Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (10.07.2019)

Belediyelerden haberler (10.07.2019)

YAHYALI’DA MEMURA SDS MÜJDESİ

Yahyalı Belediyesi, bünyesinde çalışan memur ve sözleşmeli personel için MEMUR-SEN’ e bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) ile Sosyal Denge Sözleşmesine imza attı.

Belediyede çalışan memurların maddi yönden desteklenmesi ve sosyal haklarının iyileştirilmesi amacıyla yapılan sözleşmenin imzaları Yahya Belediyesi hizmet binasında düzenlenen törenle atıldı. İmza törenine Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, BEM-BİR-SEN Kayseri Şube Başkanı Mehmet Karakaş ve diğer yetkililer katıldı.

İmza töreninde konuşan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk; “ Belediyemizde çalışan 26 memur ve 28 sözleşmeli memurumuz adına Sosyal Denge Sözleşmesi imzalamak adına toplandık. Öncelikle ilçemize hizmet için gecesini gündüzüne katarak çalışan personelimiz alacakları parayı aileleriyle birlikte ağız tadıyla yesinler. Personelimiz bu ilçe için mesai mefhumu gözetmeksizin, insanlara en güzel hizmeti verebilmek adına, gönül belediyeciliği adına koşturuyorlar. Memur ve sözleşmeli memurlarımıza her ay 396 TL, müdürlük vekâletinde bulunan arkadaşlarımıza ise 660 TL katkımız olacak. Kocasinan Belediyesi’nde çalışırken masanın diğer tarafında otururken, şimdi de masanın bu tarafında oturuyorum. Masanın iki tarafını da iyi anlıyorum. Belediyemizin mütevazi bütçesinin el verdiği oranda memurlarımıza destek olacağız.” diye konuştu.

BEM-BİR-SEN Kayseri Şube Başkanız Mehmet Karakaş’ta konuşmasında “ Karşılıklı istişareler neticesinde üyelerimiz adına sözleşmemizi yenilemiş olduk. Arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Başkanımıza ve emek vererek bizlere yardımcı olan arkadaşlarımıza, başkan yardımcımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TALAS’TA ÇOCUKLARIN SPORA KAZANDIRILMASI ÇALIŞMASI

Talas’ta belediye öncülüğünde eğitim ve spor camialarıyla birlikte yürütülen çalışmada, ilçedeki öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan korunması ve spora yönlendirilmesiyle ilgili istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Talas Belediyesi Meclis Salonundaki toplantıya, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileriyle, okullardaki beden eğitimi öğretmenleri katıldı.

Toplantıda konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, öğrencileri zararlı alışkanlıklardan koruyacak sportif faaliyetlerin önemini belirterek, “Seçim kampanyasında vadettiğimiz projelerimizden biri de ilçemize öğrencilerimizle ilgili sporcu fabrikası kazandırılmasıydı. İlgili kurumlarla yaptığımız görüşme sonucu böyle bir toplantıyı düzenledik.” dedi.

Donanımlı bireylerin önemine dikkat çeken Başkan Yalçın, “Bir öğretmen ve belediyeci olarak hepimizin görevi donanımlı insan yetiştirmek. Bu noktada gençlerimizin, çocuklarımızın nelere ihtiyacı olduğunu, hangi yöntemlerin belirlenmesi gerektiği gibi konularda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Her zaman, her yerde yetenekli biri vardır. Bizler, yetenekli çocuklarımızı şimdiden kazanarak, geleceğe hazırlamak gibi bir sorumluluğa sahibiz. Bu toplantıdan çıkacak kararlar yol haritası belirleme adına çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Başkan Yalçın, hedeflerinden bahsederek şunları söyledi: “Talas’ta öğrencilerimizin yüzde 20’sini spora başlatmak için hedef koyalım. Hangi branşa geçeceğini Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, okul müdürleri ve beden eğitimi öğretmenlerimizle birlikte çalışacak. Bundan sonra nisan ayında tamamlanmak üzere bütün branşlarda bir turnuva takvimi oluşturalım. İnşallah çocuklarımız için güzel işler yapmak üzere düzenlediğimiz bu toplantı hayırlı olsun.”

