Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (15.01.2019)

Belediyelerden haberler (15.01.2019)


HALEF-SELEF’TEN BAŞKAN ÇELİK’E ZİYARET

 Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’nin Başkanı ve Genel Kuruldaki Başkan Adayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti. Başkan Çelik, MÜSİAD’ın Kayseri’de çeyrek asrı aşkın bir süredir başarıyla hizmet verdiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, MÜSİAD Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu ve Genel Kurula Başkan Adayı olarak girecek olan Mehmet Kütahneci ile bir süre görüştü. MÜSİAD bayrağını dört yıldır onurla ve şerefle taşıdığını ifade eden Olgunharputlu, bu sürede ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Sizlerle her konuda istişare yaptık ve her türlü desteği gördük. Kayseri ve ülke menfaatleri doğrultusunda yaptığımız faaliyetlere verdiğiniz destekler için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik de MÜSİAD’ın çeyrek asrı aşkın bir süredir Kayseri’de faal olduğunu ifade ederek, “Zor bir süreçte MÜSİAD başkanlığını üstlendiniz. Yaptığınız çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyoruz. MÜSİAD çeyrek asrı aşkın Kayseri’de hizmet veriyor. İnşallah bundan sonra çok daha iyi noktalara gidecektir. Bundan sonra da elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Şimdiden yeni yönetime hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR MÜSİAD HEYETİNİ AĞIRLADI

Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu ve Yönetim Kurulu Üyelerini makamında misafir etti. Ziyarette, Başkan Çolakbayrakdar, birlikte her zaman örnek bir dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, “Bütün gayretimiz ve çabamız, ülke ekonomisinin 2023 hedeflerine ulaşmasıdır.” dedi.

Başkan Çolakbayrakdar’a Genel Kurul öncesi son ziyaretini yapan MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Nedim Olgunharputlu, Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, “Devraldığım bu bayrağı ileri bir noktaya getirdik. Yıllarca hizmet ettiğimiz MÜSİAD Başkanlığını, Genel Kurulda yeni seçilecek arkadaşımıza devir edeceğiz. Başkanlığım döneminde sizle iletişimimiz, ileri seviyedeydi. Birlik ve beraberlik içerisinde uyumlu bir şekilde çalışarak istişarelerde bulunduk. Bundan dolayı yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Kayseri; kardeşliğin, dostluğun, birlik ve beraberliğin yeridir” diyerek sözlerine başlayan Başkan Çolakbayrakdar ise, Kayseri için birlik beraberlik ve uyum içerisinde çalışmanın mutluluk verici olduğunu dile getirerek, “Sanayimize, iş dünyasına, şehrimize ve ülkemize yapmış olduğunuz katkılardan dolayı başta siz olmak üzere MÜSİAD Yönetim Kuruluna herkese teşekkür ediyorum. Rabbim, yeni göreve gelecek başkana ve yönetim kurulu üyelerine güzel hizmetler yapmayı nasip etsin. MÜSİAD denildiği zaman; özellikle Anadolu sermayesi için son derece önemli ve itibarlı bir kurum akıllara gelmektedir. Ayrıca dünyada 180 noktada ülkemizi temsil eden bu kuruma şimdiye kadar hizmet veren herkese teşekkür ediyorum. Bütün gayretimiz ve çabamız, ülke ekonomisinin 2023 hedeflerine ulaşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR UYARIYOR

Erciyes’te yoğun kar yağışı ve tipi beklentisi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada Erciyes’teki mekanik tesislerin kapalı olacağı da belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Erciyes A.Ş.’den yapılan açıklamada 15 Ocak tarihinde Erciyes’te yoğun kar yağışı ve tipinin beklendiği vurgulandı. Kar yağışı ve tipinin özellikle Erciyes’te hayatı olumsuz etkileyeceği belirtilen açıklamada, mekanik tesislerin herhangi bir olumsuzluğa meydan verilmemesi amacıyla kapatılacağı kaydedildi.

Açıklamada, Erciyes’e çıkmayı planlayan vatandaşların hava durumundaki beklentilere göre hareket etmesi istendi.

MHP İLÇE YÖNETİMİNDEN BAŞKAN CABBAR’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

            Develi MHP İlçe Başkanı Yunus Özer, MHP İlçe teşkilatı ile birlikte Cumhur İttifakının Develi Belediye Başkan Adayı Mehmet Cabbar’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

