür etkinliklerin toplumsal dayanışmayı artırdığını sözlerine ekledi

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “PROJELERİMİZLE ESNAFIN HİZMET STANDARTLARINI YÜKSELTİYORUZ”

Farklı mahallelerde vatandaşlarla bir araya gelip, istek ve önerileri dinleyen Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile birlikte Oto Galericiler Sitesi esnafıyla bir araya geldi. Ziyarette klasik otomobilinin direksiyonuna geçen Başkan Çolakbayrakdar, çalışmalarla Kocasinan’ın hizmet standartlarını yükseltmeye devam edeceklerini söyledi.

Başkan Çolakbayrakdar, Taner Yıldız ile birlikte Oto Galericiler Sitesi’ndeki esnafın istek, beklenti ve sorunlarını dinledi. ‘Hayırlı işler’ temennisinde bulunarak, onlarla samimi sohbetler gerçekleştiren Başkan Çolakbayrakdar’ı güler yüzle karşılayan esnaflar, Kocasinan Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti. Ziyarette direksiyon başına geçen Başkan Çolakbayrakdar, renkli görüntüler oluşturdu.

Her fırsatta esnaflarla bir araya gelerek onların sorunlarını dinlediğini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Oto Galericiler Sitesi’ndeki esnaf kardeşlerimizle bölgeye yapılması gereken konuları istişare ederek, beklentilerini ve taleplerini dinledik. Kocasinan Belediyesi olarak esnafımızın her zaman yanındayız. Buradaki esnaflarımızın hayatlarını daha da kolaylaştırmak noktasında elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, ÖĞRENCİLERE ‘SAFAHAT’ HEDİYE ETTİ

Düzenli olarak okulları ziyaret eden Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, bu hafta Hacı Ahmet Arısoy Anadolu Lisesi’nin öğrenci ve öğretmenleriyle bir araya geldi. Öğrencilerle keyifli sohbetlere imza atan Başkan Çolakbayrakdar, onlara İstiklal Marşı’nın Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un ‘Gençler İçin Safahat’ kitabını hediye etti.

Başkan Çolakbayrakdar, ilk olarak öğrencileri ziyaret edip, onlara hitaben “Sizler Türkiye’nin değerlerisiniz. Büyük ve Güçlü Türkiye sizlere emanet olacak. Bizler de geleceğimizin teminatı çocuklarımıza daha güzel Türkiye bırakmak için çalışıyoruz. İstiklal Marşı’nın Kabulü ’nün 98. yıldönümünde ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı’nı yazdırmasın’ diye dua ediyoruz. Bu vesile ile Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz. İstiklal Harbi’nde şehit düşen bütün vatan evlatlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Huzur içinde yaşamış olduğumuz; Anadolu topraklarında, kıyamete kadar hür ve özgür bir şekilde yaşamayı Mevlam, bizlere nasip eylesin. Şu bilinsin ki; bin yıldır bu topraklarda özgür yaşadığımız gibi bundan sonra da bayrağımızın gölgesi altında, ezan sesiyle bu vatan toprağında yaşamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin taleplerini dinleyen Başkan Çolakbayrakdar, bir öğrencinin okullar arasında festival gibi yarışmalar düzenlemesi isteğini yerine getireceklerini belirterek, “Biz her yaş gurubuna; nasıl bir Kocasinan’da yaşamak istersiniz? Diye sorup, onlardan aldığımız beklentilerine göre projeler geliştiriyoruz. Burada da farklı ve önemli olan bir etkinlik talebi geldi. İnşallah okullar arasında öğrencilerin bir araya geleceği bir organizasyon düzenleyeceğiz. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi bu yıl da okullarımızda dereceye giren öğrencilerimizi Çanakkale’ye götüreceğiz. Yine başarılı öğrencilerimize yurt dışı gezisi düzenleyeceğiz. Özellikle gençlerimize pozitif ayrımcılık yaparak projeler üretiyoruz. Bu kapsamda Gençlik Merkezlerimizin sayısını artırıyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerle keyifli sohbetlere imza atan Başkan Çolakbayrakdar, onlara İstiklal Marşı’nın Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un ‘Gençler İçin Safahat’ isimli kitabını hediye etti.

Ardından öğretmenler odasında öğretmenlerle bir araya gelip, onların taleplerini dinleyen Başkan Çolakbayrakdar, “Okul ziyaretleri esnasında öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldiklerine dikkat çekerek, “Öğretmenlerimizin hem yaşadığı çevreyle ilgili hem de okulla ilgili taleplerini dinliyoruz. Öğretmenlerimizin taleplerine büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda bizler de Kocasinan Akademi ile farklı branşlarda 7’den 70’e herkese hizmetler veriyoruz. Özellikle gençlerimize Milli Eğitim müfredatında olmayan konularda hizmetler veriyoruz. Bunlardan biri olan arduino, robotik kodlama eğitimiyle daha donanımlı gençler yetiştiriyoruz. Spor, sanat ve kültür gibi her alanda vatandaşlarımızın yanında oluyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN SAĞLIK SEMİNERİ

Büyükşehir Belediyesi 14 Mart Tıp Bayramı’nda bir sağlık semineri gerçekleştirdi. Seminerde gebelik ve takibi konusu ele alındı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sağlık seminerleri devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen sağlık seminerine Tekden Hastanesi Hekimi Op. Dr. Özlem Katırcı katıldı.

Dr. Özlem Katırcı, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle düzenlenen seminerde gebelik takibi, gebelik muayenesi, gebelikte ultrason ve normal doğum konularında açıklamalarda bulundu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri OSB’nin iftarında konuşan Tahir Nursaçan: Ümidimizi yitirmeyeceğiz

Kayseri OSB Bölge Müdürlüğü tarafından iftar yemeği düzenlendi. Programda konuşan ve  Kayseri sanayisinden bahseden OSB …