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE BİR HALKA DAHA

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi dua alacak bir projeye daha imza atıyor. Hayırsever Kumlu ailesi tarafından yapılacak olan Mustafa Kumlu Ulu Çınarlar Yaşam Merkezi’nin temeli Mimarsinan Parkı içerisinde atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, hayırseverlerin Kayseri’nin yüz akları olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi gönül belediyeciliğine bir halka daha ekliyor. Türk İş Konfederasyonu Genel Başkanlığı da yapan Merhum Mustafa Kumlu’nun adını taşıyacak olan Ulu Çınarlar Yaşam Merkezi’nin temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Mustafa Kumlu’nun eşi Sevim Kumlu ve çocukları, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Törende Hayırsever Kumlu ailesi adına bir konuşma yapan Mustafa Kumlu’nun oğlu Bülent Kumlu, babasının düşüncelerinde böyle bir hayır eseri olduğunu belirtti ve katılımcılardan Merhum Mustafa Kumlu için bir Fatiha istedi.

“HAYIRSEVERLER BİZİM YÜZ AKIMIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da konuşmasında Kayseri’nin herkesin gurur duyacağı güzide bir şehir ve hoşgörünün merkezi olduğunu söyledi. Dayanışma içinde Kayseri’yi geleceğe taşımak üzere el ele gönül gönüle çalıştıklarını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Birliğimizin bereket olduğu anlayışındayız. Kayseri’mizi geliştiriyor, güzelleştiriyoruz. Bunu yaparken de deryanın kenarında olsak da bir damla suyu israf etmemeye özen gösteriyoruz. Kayseri’mizin en önemli değerlerinin başında hayırseverlerimiz geliyor. Hayırseverlerimiz bizim gurur kaynağımız ve yüz akımız. Merhum Mustafa Kumlu da benim Hac arkadaşım ve gönüldaşım. İnsanların hayırla ve böyle güzel eserlerle anılması çok önemli. Sevim Hanım da güzel bir eserle eşinin ismini yaşatmak istedi. Buraya ulu çınarlarımızın duasını alacak bir eser yapılacak” dedi.

“ÇATIŞAN DEĞİL DAYANIŞAN BİR ABLAYIŞLA ÇALIŞIYORUZ”

İnsanlara hizmet etmeyi ibadet bilen, çatışan değil dayanışan bir anlayışla çalıştıklarını da vurgulayan Başkan Memduh Büyükkılıç, sözlerini “Bu şehre bir çivi çakandan Allah razı olsun” ifadeleriyle bitirdi. Başkan Büyükkılıç, Ulu Çınarlar Yaşam Merkezi’nin dört ayda tamamlanarak hizmete açılacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven’in yaptırdığı dua ile Ulu Çınarlar Yaşam Merkezi’nin temeli atıldı. 515 metrekare inşaat alanlı Ulu Çınarlar Yaşam Merkezi’nde dinlenme odaları, fizik tedavi odası, hobi odası, sağlık odası, kişisel bakım odası ve sosyal alanlar bulunuyor.

SAĞLIK TURİZMİ ÇALIŞTAYI DEĞERLENDİRİLDİ

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki hafta düzenlenen Sağlık Turizmi Çalıştayı bir toplantı ile değerlendirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 28-29 Haziran tarihlerinde yapılan Sağlık Turizmi Çalıştayı sonrası bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney ve çalıştayda görev alan bürokratlar katıldı.

Toplantıda; Kayseri Valiliği, Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ), Kayseri Ticaret Odası, Erciyes Üniversitesi ve Anadolu Sağlık Turizmi Derneği’nin de destek verdiği çalıştayın sonuçları ve bundan sonra atılacak adımlar ele alındı.