            Samimi muhabbet havasında seçim süreci hakkında Başkan Cabbar’la istişarelerde bulunan MHP İlçe Başkanı Yunus Özer “Lider doktrini biz ülkücüler için olmazsa olmaz unsurlarımızdandır. Liderimiz Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her türlü şer odaklarına karşı tesis ettikleri cumhur ittifakının Develi İlçe teşkilatı olarak bizler de sonuna kadar arkasında olacağız. Kardeşlik havasında yürüteceğimiz seçim çalışmalarımızda size ve ekibinize başarılar diliyor, el ele, gönül gönüle vererek Develimiz için güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum” dedi. MHP İlçe Başkanı Yunus Özer’e ve teşkilatına nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini ileten Başkan Cabbar “Liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la, vatan davasını şahsi davaların önünde tutarak cumhur ittifakını sağlayan Sayın Devlet Bahçeli’nin devletimizin zirvesinde tesis ettikleri gibi bizler de Develimizde bu kardeşliği tesis ederek hep beraber kardeşlik içinde memleketimize hayırlı sonuçlar kazandıracağız. Bu ittifakın mimarlarından olan MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye ve tüm ülkücü kardeşlerime şahsım ve tüm memleket sevdalıları adına şükranlarımı sunuyor, bu ruhun bozulmasına halel getirecek herkesin ve her tutumun karşısında olacağımı belirtmek istiyorum. Rabbim çıktığımız bu yolda bizlerin yardımcısı olsun” açıklamalarında bulundu.

 LÜTFULLAH CEBECİ HOCA’DAN BAŞKAN CABBAR’A ZİYARET

            Seyrani Kampüsü Paksa İslami İlimler Fakültesi’ne kurucu dekan olarak atanan tefsir profesörü hemşerimiz Lütfullah Cebeci Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ı makamında ziyaret etti.

            Yeniden belediye başkan adaylığına seçilen Başkan Cabbar’ı tebrik ederek başarı dileklerinde bulunan Prof. Dr. Lütfullah Cebeci, önümüzdeki eğitim-öğretim sezonunda faaliyete başlayacak olan İslami İlimler Fakültesi hakkında da istişarelerde bulundu. “İslami İlimler Fakültesinin Develi’de açılmasıyla birlikte bu fakülteye Develili olan Lütfullah Cebeci’nin atanmasından dolayı daha da mutluluk duyduğunu belirten Başkan Cabbar “Develi Belediyesi olarak Seyrani  kampüsümüzdeki eğitim faaliyetlerine her tür desteği vermeye hazırız” dedi ve nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

DEVELİ’NİN GÜLLERİNDEN AHMET’TEN BAŞKAN CABBAR’A HAYIRLI OLSUN HEDİYESİ

            Develimizin güllerinden olan ve Develililer olarak “Komiser Ahmet” olarak bilinen Ahmet Görken, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın adaylığının kesinleşmesinden dolayı ziyaret ederek kravat hediye etti.

            Ziyaretinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Cabbar “Develimizin güllerinden olan Ahmet’imizin böylesi anlamlı ziyareti ve hediyesi bizleri daha da mutlu etmiş enerjimize enerji katmıştır. Sağolsun, var olsun” dedi.

                                  DÜNYA ŞAİRİ NAZIM HİKMET ANILDI NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SEN

Bir mavi kumaşın üstünde unutulmuş olan elin
 ve saçlarında
vakur yumuşaklığı canımın içi İstanbul toprağının…”

                                                                Nazım Hikmet RAN

Hayatını mücadeleye adamış,  61 yıllık ömrünün büyük bir bölümünü hapiste mahkûm olarak geçirmiş, ardında bıraktığı yüzlerce şiir ile hala hafızalarımızda yerini koruyan Nazım Hikmet, 117’nci doğum gününde Sarıyer’de anıldı.

Uzun yıllar vatanından ayrı kalarak memleket hasreti çeken, demir parmaklıklar ardında 17 yılını geçirip, Moskova’da sürgündeyken hayatını kaybeden Türk edebiyatının önemli ustası Nazım Hikmet, 117’nci doğum gününde Sarıyer Belediyesi ve Nazım Hikmet Kültür Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Tarabya sahilini dolduran Nazım sevdalıları, mavi gözlü dev için Türkiye’den ayrıldığı son kara parçasından denize karanfiller bıraktı. Ardından yaklaşık iki saatlik Boğaz turuna çıkan kalabalık, büyük ustayı şiirleriyle andı.

UMUT DOLU BİR DÜNYA İÇİN

Programda konuşan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkan Vekili Kıymet Coşkun, “İlk kez 1992 yılında burada bir buluşma gerçekleştirdik. Yine karanfil bırakarak, vapurla Boğaz’a açıldık. 27 yıl geçmiş ve gelenekselleşmeye başladı. İlk günün heyecanıyla eşit, özgür, umut dolu, adil bir dünya için bir aradayız” dedi.

BİR EKSİĞİZ

Konuşmasına Türk sinemasının ustası Tarık Akan’ı anarak başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Geçtiğimiz yıllarda Tarık Akan da aramızdaydı. Artık bir eksiğiz” dedi. Başkan Genç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çok anlamlı bir vedalaşma. Her vedalaşmanın bir buluşması var. Zor günlerden geçiyoruz ve bu zor günleri geride bırakma umuduyla vatan şairi, vatan sevdalısı Nazım Hikmet’i anıyoruz. Çünkü o da çok sevdiği ülkesinden yine böyle bir zamanda ayrılmak zorunda kalmış. Ayrılıkların değil buluşmaların çoğalması gerekir. Çok daha güzel günlere. Günlerimiz barış içinde olsun, aydınlık olsun.”

