Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (04.12.2018)

Belediyelerden haberler (04.12.2018)

Melikgazi Belediyesi Yılın Son Meclis Toplantısı Yapıldı

Melikgazi Belediye Meclisi 5393 sayılı Belediye Kanununun 20. maddesine istinaden 2016 yılı Aralık ayı meclis toplantısını yaptı. Meclis gündeminde 9’u ek olmak üzere toplam 26 gündem maddesi görüşüldü.

Melikgazi Belediye Meclisi 2018 yılı son toplantısında yer alan maddeler tek tek görüşülerek karara bağlandı. 12 madde oylanırken, 14 gündem maddesi ilgili komisyonlara havale edildi.

Dünya Engelliler günümünasebeti ile “Engelsiz bir belediye” hizmeti verdiklerini ve bu engelsiz belediye hizmet çalışmasını Kayseri genelinde gerçekleştirmek için çalışacakları açıklamasında bulunan Melikgazi Belediye Başkanı  ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr.Memduh Büyükkılıç, Meclis Toplantısına iştirak eden Kayseri Profesyonel Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Kayseri yemek kültürüne ve bölgesel ürünlere sahip çıkacaklarını kaydetti.

Meclis gündem maddelerinin genelde imar olduğunu çünkü planlı ve sağlıklı bir şehirleşmenin temelinde imar planlarının uygulanmasının yer aldığını belirten Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç “Melikgazi Belediyesi olarak imar ve idari kararlara yönelik meclis gündem maddeleri görüşüldü. Bu toplantıda oy birliği ile 2019 yılı otopark bedelleri belirlendi. Uzlaşma komisyonuna gelen talepler karar bağlandı. Değişen ve gelişen şartlara göre birimlerin yönetmelikleri yeniden değerlendirilerek karara bağlandı”dedi.

Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, alınan kararların hayırlı olması temennisinde bulunarak bu huzur içinde geçen seçim sonuçlarının da hayırlı olması temennisinde bulundu.

Başkan Büyükkılıç; Kayseri Şeker Fabrikasına Ziyaret

Melikgazi Belediye Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Şeker Fabrikasını ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akar‘dan, fabrika ve pancar alım kampanyası hakkında bilgi aldı.

Hüseyin Akar, yaptığı bilgilendirmede, ziyaretten son derece memnun olduklarını bugün Kayseri’de esnaf, sanayici ve üretici konumundaki her kesimin belediyelerin direk veya dolaylı yatırımları ile ülke ekonomisine katkı sağladıklarını kaydetti.

Melikgazi Belediye Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Şeker Fabrikası için önemli bir bölgede yer aldığını ve 1955 yılından beri üretim ile hem ekonomiye, hem tarıma hem de istihdamı büyük katkı sağlığını söyledi.

Şeker tadında bir ziyaret ile fabrika çalışanları ile beraber olan ve öğle yemeğinde işçiler ile birlikte olan Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç “Kayserili üreticilerimiz her zaman fabrikamızın yanında oldu. Bizler de daima Kayseri üretici kardeşlerimizin yanında ve destekçisiyiz. Şeker fabrikası gerek üretimi gerek ise çalışanların potansiyeli gerek ise üretici tabanındaki geniş ağı ile bir bölge yatırımıdır. Bunun için desteklenmesi ve katkı sağlanması gerekir” dedi.

Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, pancar alım kampanyasının hayırlı olması temennisinde bulunarak, Kayseri Şeker Fabrikasının bölge ekonomisi için önemine işaret etti.

ENGELLERİ KALDIRAN BELEDİYE

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, engelleri kaldırarak şehirde yaşayan her ferdin çok daha konforlu ve huzurlu bir kent hayatı yaşamasını sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde üç ayrı hizmet daha başlatıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’yi engelsiz şehir yapma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, engellilere yeni hizmetler sunmaya ve sunulan hizmetlerle engelleri kaldırmaya devam ediyor. Engelliler için su ücretinde yaptığı yüzde 50 indirimle dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi, yine engellilerin hayatını kolaylaştıracak üç ayrı hizmeti daha başlattı. Bu hizmetlerin tanıtımını Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik yaptı.