Sağlık Turizmi Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde; çalıştayın amacının, ilgili tüm kuruluşlarla bilgi paylaşımı sağlayarak sağlık turizmi konusunda aktif kuruluşların sayısını artırmak ve başta sağlık camiası olmak üzere bölgemizin turizmine ve ticaretine katkıda bulunmak olduğu belirtilmiş ve Kayseri’nin Kapadokya ile yakınlığı ve geniş alana hizmet veren sağlık kuruluşları ile sağlık turizminde ön plana çıkabilecek potansiyele sahip olduğu vurgulanmıştı.

DAHA TEMİZ KOCASİNAN İÇİN HUMMALI ÇALIŞMA

Daha temiz bir çevre sunulmasını hedefleyen Kocasinan Belediyesi, ilçenin dört bir yanında hummalı bir temizlik çalışması gerçekleştiriyor. İlçenin tüm cadde, sokak ve mahallelerini detaylı bir şekilde temizleyen Kocasinan Belediyesi, Kayserililere pırıl pırıl ortamlar sunuyor. Çevreci belediyecilik anlamında örnek teşkil ettiklerini belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak daha temiz Kocasinan için ilçenin temizliğine azami özen gösteriyoruz.” dedi.

‘Temizlik imandandır’ anlayışıyla profesyonel bir şekilde çalışan Kocasinan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçe genelinde başlattığı yaz dönemi temizlik çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, daha temiz Kocasinan için yaz dönemi temizlik çalışmaları kapsamında belediyenin tüm imkanlarının seferber edildiğini vurguladı. Başkan Çolakbayrakdar, “Daha temiz Kocasinan için ilçenin temizliğine azami özen gösteriyoruz. İlçe merkezi başta olmak üzere Kocasinan’ın dört bir yanında hummalı bir şekilde temizlik seferberliğimiz sürüyor. Daha temiz bir çevre ve daha sağlıklı bir toplum için gösterdiğimiz titizliği gayreti daha da artırarak sürdüreceğiz ve nezih bir ortamda vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ekipler, periyodik temizlik hizmetlerinin yanında cadde, sokak ve kaldırımların tertemiz olması için her gün hummalı bir şekilde titizlikle süpürüp, temizliyor. Yaz aylarında çöplerin çevreye zehirli gaz ve koku yaymaması için çöp konteynırlarını da özel yıkama aracı ile temizleyen ekipler, vatandaşların sağlığını tehlikeye sokabilecek her türlü durumun önlenmesine yönelik tedbirler de alıyor. Temizlik ekipleri ve modern araçlar ile yürütülen çalışmalar sayesinde vatandaşlara daha temiz ve daha hijyenik bir ortam sağlanıyor.

DEVELİ’DE 2.TURNA BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI

            Develi Belediyesi’nin katkıları ve Kayseri Amatör Olta Balıkçılığı Kara Avcılığı ve Doğal Hayatı Koruma Derneği organize edeceği “2. Turna Balığı Yakalama Yarışması” Gümüşören Barajında yapılacak.

            13-14 Temmuz Cumartesi ve Pazar Günlerinde yapılacak yarışmanın Develi’nin tanıtımına ve Gümüşören Barajı’nın daha etkin kullanımına vesile olacağını belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Hem eğlenip hem de yarışılacak olan böylesi güzel etkinliğimize herkesi davet ediyoruz” dedi.

Başkan Dr. Palancıoğlu “Melikgazi aynı zamanda tarım yerleşimi olan bir ilçedir. Dolayısı ile tarımın desteklenmesi ve çiftçi malların korunması önemlidir”

Melikgazi ilçesinin aynı zamanda tarım yerleşimi olan dolayısı ile çiftçi malların bulunduğu bir şehir olduğunu belirtenMelikgazi Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu, Tarım alanları bulunan Melikgazi çiftçilerine her türlü destek ve hizmetin verildiğini söyledi.