BAŞKAN PALANCIOĞLU’DAN  MELİKGAZİ TEŞKİLATINA ZİYARET

Melikgazi Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Talas Belediye Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, AK Parti Melikgazi İlçe Teşkilatını ziyaret etti.

Başkan Palancıoğlu, ilk ziyaretini AK Parti Melikgazi İlçe Teşkilatına gerçekleştirdi. Burada İlçe Teşkilat Başkanı Gökhan Ülke ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Palancıoğlu, “Melikgazi Belediyemizde 20 yıldır hizmet eden Memduh Başkan’ı aratmayacak şekilde bayrağı alıp, Melikgazi’nin çok daha iyi bir ilçe haline gelmesine vesile olacağız.” dedi.

“Rabbim 5 yıl boyunca hem Melikgazi’ye, hem Kayseri’ye, hem de ülkemize güzel hizmetler kazandırmayı nasip eylesin” diyen Başkan Palancıoğlu, şöyle konuştu: “Zaten acemiliğimizi Talas’ta atmıştık. İnşallah şimdi Melikgazi’de çok daha farklı, çok daha güzel hizmetleri Melikgazili vatandaşlarımıza sunacağız. Rabbim birlik ve beraberlik içerisinde nice hizmetler yapmayı nasip etsin. Teşkilatımızla birlikte el ele verip, bu süreçte inşallah rekor oyla –ki 560 bin nüfusuyla Melikgazi Kayseri’nin en yoğun merkez ilçesi- vatandaşlarımızın gönlünü kazanmaya çalışacağız. Gönül belediyeciliğinin en iyi örneğini inşallah birlikte Melikgazi’de gerçekleştirmeye çalışacağız.”

AK Parti Melikgazi İlçe Başkanı Gökhan Ülke ise, Başkan Palancıoğlu’na ziyareti için teşekkür ederek, “Talas’ta yaptığı büyük hizmetler bütün şehrin dilinde. İnşallah bu hizmetlerin çok daha taçlandığı Melikgazi’de devam ettirecektir.” ifadelerini kullandı.

Aday tanıtım toplantısında çalışmak istedikleri adayın açıklanmasından ayrıca mutluluk duyduklarını belirten Ülke, “İnşallah Melikgazi’de sırt sırta vererek çok güzel işler yapacağız. Bu anlamda teşkilatımızla, mahalle başkanlarımızla, meclis üyelerimizle her türlü desteği vermeye hazırız. Üzerimize düşen vazife neyse 31 Mart’ı 1 Nisan’a bağlayan geceye kadar elimizden geleni yapacağız. Sıkılmadık el, ziyaret edilmedik vatandaş bırakmayacağız. İnşallah gönül belediyeciliğini sizinle birlikte taçlandırarak sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Ziyaret Başkan Palancıoğlu, AK Parti Melikgazi İlçe Teşkilat Başkanı Gökhan Ülke ve yönetim kurulu üyeleriyle çekilen hatıra fotoğrafıyla sone erdi.

KOCASİNAN, ASFALT ÇALIŞMASIYLA REKOR TAZELEDİ

Kocasinan Belediyesi, asfalt üretim ve yol çalışmalarında rekor tazeledi. Kocasinan Belediyesi, Kayseri’de en yüksek kapasiteye sahip ve yüzde yüz yerli üretim olan asfalt plenti ile 2018 yılında 265 bin ton asfalt serimi ve 200 kilometre yol yaparak tarihi bir rekor elde etti. Yeni Kocasinan’ı hızlıca şekillendirdiklerine vurgu yapan Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, asfalt çalışmalarında hedeflenen rakamların üzerine çıkararak rekor hedefini bir üst seviyeye taşıdıklarını söyledi.