ENGELLİ NAKİL ARACI HİZMETTE

Şehrimizi engelsiz şehir yapma konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, bu anlamda 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla yeni hizmetleri uygulamaya başladıklarını söyledi. Bu hizmetlerden ilkinin ‘Engelli Nakil Aracı’ olduğunu ifade eden Başkan Çelik,  “Tekerlekli sandalyeye mahkum olan hemşehrilerimizin ihtiyaç duymaları ve belediyemizi aramaları halinde o hemşehrimizi Engelli Nakil Aracı ile gideceği yere ulaştırıyoruz” dedi.

ENGELSİZ ÇOCUK EVİ’NE VİP SERVİS

İkinci hizmetlerinin Engelsiz Çocuk Evi için aldıkları VİP Servis Aracı olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Bu aracımızla özel durumu bulunan çocuklarımızı evlerinden alıyoruz ve akşama kadar Engelsiz Çocuk Evi’nde bakım ve eğitimini üstlendiğimiz çocuklarımızı daha sonra evlerine bırakıyoruz” diye konuştu.

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN GÖRÜNTÜLÜ SERVİS

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde işitme engelliler için de yeni bir hizmetin başlatıldığını dile getiren Başkan Mustafa Çelik, “Engellilerimiz için uygulamaya koyduğumuz üçüncü hizmetimiz işitme engellilerimiz için görüntülü konuşma hizmeti. Bize görüntülü olarak ulaşan işitme engellilerimize 153 İletişim Merkezi’nde işaret diliyle hizmet veriliyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, açıklamalarının ardından Engelsiz Çocuk Evi için aldıkları VİP Servis Aracını inceledi. Başkan Çelik, son derece konforlu bir araç aldıklarını dile getirdi. Başkan Mustafa Çelik, daha sonra Anadolu Sakatlar Derneği Genel Başkanı Efdal Özkartal ile Engelli Nakil Aracını da bizzat test etti.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Anadolu Sakatlar Derneği Genel Başkanı Efdal Özkartal “Engellilerimizin ulaşımı konusunda derneğimize gelenlerin isteği oluyordu. Biz Büyükşehir Belediyemizin yakıt desteği ile engelli nakillerini yapıyorduk; ancak yetişemiyorduk. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizden talebimizin kısa sürede sonucunu aldık” dedi. Çok modern ve rahat araç alındığını vurgulayan Özkartal engelliler adına Başkan Çelik’e teşekkür etti.

İLETİŞİM MERKEZİ’NDE ENFGEL YOK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in açıkladığı işitme engellilere yönelik hizmet Büyükşehir Belediyesi 153 Kayseri İletişim Merkezi’nde başladı. Bu hizmetle İletişim Merkezi’ne görüntülü bağlanan işitme engelli vatandaşımıza işaret diliyle her türlü yardım yapılıyor.

HACILAR BELEDİYE MECLİSİ YILIN SON TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Hacılar Belediye Meclisi 5393 sayılı belediye kanununun 20. maddesine istinaden Aralık ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Hacılar Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen ve Meclis Başkan Vekili Ahmet Bostancı’nın başkanlık ettiği toplantıda 3 asıl ve 2 ek olmak üzere 5 madde görüşülerek karara bağlandı.

Aralık Ayı Meclis Toplantısının birinci maddesinde yer alan 2018/6 sayılı İmar Komisyon Raporunun görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 2’inci maddesinde ise Erciyes Mahallesi 504 Ada, 11 nolu parselde hisse satışı konusu görüşülerek, Encümen’e yetki verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Gündemin 3’üncü maddesinde ise 2018 Yılı ek bütçe yapılması konusu görüşülerek, bütçenin 8 Milyon Lira ilave ile 28 Milyon Lira olmasına oybirliği ile karar verildi.