Melikgazi Belediye Meclisi olarak Melikgazi Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına üye seçimi yapılarak bu konuya verilen önemin ortaya konduğunu belirten Başkan Dr.Mustafa Palancıoğlu“Çifti Mallarını Koruma Meclisine 5 asil, 5 yedek üye seçimi yapıldı. Melikgazi Ziraat Odası Meclis Üyelerinin hazır bulunduğu oturumda yapılan seçim ile tarım, tarım alanları ve çiftçiye bir kez daha sahiplenildi”dedi.

Melikgazi’nin aynı zamanda bir bağ ve sayfiye alanları ile çevrili yerleşim bölgesi olduğunu ifade eden Başkan Dr.Mustafa Palancıoğlu, Erciyes Dağının eteklerinde yer alan Hisarcık, Kıranardı ile başlayan ve Mimarsinan, Ağırnas ve Subaşı’na kadar giden arazilerin korunması gerektiğini bu açıdan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

MİM-SİN, KOCATEPE, ESER ve ERAS Camilerinde Melikgazi Belediyesince bakım ve onarım yapılıyor

Melikgazi Belediyesince camilerin genel temizlik ve iç temizliği için özel ekip oluşturulduğunu hatırlatan Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu, Meclis Kararı ile ilçe sınırları içerisinde yer alan dört camide yerden ısıtma sistemi, cami son cemaat alanın genişletilmesi, Kuran Kursu için tadilat ve dış alan bazalt taşı döşemesinin yapıldığını söyledi.

MİM-SİN, ERES, KOCATEPE ile ESER camilerinde yerine getirilen hizmetler ile cami cemaatinin daha rahat ibadet yapmasına imkân tanındığını ifade eden Başkan Dr.Palancıoğlu,Melikgazi İlçe sınırları içerisinde 293 caminin bulunduğunu ve tüm camilerin temizliğinin Melikgazi Belediyesince yapıldığını kaydetti.

Başkan Dr.Mustafa Palancıoğlu; konu ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Melikgazi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve ilçe genelinde bulunan 293 cami de hizmet veren Cami Temizlik Ekibi bulunmaktadır. Bu ekip genel temizlik çalışması yapmaktadır. Ancak camilerin bir de bakım onarım, eskiyen halıların değiştirilmesi, Wc’lerin yapımı, temizliğinin ve boya gibi eksiklikleri bulunmaktadır. Bunun gibi hizmetin sunulabilmesi için Melikgazi Belediye Meclisinden OYBİRLİĞİ ile karar alındı. Bu karara istinaden 4 camimizde halkın isteği ile yerine getirildi”

Başkan Dr.Palancıoğlu, ilçe sınırları içerisinde yer alan 35 caminin ise KAYSERİ KÜLTÜR MİRASI arasında yer aldığını yani tarihi eser kapsamında bulunduğunu sözlerine ekledi.

SPOR A.Ş. TALAS’TA

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Spor A.Ş., toplumun tüm kesimlerini spora yönlendirmek için birbirinden renkli etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor. “Spor A.Ş. Bizim Mahallede” adı altındaki etkinlikle de mahalleleri spor ve oyun alanlarına dönüştüren Spor A.Ş. bu kez Talas-Bahçelievler Mahallesi’ndeydi. Etkinliklere Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da katılarak çocuklar ve aileleriyle bir araya geldi.

Özellikle çocuklara sporu sevdirmek için çok önemli çalışmalar yapan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., sporu oyunlarla birleştirerek eğlenceli ve çekici hale getiriyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen etkinliklerden birisi olan “Spor A.Ş. Bizim Mahalle’de” etkinliği Talas-Bahçelievler Mahallesi’nde yapıldı. Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nda yapılan etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da katıldı.