Yeni Kocasinan için ilçede büyük bir değişim, yenilik ve gelişim yaşandığına dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan’ın, nüfus olarak Türkiye’nin 33 ilinden daha büyük olduğunu hatırlatarak, “Kocasinan, aynı zamanda 156 bin hektar alan üzerinde Kayseri’nin en büyük ilçesidir. Merkezdeki en büyük ilçe olmamız sebebiyle çok büyük bir yol ağına sahibiz. Bu kapsamda Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz Kocasinan’ın dört bir yanında asfalt seferberliği yaptı.” diye konuştu. Başkan Çolakbayrakdar, “Yenileme çerçevesinde, alt ve üst yapı, yol, kaldırım ile çevre düzenlemesi gibi bütün çalışmaları yaparak ‘Yeni Kocasinan’ı hızlı bir şekilde oluşturuyoruz. Gerek yenilenmesi gereken yollar, gerekse yeni yapılmakta olan yollar için asfalt olmazsa olmazımızdır. Ayrıca yeni yerleşim alanları ve alternatif yollar da oluşturuyoruz. Bunları yaparken 200 bin metrekare alan üzerinde Kayseri’de en yüksek kapasiteye sahip olan ve teknolojik yapısıyla dünya standartlarında asfalt üreten asfalt plentimizle asfalt üretimi gerçekleştiriyoruz. Çevre dostu özelliğiyle saatte 240 tonluk kapasiteye sahip asfalt üretimiyle daha hızlı, ekonomik ve kaliteli üretim imkanı sunuyoruz. Yüzde yüz yerli üretim olan asfalt plenti ile yolları daha kaliteli hale getirirken bu yıl 265 bin ton asfalt serimiyle rekor kırdık ve yaklaşık 9 Milyon 600 TL tasarruf sağladık. Ayrıca toplam 430 bin ton temel malzeme ve 600 bin ton da kaba dolgu malzemesi kullanıldı.” diye konuştu.

Kocasinan’da her zaman en iyi ve en kaliteli hizmeti hedeflediklerini belirten Başkan Çolakbayrakdar, sözlerini; “Yaptığımız hizmetler neticesinde ilçemiz daha modern bir görünüme ve daha sağlıklı bir alt yapıya kavuşuyor” diyerek noktaladı.

MÜSİAD, ZİÇEV, SAHA KOMİSERLERİ DERNEĞİ, OTOBÜSÇÜLER ESNAFI ODASI, MELİKGAZİ ZİRAAT ODASI, KAYSERİSPOR KAPALI KALE TARAFTARLAR DERNEĞİ

Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr.Memduh Büyükkılıç’a destek ziyaretleri devam ediyor. Başkan Büyükkılıç, Müsiad, Ziçev, Saha Komiserleri Derneği, Melikgazi Ziraat Odası, Halk Otobüsçüleri Odası ve Kayserispor Kapalı Kale Taraftarlar Derneği yönetimlerini misafir ederek, heyetlerle görüş alışverişinde bulundu.

Müsiad ŞubeBaşkanı Nedim Olgunharputlu ve yönetim kurulu üyeleri yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek, yeni dönemde Başkan Memduh Büyükkılıç’a başarılar dilediler.

 Futbol Saha KomiserleriDerneği Başkanı Şinasi Acar ve yönetim kurulu üyeleri sporun ve sporcunun dostu bir belediye başkanı olarak gönüllerde taht kuran Başkan Büyükkılıç’ı Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylığından dolayı kutlayarak, futbol saha komiserleri olarak her zaman yanlarında olduklarını, Kayseri’nin spor şehri olarak anılması için yapılacak çalışmalarda destek olacaklarını ifade ettiler.

ZİÇEV BaşkanıAsuman Talaslıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Melikgazi Belediye Başkanı olarak bu zamana kadar yer tahsisi başta olmak üzere Zihinsel Yetersiz Çocukların topluma kazandırılması ve hayata tutunmaları için yapılan çalışmalara verdiği bütün destekler ve gösterdiği yakın ilgiden dolayı Başkan Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ettiler.

Kayserispor Başkanvekili Berna İlter, taraftarlardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Süleyman Akın ve Kayserispor Kapalı Kale Taraftarlar Derneği Başkanı Ahmet Dirgenali’de ziyaretlerinde Başkan Memduh Büyükkılıç’ın Kayserispor’a olan ilgi ve desteklerinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığından dolayı tebrik ettiler.

Melikgazi Ziraat Odası BaşkanıMahmut Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri’de Memduh Başkanımızın Melikgazi Belediyesinde yaptığı hizmetleri her zaman takdir ettik. Yeni dönemde tarım ve hayvancılık alanında çiftçilerimize yönelik projeleri bizleri heyecanlandırmıştır. Başaracağından hiç şüphemiz yok, yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. dedi.

Kayseri Otobüsçüler EsnafıOdası Başkanı Ahmet Erkan’da yaptığı açıklamada vatandaşların rahat, huzurlu ve güvenli ulaşımını sağlayabilmek için gayret gösterdiklerini Başkan Memduh Büyükkılıç’ın açıkladığı 150 Vizyon proje arasında en önemli konu başlıklarından olan Ulaşım ile ilgili projelerin hayata geçirilmesinin güzel sonuçlar doğuracağına inancının tam olduğunu söyledi.

