Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (10.02.2019)

Belediyelerden haberler (10.02.2019)

Talas’ta Mehmet Akif’in anıldığı tiyatro

Usta oyuncu, şair ve yazar Ahmet Yenilmez, Talas Belediyesinin düzenlediği gecede tek kişilik Korkma tiyatro oyunuyla milli şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatını sahneledi.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezindeki tiyatroyu izlemek isteyen 7’den 70’e herkes salona akın etti. İstiklal Marşı şairi merhum Mehmet Akif’in hüzün yüklü hayatının anlatıldığı tiyatro öncesi Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı mini bir konser verdi.

Baştan sona hüznün hakim olduğu oyunda usta oyuncu Ahmet Yenilmez, Akif’in yıllar öncesinden günümüze millet olarak dış mihraklara aldırmadan bir ve beraber olup, kardeşçe hareket etmenin gerektiği mesajını aktardı. Bir saatten fazla süren ve tüylerin diken diken olduğu oyunun sonunda küçük bir kızın İstiklal Marşı’nın on kıtasını duygu yüklü ezbere okuması büyük alkış aldı.

Oyunun sonunda Ahmet Yenilmez’e çiçek veren Talas Belediye Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkan adayı Dr. Mustafa Palancıoğlu, kendisine Melikgazi’de kazandığı takdirde yeni bir şehir tiyatrosu yapımı ve ilk oyunu kendisinin oynaması sözünü verdi.

Başkan Palancıoğlu, Ahmet Yenilmez’e teşekkür ederek şöyle konuştu: “Bizleri farklı bir atmosfere soktu. Kalplerimizin atışını kat kat arttırdı. Mehmet Akif’i daha iyi anlamamıza vesile oldu. Biz milli şairimiz Mehmet Akif’i, hayatı ıstırap içinde geçen biri olarak biliyorduk. Yalnız ailesinin çok daha fazlı sıkıntı içinde yaşadığını, maddi imkansızlıklar içinde vefat ettiğini şahsen bilmiyordum. Aynı zamanda merhum Mehmet Akif’in vefat ettiği dairenin de Cumhurbaşkanımız tarafından müzeye çevrileceğini söyledi. Biz de Ahmet Yenilmez’e söz vererek ilk projemizi açıklamış olduk. Dolayısıyla Kayseri’de yeni bir şehir tiyatrosunu inşallah kazandıracağız. Projelerimiz arasında vardı ama bu vesileyle açıklamış olduk. Yıllar boyu ayakta kalacak, mimarisiyle Melikgazi’ye Kayseri’ye yakışacak, nitelikli bir çalışma olacak. Buradan merhum Mehmet Akif’i bir kez daha rahmet anıyoruz.”

Usta oyuncu Ahmet Yenilmez de “Öncelikle belediyemize, başkanımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tabi Akif, milli manifestomuz. Elbette birçok moral değerlerimiz, rol modellerimiz var ama Akif bence istisnadır. Asım’ın nesli diye tarifini yaptığı genç nesle, gerek hayatıyla bir aile reisine, gerek hizmetleriyle bireylere, bilim adamlığıyla, sporcu ve sanatçı kimliğiyle her yönüyle müstesna bin insan. Her millete nasip olmayacak bir değerimiz. Kayseri’de bu oyunu oynamak başka önemli tabi.”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “MİTHATPAŞA’YA BÜYÜK BİR TESİS KAZANDIRACAĞIZ”

Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, Mithatpaşa Mahallesi’ne Kocasinan Akademi çatısı altında yüzme havuzu, spor salonu ve eğitim birimlerinin olduğu büyük bir tesis kazandıracaklarının müjdesini verdi.

Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, seçim çalışmaları kapsamında Mithatpaşa Mahallesi’nde bölge sakinlerinin misafiri oldu. Vatandaşlarla sohbet edip, taleplerini dinleyen Başkan Çolakbayrakdar, yatırımlar sayesinde şehrin gelişiminin Kocasinan’da şekilleneceğini ifade etti. Başkan Çolakbayrakdar, Belediye Başkanı olarak 4 yıldır Kocasinan’a hizmet ettiklerini belirterek, “İlçemizin 116 mahallesine değer katmak ve Kocasinan’ı geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Her bir mahallemizin kendi içerisinde karşılanması gereken ihtiyaçları var, bunları tespit ettik ve bu tespitler neticesinde çözüm üreterek mahallelerimizi Yeni Kocasinan’a hazırlıyoruz. Mahallelerimizin ihtiyaçları bitene kadar bu çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların yaşam standardını yükseltecek çalışmalara imza attıklarına dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, yatırım ve hizmetlerle Kocasinan’a değer kattıklarının altını çizdiği konuşmasında şunları kaydetti:“ Bunlardan biri olan Kocasinan Akademi ile gencinden yaşlısına kadınından erkeğine hayatın her alanında hizmet ulaştırıyoruz. Akademi çatısı altında vatandaşlarımızın talepleri üzerine eğitimler vererek, hemşehrilerimin sosyal hayatını renklendiriyoruz. Allah nasip ederse mahallemize Kocasinan Akademi çatısı altında yüzme havuzu, spor salonu ve eğitim birimlerinin olduğu büyük bir tesis kazandıracağız. Şimdiye kadar böyle bir tesisin burada yapılmamasının nedeni, fiziki bir mekanın olmamasıydı. Yani kamuya ait bir arsanın olmamasından dolayı tesis kazandıramamıştık. Tesisi yapmak için imar ve istimlak çalışmaları yürütüyoruz. Çalışmalar tamamlandığında öncelikli olarak bu mahallemize tesis kazandıracağız. Ayrıca Mithatpaşa mahallemiz Kocasinan bölgesinde nüfusu en fazla artan ve imar hareketinin en fazla olduğu mahallerden bir tanesidir. İnşallah imar hareketleriyle birlikte mahallemiz daha da güzelleşecek. Daha güzel bir Mithatpaşa’yı hep birlikte inşa edeceğiz.”

Başkan Çolakbayrakdar, mahalleye yapılan çalışmaların bölgeyi daha güzelleştirdiğini ve değerini artırdığını da sözlerine ekledi.

CABBAR BAŞKAN ALPARSLAN MAHALLESİ SAKİNLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Develi Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ilçe teşkilatı ile birlikte Ali Samira’nın evinde Alparslan Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Gösterilen ilgi ve alakadan dolayı mahalle sakinlerine teşekkürlerini ileten Cabbar Başkan “Bugün bize hem günlünü hem evini açan Ali Samira’ya çok teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı ruhunu kaybetmeden siz kıymetli hemşerilermize hizmetin en kalitelisini üretmek için var gücümüzle gayret edeceğiz. İnşallah Alparslan Mahallesi’ne yaptığımız hizmetlerin üzerine yenilerini de ekleyerek hizmet üretmeye devam edeceğiz” dedi.

DEVELİ ESNAFINDAN CABBAR BAŞKANA BÜYÜK İLGİ

Develi Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Mehmet Cabbar, ilçe teşkilatı ile birlikte esnaf ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Cumartesi Pazarı, Develi İş Merkezi ve Aşık Seyrani Caddesi esnafını ziyaret eden Cabbar Başkan Develi esnafının kendisine gösterdiği ilgiden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek “Develimiz her zaman devlet ve milletinin yanında olan, her durumda haktan taviz vermeyen duruşuyla örneklik sergilemiştir. Milletimizin beka davası olan cumhur ittifakından yana olan hemşerilerimize hizmet etmek en büyük iftiharımızdır” açıklamalarında bulundu.

CABBAR BAŞKAN’DAN YUKARI DEVELİ MAHALLESİNE ZİYARET

Develi Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Mehmet Cabbar, ilçe teşkilatı ile birlikte Yukarı Develi Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Mahalle sakinlerinin göstermiş olduğu yakınlıktan dolayı teşekkürlerini ileten Cabbar Başkan “Kıymetli hemşerilerim cumhur ittifakı senlik-benlik davasının kalkıp, memleket davasında cem olduğumuz ulvi bir davadır. Amacımız gönül birlikteliğini sağlayarak Develimize en güzel şekilde hizmet üretmektir. Geçirmiş olduğumuz beş yıllık hizmet süresince Yıkarı Develi Mahallemizi cazibe merkezi haline getirmek için hizmetler ürettik inşallah bundan sonra da gayretlerimiz devam edecek” açıklamalarında bulundu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Büyükkılıç Tomarza’da

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tomarza Belediyesi’ni ziyaret etti, ardından da Yeşilbağ Mahallesi’ne …