Başkan Memduh Büyükkılıç, farklı aktiviteler ve oyun alanlarının yer aldığı etkinlikte çocuklar ve aileleriyle görüştü. Etkinlik alanında voleybol oynayan ve gençlerle selamlaşan Başkan Büyükkılıç, parkta çay içen bir aileye de misafir oldu ve ikram edilen çayı içti. Etkinlikte vatandaşlara da hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı  Büyükkılıç, “Bu serin ortamda, keyifli, herkesin eğlendiği, dinlendiği ve dayanışmanın sergilendiği güzel bir tablo görüyorum.  Spor A.Ş.  ekibimize bu tablo için teşekkür ediyorum. Şehrimizin farklı bölgelerinde bu tür etkinlikler yaparak sosyal hayata renk katıyorlar” dedi.

SİZLER BİZİM GELECEĞİMİZSİNİZ”

Konuşmasında çocuklara da hitap eden Başkan Büyükkılıç, çocuklardan hareketli olmalarını, sporu ihmal etmemelerini ve sağlıklı beslenmelerini istedi. Çocukları ve gençleri çok önemsediklerini de dile getiren Başkan Büyükkılıç, “Sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizleri çok seviyoruz. Sizler için en güzel geleceği hazırlamaya özen gösteriyoruz. İyi ki varsınız” diye konuştu. Başkan Büyükkılıç daha sonra çocuklar arasında yapılan çeşitli yarışmaların birincilerine hediyeler verdi ve etkinlik alanını gezerek vatandaşlarla görüştü.

TALAS’TA 10. ULUSLARASI ALİ DAĞI ŞAMPİYONASI HEYECANI

Talas Belediyesince bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Ali Dağı Yamaç Paraşütü Şampiyonası ilk günkü resmi uçuşlarla başladı.

Dün gerçekleştirilen antrenman uçuşlarının ardından başlayan şampiyona, Talas’ın 2 bin rakımlı Ali Dağı’nın zirvesindeki uçuşlarla renkli görüntülere sahne oluyor. Almanya, ABD, Türkiye ve İran’dan yaklaşık 70 sporcunun katıldığı yarışmada ilk gün Tomarza hedefine gol yapmak için uçuşlar gerçekleşti.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Ali Dağı markasıyla bir şampiyonaya 10 yıldır ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Ali Dağı, Türkiye ve dünyada önemli hava sporları merkezlerden biri. Burada yurtiçinden ve dışından yarışmacılara ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Bütün yarışmacılara başarılar ve kazasız bir şampiyona diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Yarışma direktörü Semih Sayır ise, “Dünyanın her yerini gezdim. Yaklaşık 200 yarışmaya katıldım. Ali Dağı, yamaç paraşütünde tribünü olan tek yer. Başka bir yer yok. Dünya şampiyonalarında da bunu söylemiştik. Hava akımı ve tesisleşme bakımlarından da yamaç paraşütüne en elverişli bir konumda.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Yalçın, telsizle gökyüzündeki yarışmacılara, “Kayserimize hoş geldiniz. Kazasız belasız uçuşlar temenni ediyor, hepinize başarılar diliyorum.” anonsu geçti.

Genel, kadınlar ve takımlar olmak üzere üç klasmanda gerçekleşen yarışma 14 Temmuz Pazar günü yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

HARMAN MAHALLESİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜME  HIZ VERİLDİ

Talas’ın en güzide bölgelerinden Harman Mahallesinde yaklaşık 50 yıllık binaların bulunduğu bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

400 konutun bulunduğu 130 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek kentsel dönüşüm projesi, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin de katıldığı toplantıda masaya yatırıldı. 62 Evler, Arzuevler, Çiğdemevler, Başarı, Hatipoğlu, Cemil Baba ve Erciyes siteleri ile Örnek Apartmanı ve çevresini kapsayan projede Özhaseki’nin tecrübelerinden yararlanıldı.

Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen ve imar plan düzenlemesi yapılan yaklaşık 50 yıllık üç ve beş katlı binaların yer aldığı bölgede dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirten Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, en güzel projeyi hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Yalçın, belediye olarak kâr odaklı değil, vatandaşa hizmet odaklı bir anlayışla hareket ettiklerini ifade ederek; sosyal donatıları, yaşam alanları ve yeşil alanlarıyla dört dörtlük bir dönüşümü hayata geçirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’nun da katıldığı toplantıda birlik ve beraberlik içinde Kayseri’ye hizmet ettiklerini anlatan Başkan Yalçın, “Şehrimizin ve çocuklarımızın geleceği için büyük önem taşıyan kentsel dönüşüme katkı sağlayacak istişarelerimiz sonucu Sayın Bakanımızın dokunuşları ile örnek bir proje hayata geçirilecek. Bütün çabalarımız, yerinde ve gönüllü dönüşümle vatandaşlarımızı sağlam, güvenli ve konforlu konutlarına kavuşturmak.” dedi.

VEZİR HANI’NDAKİ YANGINA ANINDA MÜDAHALE

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın ile birlikte Vezir Hanı’nda çıkan yangın sonrası incelemelerde bulundu. Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç, yangına anında müdahale ederek Kapalı Çarşı’ya sirayetini önleyen İtfaiye Teşkilatına teşekkür etti.

Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yangın söndürme çalışmalarının hemen ardından Vezir Hanı’na gitti. Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç, bölgede incelemelerde bulundu ve yangınla ilgili bilgiler aldı.

Yangının restorasyon çalışması için kurulan iskelenin yanında başladığını ifade eden Vali Şehmus Günaydın, “Yangına anında müdahale duvarların çökmesine engel olmuş. Çok şükür can kaybımız yok. Atıl vaziyetteki pencere ve kapılarda yanma söz konusu. Bu tür yangınların çıkmaması için herkesin dikkatli olması lazım. Buralar tarihi mekanlar. Buraları korumamız ve gelecek nesillere aktarmamız lazım. Restorasyon çalışmaları devam ediyor. Burada iki noktanın altını önemle çiziyorum. Birincisi itfaiyemizin anında müdahale etmesiyle yangının Kapalı Çarşı’ya sirayetinin önüne geçilmesi, ikincisi de burada çalışanların yangına erken müdahale etmesi. Arkadaşlarımıza gayretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da Vezir Hanı’nın önemi üzerinde durdu. Belediyeler olarak Vezir Hanı’nın canlanması için büyük gayretler gösterdiklerini ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Burası Camii Kebir ve Kapalı Çarşı’nın yanında. Önemli tarihi eserlerimiz burada. Bizim için çok önemli ve stratejik bir yer. Buranın bir an önce canlanması için belediyeler olarak çok çaba gösterdik. Proje değişikliği ve Vakıflarımızın özen göstererek restorasyon yapmak istemesi zamanın uzamasına neden oldu” dedi. Yangının gündüz olmasının bir şans olduğunu da vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Allah korusun yangın Kapalı Çarşı’ya sıçrayabilirdi. Bu anlamda İtfaiyemize teşekkür ediyorum. Bundan sonra restorasyonun hızlanması için elbirliği yapacağız” diye konuştu.

BAŞKAN YALÇIN’DAN BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ÖDÜL

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Liselere Giriş Sınavı’nda bütün soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan Talas’taki altı öğrenciyi kabul etti.

Makamda gerçekleşen ziyarette Başkan Yalçın, TOKİ Levent Çetinkaya Ortaokulu öğrencisi Nisanur Sezgin, Özel Kayseri Final Ortaokulu öğrencisi Sarre Şenel, Özel Tevfik Kuşoğlu Ortaokulu öğrencisi Burak Kutay ile Özel Tekden Ortaokulu öğrencileri Çağrı Fatih Çelik, Başak Eylül İnci ve Yekta Efe Bortosun’u tebrik etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz ve okul yöneticilerinin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Başkan Yalçın, Talas’ta eğitimdeki başarının artmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Başkan Yalçın, “Talaslı olunca, bir de öğretmen kökenli olunca ayrı bir gurur duyduk. Gençlerimiz bizim, memleketimizin geleceği. Nasip olursa kendilerini güzel yerlerde göreceğiz. Sonuçta Allah çalışana veriyor. Özhaseki Bakanımızın meşhur bir tekerlemesi vardır: talebenin hevesi, babasının kesesi, annenin ketesi, hocanın nefesi şeklinde. Hakikaten bir dörtlü çok önemli. Çocuklarımızı zor bir gelecek bekliyor. Sadece sınavlarda başarılı olmak yetmiyor. Gelecek bütün yıldırımlara paratoner olacak bilgilerle ve çevreyle de kendinizi donatın.” dedi.

Konuşmasının ardından Başkan Yalçın, LGS’de tam puan olan öğrencilere plaket vererek altınla ödüllendirdi.

YAHYALI’DA EVDE TEMİZLİK HİZMETİ YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

Yahyalı Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiği, “Belediyem Benimle El Ele” projesiyle yüzleri güldürmeye devam ediyor.

Yahyalı Belediyesi proje kapsamında yaşlı, bakıma muhtaç, engelli ve kronik rahatsızlık nedeniyle evlerinin temizliğini yapamayan vatandaşlara evde temizlik hizmeti vermeye başladı.

Proje hakkında basına açıklamalarda bulunan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk “ Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gönül Belediyeciliği” diye Türkiye çapında başlattığı bir projesi var. Ondan ilham alarak, ilçemizdeki 65 yaş üzeri yaşlılar, bakıma muhtaç, engelli ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın gönüllerine girme adına, böyle bir projeye imza attık. Bu projemiz, seçim vaatlerimizi anlattığımız “41 kere Maşallah, 41 Proje” kitapçığımızda da yer alan bir projemizdi. İlçemizde, altı kişiden oluşan iki temizlik ekibi kurduk. Bu ekiplerimiz, temizlik ihtiyacı olan hemşehrilerimizin ev ve kişisel temizliklerini yapıyorlar. Doğrusu bu manada Kayseri Büyükşehir Belediyemizin de bir çalışması var. Kayseri’nin 16 ilçesinde fakirlik haritasını çıkardılar. Ben buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibini tebrik ediyorum. Gönül Belediyeciliği adı altında yapılan proje, halkımız tarafından oldukça olumlu karşılandı. Güzel tepkiler alıyoruz. Bu projeyle dualar aldığımızı düşünüyorum. Temizlik dışında da ailenin ihtiyaçlarını da karşılamaya gayret ediyoruz. Mesala; camı kırıksa camını taktırıyoruz. Evinin badana ihtiyacı varsa onu yaptırıyoruz. Belediyemize çok fazla külfet getirmeyecek bir güzelliğe imza atıyoruz. Bu sayede ihtiyaç sahiplerine giderek, onları yerinde görme şansımız oluyor. İhtiyaç sahiplerini hem çevre temizliklerini, hem ev temizliğini hem de kişisel temizliklerini yapıyoruz. Bu güzelliği sadece ihtiyaç sahiplerine değil, camilerimize de yapıyoruz. Biz hizmet etmeyi ibadet olarak görüyoruz. İbadet aşkıyla, gece-gündüz demeden, insanlarımıza gönül belediyeciliği yapma konusunda gayret ediyoruz. Tabiki gönül belediyeciliği bir mevsimlik olmaz. Dua aldığımız bu projeyi, inşallah görev süremiz bitene kadar devam edeceğiz. Biz dua almayı önemsiyoruz.” diye konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Doğalgaz dağıtım sektörünün ilk ISO 45001 belgesini Kayserigaz aldı

550 bine yakın aboneye doğalgaz dağıtım hizmetini yüksek kalitede veren Kayserigaz, iş sağlığı ve güvenliği …