24 Kasım’da açıklanan Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığının ardından gerek seçim çalışmaları gerekse belediye çalışmaları ile yoğun bir tempoda Kayseri’ye hizmet için çalıştığını belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, bugün bizleri ziyarete gelen, desteklerini belirten ve başarı dileyen heyetlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz şehrimizi inşa, gönülleri ihya etmek için bir yandan çalışmalarımızı sürdürürken diğer yandan da yeni dönemde yapacağımız proje ve yatırımlarla ilgili gayret gösteriyoruz. Bu şehir hepimizin.Bu zamana kadar yapılanlar var, devam eden projeler var. Biz Kayseri’yi ulaşımdan, sağlığa, kültür sanattan spora, tarihten doğaya, yerel kalkınmadan tarıma ve daha birçok konuda Kayseri’yi Marka şehir yapmak için mesai harcıyoruz. Kayseri için bir projesi olan herkese kapımızda gönlümüzde sonuna kadar açık. Kayseri halkı hizmetlerin en iyisine ve güzeline layık. Allah hizmet için çıktığımız bu kutlu yolda bizleri muvaffak eylesin.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR İLE HAYIRSEVERLERDEN ÖNEMLİ PROTOKOL

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında hayırseverlerle yapılan ve yapılacak olan iki önemli protokol de gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Engelsiz Yaşam Evi ve ikinci Engelsiz Çocuk Evi’nin hayırseverlerin katkılarıyla yapılacağını belirtti ve önümüzdeki günlerde bu tür yeni protokollerin yapılabileceğini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ocak ayı toplantısı için Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik yönetiminde toplandı. Toplantıda 66 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde hayırseverlerimizin desteğini içeren iki önemli konu ele alındı. Mecliste, Suzan Handan Ateş adlı hayırseverimizin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıracağı Engelsiz Çocuk Evi’ne Yüksel Ateş ismi verilmesi halinde yapacağı bağışla ilgili protokole ilişkin madde görüşüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Beyazşehir’de yaptıkları Engelsiz Çocuk Evi’nin tahminlerin üzerinde kabul gördüğünü belirterek, “Bunun üzerine şehrin farklı bölgelerinde üç ayrı engelsiz çocuk evi yapacağımızı belirtmiştik. Hayırseverimiz bu tesislerden birisinin yapımını üstlendi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki günlerde bu tür başka örnekler de duyacaksınız” dedi. Başkan Çelik’in açıklamasının ardından konuyla ilgili protokol için yetki talebini içeren madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısında ayrıca Erciyes Üniversitesi karşısına yapılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili protokol de gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Türkiye’nin en modern ve en kapsamlı engelsiz yaşam merkezini yapacaklarını ifade ederek, “Bu merkeze hayırseverimiz de katkı verecek. Konuyla ilgili Özderici Vakfı ile protokol imzaladık” dedi. Başkan Çelik’in açıklamasının ardından yapılan protokol meclis üyelerince oybirliği ile onaylandı.

HÜNERLİ ELLERİN SANATA DÖNÜŞEN MUHTEŞEM ESERLERİ

Melikgazi Belediyesi (MELMEK) Meslek Edindirme Kurslarına katılan 3250 kursiyerin 15 branşta 30 usta öğretici ile hazırladığı 723 el emeği göz nuru eser, Melikgazi Belediyesi Fuaye Alanında açılan sergi ile beğeniye sunuldu.Sergi açılışına Melikgazi Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Dr.Memduh Büyükkılıç ve eşleri, Melikgazi Kaymakamı Erkara Yırık ve Eşleri, Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Talas Belediye Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkan Adayı Mustafa Palancıoğlu, Halk Eğitim Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Daire Müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mel-Mek Kursiyerleri tarafından yapılan ve 723 eserden oluşan serginin bir hafta süre ile açık kalacağını ifade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç  “Melikgazi Belediyesi olarak sosyal belediyecilik ilkeleri çerçevesinde kültürel ve sanatsal çalışmalara büyük önem veriyoruz. Bu açıdan 15 tesis, 5 kurs merkezinde 2018-2019 eğitim öğretim döneminde 9 bin civarında kursiyerlerimiz 115 ayrı branşta kurs almaktadır. Kursiyerimizin hem el becerisini geliştirmek, kabiliyetini ortaya çıkarabilmek hem de geçmişten gelen değerlerimizi geleceğe aktarabilmek adına geleneksel Türk el sanatlarımızın kaybolmasının önüne geçmek bizim önceliklerimiz arasındadır. Emek veren eğitimcilerimize, idarecilerimize ve bizlere güvenip bu kurslara geldiğiniz için çok teşekkür ederim” dedi.

Talas Belediye Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkan Adayı Mustafa Palancıoğlu “ Memduh Başkan bizim rehberimiz. Onun Melikgazi’de bırakacağı noktadaki çıtayı daha yukarılara çıkartmak için gayret göstereceğiz. Ev hanımları ve çocuklara yönelik Talas da yaptığımız hizmetleri Melikgazi’de artırarak devam ettireceğiz. Emeği geçen hanım kardeşlerime ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’ da yaptığı açıklamada “ MELMEK 16 bine yakın kursiyer ile Melikgazi ‘de yaşayan her 40 kişiden birine dokunmuş oluyor. Bu muhteşem bir sayı. Hanım kardeşlerimizin faaliyetlerde bulunmalarını sağlayan vakitlerini boşa geçmeyerek, üreterek örf ve ananelerimiz yaptıkları bu güzel eserlerde yansıtan öğretmenlerimiz ve kursiyerlerimizi tebrik ediyor, bereket dolu nice sergileri hep birlikte açmayı Rabbim nasip etsin diye dua ve temennide bulunuyorum” dedi.

Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık ise bu tür çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak “Bu çalışma bir bakıma kültürün ve sanatın gelecek kuşaklara aktırılması için bir değerler bütünüdür. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

Sergi açılışında Abdulgani Özkan tarafından Başkan Büyükkılıç’a Kur’an-ı Kerim hediye edildi.Başkan Memduh Büyükkılıç ve açılışa katılan davetliler hep birlikte sergiyi gezerek eserleri tek tek incelendiler.Sergi 18 Ocak Cuma gününe kadar açık kalacak.

Personelinden Palancıoğlu’na sürpriz 

Talas Belediyesi personeli,  hafta sonu Melikgazi Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu’na sürpriz bir karşılama yaptı.

Hizmet binası girişinde başkan yardımcıları ve birim müdürleriyle karşılanan Başkan Palancıoğlu, meclis salonunda bekleyen personel sürpriziyle karşılaştı. Burada kendisine çiçek takdim edilen ve adaylığının hayırlı olması dileğinde bulunulmasının ardından konuşan Başkan Palancıoğlu, personele teşekkür etti.

Konuşmasına “Allah sizlerden razı olsun” diyerek başlayan Başkan Palancıoğlu, “Türkiye’nin ne kadar güzel bir ülke olduğunu en iyi bilenlerim” dedi.

Başkan Palancıoğlu, zamanın çok hızlı geçtiğini belirterek, “Burada birbirimizi kalbini kırmadan ekip ruhuyla çalışmaya çalıştık. En önemlisi aldığımız maaşı helal ettirmek için çok daha fazla ülkemize hizmet etmemiz gerekiyor. Ülkelerin gelişmişliğine baktığımızda insanların çalışma seviyesine bağlı olarak ülke kalkınıyor.” diye konuştu.

Talas Belediyesinin 500’e yakın çalışanı olduğunu ifade eden Başkan Palancıoğlu, “Sizlerin arasında benim hiçbir akrabam yok, hiç torpille eleman işe almadım elhamdülillah. Beş yıl boyunca hep liyakat esaslı gayret ettik. Belki zaman zaman sizleri üzdük, ama güzel bir iş çıkartmak için çalıştık. Bu ülkede herkes görevini en iyi şekilde yaparsa ülkemiz iyi bir noktaya gelir. Öncelikle ben değil biz diyeceğiz. İnşallah bundan sonra da Talas Belediyesi sizler vasıtasıyla çok daha güzel hizmetler yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Başkan Palancıoğlu, “Biz de insanız hata yapmış olabiliriz -ki kesin yapmışızdır- ama bunu minimum yapmaya çalıştık. İnsanların işini en iyi şekilde yapması için gayret gösteriyoruz, ama yine de kalbini kırdığımız arkadaşlar varsa helallik istiyorum.” derken gözleri doldu.

Başkan Palancıoğlu, “Bundan sonra da inşallah birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız. Melikgazi adaylığının şahsım için, Talas adaylığının da Mustafa Yalçın Başkan için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Çocuk kulübü’nden dönem sonu etkinliği

Kocasinan Akademi Çocuk Kulübü tarafından düzenlenen dönem sonu etkinliği, büyük ilgi gördü. Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerini ve mutlu olmalarını sağladıklarını söyledi.

Kocasinan Çocuk Kulübü üyelerinin düzenlediği dönem sonu etkinliği, eğlenceli ve renkli görüntülere sahne oldu. Eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak, Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda hünerlerini sergileyen Kocasinanlı çocuklar, gösterileriyle önemli sosyal mesajlar verdi.  Programda çocuklar doyasıya eğlenirken büyükler de hoşça vakit geçirdi.

Yoğun ilgi gören gösteriyle ilgili açıklama yapan Başkan Çolakbayrakdar, öğrencilerin yeteneklerini keşfetmesini ve mutlu olmalarını sağladıklarını belirterek,“ Geleceğin teminatı yavrularımız için proje üretirken onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak için 2017 yılında Çocuk Kulübümüzü kurduk. Bu kulübün bütün amacı; milli ve manevi değerlerimize bağlı bir nesil yetiştirmektir. Bu noktada yavrularımız için elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Düzenlemiş olduğumuz eğitimlerimizle gelecek nesillerimizi, yetenek ve ilgi alanlarına göre yönlendirerek, sosyal yaşama hazırlıyoruz. Bütün gayretimiz; Büyük ve Güçlü Türkiye’nin yarınları olan evlatlarımızın daha iyi bir şekilde yetişebilmesi içindir. Biz onların geleceği için huzurlu ve mutlu olmaları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile emek harcayarak, güzel bir gösteri sergileyen çocuklarımızı ve eğitmenlerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Etkinliği büyük bir keyifle takip eden aileler ise Kocasinan Çocuk Kulübünün çalışmalarını takdir ettiklerini belirterek, Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