Hacılar Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısının ek gündem maddelerinde ise Akdam Mahallesi 199 ada 4 nolu parsel hissesinin Belediyemizce satın alınmasına, Melikgazi İlçesi Altınoluk Mahallesinde bulunan arsanın Akaryakıt İstasyonu olarak kiraya verilmesi için Encümen’e yetki verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Meclis toplantısının sonunda Meclis Başkan Vekili Ahmet Bostancı, alınan kararların Hacılar ve Kayseri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “HER ZAMAN ENGELLİLERİN YANINDAYIZ”

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Anadolu Sakatlar Derneği Başkanı Eftal Özkartal ile Kayseri Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Faruk Şahin ve kulüp üyelerini misafir etti. Başkan Çolakbayrakdar, yaptıkları hizmetlerle her zaman engellilerin yanında yer aldıklarını söyledi.

Anadolu Sakatlar Derneği Başkanı Eftal Özkartal ile Kayseri Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Faruk Şahin ve kulüp üyelerini makamında ağırlayan Başkan Çolakbayrakdar, “Engelli kardeşlerimizin bir gün değil, her gün ve her konuda yanlarında olduğumuzu bir kez daha yinelemek isterim” dedi.

Engellilerin sosyal hayata katılımlarına büyük önem veren Başkan Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın mutluluğu ve memnuniyeti için elimizden geldiğince yoğun çaba sarf ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde görme engelli kardeşlerimize meclisimizin aldığı karar doğrultusunda beyaz baston hediye ettik. Özellikle yaptığımız hizmetlerle engelli kardeşlerimizin farklı branşlarda önemli başarılar elde etmesine katkı sunmaktayız. Başarı için hiçbir engel olmadığını gösteren engelli kardeşlerimiz emek verip bunun karşılığını alıyorlar. Bizler sizlerin önünüzdeki engelleri kaldıracağız ve hayatınızı daha da kolaylaştıracağız” ifadelerini kullandı.

Anadolu Sakatlar Derneği Başkanı Eftal Özkartal ise engelliler için yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Kayseri Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Faruk Şahin de “Engellilere yönelik çalışma ve hizmetlerinizi takdirle karşılıyoruz. Engelli kardeşlerimize gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Bizler inşallah daha fazla başarılara imza atacağız” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KAYSERİ, DÜNYANIN MOBİLYA MERKEZİ OLACAK

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Melikgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç’ı MOBİTEK’te misafir etti. Başkan Büyükkılıç’ı projenin ofislerini ve teknoloji donanımlarını gezdiren Başkan Çolakbayrakdar, projeyle Kayseri’nin dünyanın mobilya üretim, tasarım ve AR-GE merkezi olacağını söyledi.

Projenin gerçekleşme sürecini yakından takip eden ve Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin de Başkanlığını yürüten Başkan Çolakbayrakdar, Melikgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç’ı MOBİTEK’te ağırladı. Başkan Büyükkılıç’ı Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Mali İşbirliği ile finanse edilen, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Mobilya Üretim Altyapısını Güçlendirme Projesi’nin (MOBİTEK) üretim ofislerini gezdiren Başkan Çolakbayrakdar, bu sayede mobilya üreticilerinin alt yapılarını güçlendirerek, dünya markası olmaları yolunda ilerleyeceklerini belirtti.

Projenin, Kayseri’nin geleceğini şekillendirecek büyük bir yatırım olduğuna dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, mobilya alanında faaliyet gösteren küçük ve orta boy ölçekli işletmelerin MOBİTEK’ de, çok daha modern ve teknolojik imkanlarla üretim yapacaklarını ifade ederek,  “MOBİTEK projesine, bir siteden çok daha büyük, şehri büyütmeye yarayacak, şehrin ticari kalitesini ve ismini İç Anadolu’da, Türkiye’de ve Avrupa’da yükseltecek modern bir tesis diye bakıyoruz. Böylelikle bir dünya markası vizyonuna ulaşacağız” diye konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar, istihdama da büyük oranda katkı sağlayacak olan projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri OSB’nin iftarında konuşan Tahir Nursaçan: Ümidimizi yitirmeyeceğiz

Kayseri OSB Bölge Müdürlüğü tarafından iftar yemeği düzenlendi. Programda konuşan ve  Kayseri sanayisinden bahseden OSB …