DEVELİ BELEDİYESOR EVİNDE KAZANDI

Voleybol Erkekler 2. Lig 3. Grupta mücadele eden Develi Belediyespor evinde karşılaştığı Gümüşhane Şiran Akademi Spor’u 3-2’lik set skoruyla yendi. Develi’li seyircilerin yoğun katılımıyla yapılan mücadele sonrası galibiyeti Develililere hediye eden Develi Belediye Başkan Cabbar “Galibiyetlerine bir yenisini daha ekleyen oyuncularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

ÇOCUK TİYATROLARI DEVAM EDİYOR

Büyükşehir Belediyesi Ocak ayında da çocukları üç ayrı oyunla buluşturuyor. Bu ayın ilk oyunu olan “Maharetli Ayı Avcıya Karşı” adlı oyun Şehir Tiyatrosu’nda sahnelendi.

Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde Talas Belediyesi Tiyatro Akademisi tarafından hazırlanan “Maharetli Ayı Avcıya Karşı” adlı oyun Şehir Tiyatrosu’nda sahneye konuldu. Üç seans halinde sahnelenen oyuna çocuklar ve aileleri büyük ilgi gösterdi.

Bir avcıya karşı ormanda yaşayan hayvanların birlikte hareket etmelerini konu alan oyunda dostluk, birliktelik, dayanışma ve yardımseverlik gibi değerlere vurgu yapıldı.

GENÇLİK MERKEZİ BULUŞMALARI

Büyükşehir Belediyesi’nin daha donanımlı gençler yetiştirmek için kurduğu Talas Gençlik Merkezi, tecrübe paylaşımı programlarını sürdürüyor. Talas Gençlik Merkezi öğrencileri bu kez 25. Dönem Milletvekili, Yapımcı ve Eğitimci Prof. Dr. Kemal Tekden ile bir araya geldiler.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi -KAYMEK bünyesinde yer alan eski adıyla Talas Amerikan Koleji ve yeni adı ile Talas Gençlik Merkezi, öğrencileri şehrimizin tanınmış isimleri ile buluşturmaya devam ediyor.

25. Dönem Kayseri Milletvekili, Yapımcı ve Eğitimci Prof. Dr. Kemal Tekden, Talas Gençlik Merkezi’nin konuğu oldu. Prof. Dr. Tekden, Talas Gençlik Merkezi öğrencilerinin eğitim ve öğretimin yanı sıra sosyal hayata adaptasyonları ve birikimlerden istifade etmeleri amacıyla gerçekleşen etkinlikte öğrencilere gelecekleri ile ilgili tavsiyelerde bulundu.

KOCASİNAN’DAN HEM EKONOMİYE HEM DE DOĞAYA BÜYÜK KATKI

Kocasinan Belediyesi, 2018 yılında toplam 2 bin 650 ton kağıt atığını geri dönüştürerek, 45 bin 50 ağacın kesilmesini önledi. Çevre konusundaki duyarlılığı ve hassasiyeti ile takdir toplayan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, geri dönüşümle hem çevreye hem de ekonomiye büyük katkı sağladıklarını söyledi.

Geri dönüşüme büyük destek vererek Türkiye’ye örnek olduklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Bünyemizde barındırdığımız teknolojinin son sistemleriyle donatılmış Anadolu’nun modern geri dönüşüm tesisi Çevre Teknolojiler ve Enerji San. Tic. A.Ş. (KAYÇEV) de günlük 40 ton atık işleme kapasitesine sahip ve kaynağında ayrışmış olarak toplanan ambalaj atıkları tasnif edilerek yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Günlük hayatta sık kullanılan ve atık hale gelen;  pet şişeler, renkli ve şeffaf naylonlar, alüminyum, bakır, krom gibi metaller, cam şişeler ve her türlü kağıt ve karton kutular gibi ürünler tesisimizde işlem görüyor ve bunları geri dönüşüme kazandırıyoruz. Bu kapsamda geri dönüşüm tesisi KAYÇEV ile bir yılda 2 bin 650 ton kağıt atık geri dönüştürülerek, 45 bin 50 ağacın kesilmesi önlendi. 994 ton plastik atık geri dönüştürülerek, 662 bin 4 KW/SA elektrik tasarrufu sağlandı. Ayrıca 124 ton cam atık geri dönüşüme kazandırılarak, 12 bin 400 litre petrol tasarrufu gerçekleştirildi. Böylelikle ülke ekonomisine ve doğaya daha fazla katkı sağlamış olduk. Özellikle belirtmek istiyorum ki; Kocasinan Belediyesi olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam destek veriyoruz.  ” ifadelerini kullandı.

Geri dönüşüm çalışmaların ülke ekonomisine olan katkısının çok büyük olduğunu vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Bilindiği üzere; Kocasinan Belediyesi olarak geri dönüşüm çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olduk. Özellikle 2017 yılında, ilçenin çeşitli yerlerine ‘Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama’ noktaları yerleştirdik ve yeni Ambalaj Atığı Toplama Araçlarını ilçemize kazandırdık. Proje ve yatırımlarımızın yanı sıra çocuklarımızın çevre ve geri dönüşüm bilincini de erken yaşlarda edinmeleri, geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı ambalaj atıklarının doğru şekilde toplanması, ülke ekonomisine ve çevreye kazandırılması için ilçe genelindeki ilkokul ve ortaokullara yönelik ‘E-atık Toplama Yarışması’ düzenledik. Ayrıca okullarda düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerlerimizle çocuklarımızı bilinçlendiriyoruz” diye konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar, geri dönüşümün herkesin katkıda bulunacağı bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu hatırlatarak sözlerini noktaladı.

BEYOĞLU’NDAN ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASINA TAM DESTEK

Türkiye’de plastik tüketimini azaltmak amacıyla market ve mağazalarda naylon poşet kullanımının ücretli olmasına ilişkin düzenlemeye bir destek de Beyoğlu’ndan geldi. Beyoğlu Belediyesi Aile ve Sosyal Hizmetler Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Aynalıkavak Semt Konağı kursiyerleri, ördükleri fileler ve yaptıkları bez çantalarla poşet kullanımını bitirmeyi amaçlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren tüm alışveriş merkezlerinde ücretli poşet uygulamasına geçilmişti. Ülkemizde plastik tüketimini azaltmak ve çevreyi korumak amacıyla market ve mağazalarda poşetlere 25 kuruş ücret alınmasına yönelik düzenlemeye bir destek de Beyoğlu’ndan geldi. Beyoğlu Belediyesi Aile ve Sosyal Hizmetler Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Aynalıkavak Semt Konağı’nda oluşturulan mefruşat sınıfında poşet kullanımı azaltmak amacıyla çok önemli bir adım atıldı. Mefruşat sınıfına gelen kadınlar, ördükleri fileler ve yaptıkları bez çantalarla poşet kullanımını azaltarak çevrenin korunmasına destek oluyor.

Aynalıkavak Semt Konağı’nda kursiyerle örgü eğitimi veren Tülin Çobanoğlu, çok güzel bir uygulamaya imza attıklarını belirterek, “Biz burada ileriye yönelik bir proje geliştirdik. Çanta dikiyoruz, file örüyoruz. Poşeti azaltmak için çantaları dikiyoruz. Hiç olmazsa hanımlar bu çantaları kullanıyor. İleriye yönelik gençlerimiz için iyi bir projede. İleride bu çantaları parayla satabilecekler. İlgi çok iyi. Hanımlarımız baya bir dikkatli. Hatta marketlerden poşet almıyorlar. Kendimiz burada temin ediyoruz. Diğer konaklarda da yapılırsa Türkiye genelinde de çok iyi olur. Hiç olmazsa atık durumunu azaltmış oluruz. Hanımlarımız bu konuda dirayetli ve kararlı. Böyle kurslar da hanımlarımızı teşvik ediyor” diye konuştu.

Kursiyer Ayla Durur ise, “Bence gayet iyi. Poşete zaten karşıyız. Haberi ben izlemedim ama arkadaşım söyledi. Çanakkale’de yunuslar karaya vurmuş. Ve o yunusların ağızından poşetler çıkmış. Bunun erimediğini doğada olmadığını pet şişeye de aynı şekilde bir kampanya yapılması gerektiğini düşünüyorum. Hocamızın da takviyesiyle bir zaten geçen haftadan başladık. Poşetler kalkacak diye. Biz yapıyoruz. Ben bunu sonuna kadar destekliyorum. Zaten her şey hanımlarla başlar. Çünkü alışverişi bayanlar yapıyor. Beyoğlu çok büyük. Herkesin gönlünde bir Beyoğlu yatar. Ne şanslıyız ki biz Beyoğlu’nda oturuyoruz ve ikamet ediyoruz. Ve Beyoğlu’ndan böyle bir kampanya çıktığı için ben kursumuz adına çok memnunum.” ifadeleri kullandı.

NAZIM HİKMET 117. YAŞINDA SARIYER’DE ANILIYOR-

Usta şair Nazım Hikmet 117.doğum gününde Türkiye’den ayrıldığı son kara parçası olan Tarabya’da anılacak. Nazım sevdalılarının katılımıyla Tarabya Oteli’nin önünde saat 11.00’de başlayacak etkinlikte mavi gözlü dev için denize karanfiller bırakılacak. Hemen ardından Boğaz’a açılacak teknede şairin şiirleri Yol’a Düş tarafından seslendirilecek.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

ADASO ve ATHİB yönetimi Kayseri Ticaret Odası’nda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki …