Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler (02.08.2019)

Belediyelerden haberler (02.08.2019)

BÜYÜKŞEHİR’DEN RENKLİ HİZMETLER

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi,  şehrin her yanını güzelleştirmeye ve yeşillendirmeye devam ediyor.  Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı, kavşak ve orta refüjlerde peyzaj çalışmaları yapıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da şehrin daha güzel bir görünüme sahip olması için birbirinden güzel çalışmalar yapmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla Terminal Katlı Kavşağı gibi yeni yapılan kavşak ve orta refüjlerde dolomit taşı, ponza taşı gibi farklı peyzaj malzemeleri kullanılarak çalışmalar gerçekleştirildi ve bu alanlar çiçeklerle donatıldı. Bu çalışmalarda 38 bin adet süs bitkisi ve 10 bin 938 adet ağaç kullanıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ayrıca; Cumhuriyet Meydanı, Adliye çevresi, Mimarsinan Parkı, Emirgan Parkı, Nato Caddesi, İstasyon Caddesi ve Erkilet Havaalanı Yolu gibi büyük bulvarlar, kavşaklar ve parklarda kadife, ateş, sardunya, vapur dumanı, begonya gibi çiçeklerin farklı renk ve türlerinden 1 milyon 910 bin 786 adet mevsimlik çiçek kullanarak şehre rengarenk bir görünüm kazandırdı.

Palancıoğlu: “Melikgazi Belediyesi 2. Dönem yaz okulu kayıtları devam ediyor”

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 2019 yılı 2. dönem yaz okullarına kayıtların devam ettiğini söyledi.

Kayıtları devam eden 2. dönem yaz okulu kurslarının 05 Ağustos 2019 Pazartesi günü başlayacağını belirten Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “5 Ağustos 2019 Pazartesi günü 34 branşta ve 14 ayrı sosyal ve spor tesislerde açılacak olan kurslara yine yoğun ilgi gösterilmektedir.”dedi.Çocukların kişisel gelişimini sağlayacak olan değerler eğitimi, liderlik eğitimi, kişisel gelişim, sosyal hayatta iletişim gibi özel dersler aldığını hatırlatan Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, seçmeli derslerde ise drama, satranç, el sanatları, tiyatro gibi yetenek derslerinin verileceğini sözlerine ekledi.

TALAS’TAN YAZYURDU’NA HİZMET ÇIKARMASI

Talas Belediyesince “Belediye Mahallemizde” sloganı ile gerçekleştirilen ve kırsal mahallelerin tespit edilen ihtiyaçlarının aynı anda bütün birimlerce giderildiği hizmet çıkarması, bu kez Yazyurdu Mahallesinde başladı.

Çömlekçi, Örencik ve Cebir’de yapılan fen işleri, park bahçeler, temizlik işleri, ulaşım hizmetleri gibi belediyenin bütün birimlerinin yer aldığı çalışmanın dördüncü durağı Cebir Mahallesi oldu. Büyükşehir Belediyesi, Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi, KASKİ, Ulaşım A.Ş. gibi diğer altyapı kurumlarının da yer aldığı çalışmalar; mahalledeki yol, asfalt, kaldırım, kilitli parke, aydınlatma, kanalizasyon, ilaçlama, mezarlık temizliği, otobüs durakları gibi hizmetleri kapsıyor.

Yaklaşık 30 iş makinesi ile 150 işçinin katıldığı çalışmaların bir ‘hizmet çıkarması’ olduğunu belirten Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, kırsal mahallelerin merkezdekilerle farkını en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Başkan Yalçın, bir kırsal mahallede üç gün süren çalışmalarla bütün alanlardaki ihtiyaçların giderildiğini belirterek, “24 senedir altyapı kurumlarımızdaki arkadaşlarımızla hizmet ediyoruz. İnsanın beşikten mezara kadar ihtiyaçları için 24 saat devletimizin kurumları çalışıyor. Allah devletimize zeval vermesin. Yaptığımız çalışmalar ne mutlu ki yaygın basında örnek çalışma diye gösteriliyor. Bu önemli bir durum. Burada bizlere destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ediyorum.” dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Kerem Ekici ve MHP İlçe Başkanı Mehmet Akbulut, ittifakla hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz de okulların bakım ve onarımı için Başkan Yalçın’a teşekkür etti. Yazyurdu Muhtarı Kerem Bölükbaşı ise, yapılan çalışmalardan dolayı Başkan Yalçın’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından çalışmalar Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ve ardından dualarla başladı. Daha sonra iş makineleri hep birlikte sahaya hareket etti.

Bir mahallede üç gün süren ve vatandaşların memnun kaldığı çalışmalar, Talas kırsalındaki bütün mahallelerde devam edecek.

KOCASİNAN SOKAKLARINDA ÇOCUK OLMANIN TADI BİR BAŞKA

Kocasinan Belediyesi tarafından yaz tatili dolayısıyla çocuklar için gerçekleştirilen sokak oyunları tüm hızıyla devam ediyor. Unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarının yaşatıldığı etkinliğe katılan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, sokak oyunlarının Kayseri’nin sosyal hayatına renk kattığını söyledi.

Her hafta farklı mahallelerde gerçekleştirilen Kocasinan Sokak Oyunları Şenliği’nin bu seferki durağı Erciyesevler Mahallesi oldu. Oyunlarda kıyasıya yarışan çocuklara sürpriz yaparak, etkinliğe katılan Başkan Çolakbayrakdar, onların sevgi gösteriyle karşılaştı. Çocukların yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlik, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oldu. Oyun oynamanın tadına varan çocuklar, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Çocuklarda milli ve manevi duyguların pekiştirilmesi için birbirinden özel etkinlikler düzenlediklerini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak çocuklarımızın yaz tatilinde keyifli dakikalar geçirmesi için mahalle mahalle geziyoruz. Her hafta değişik günlerde ve farklı mahallelerde sokak oyunları ile çocuklarımızı eğlendirirken, aileleri de geçmişte oynadıkları oyunları tekrar görmenin mutluluğunu yaşıyor. Çocukların büyükleriyle birlikte sokak oyunlarına katılması bizlere ayrı bir memnuniyet katıyor. Bu etkinliklerimizi kültürel ve geleneksel değerlerimizi artırmak adına farklı mahallelerde devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sandalye kapmaca, halat çekme, yumurta taşıma ve çuval yarışı gibi oyunlara katılan çocuklar birbirleriyle kıyasıya mücadele ederken, oyun oynamanın tadına vardı. Kocasinan Belediyesi, etkinlikte yarışmaya katılan çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

BİLİMİN OLDUĞU YERDE KAYSERİ BİLİM MERKEZİ DE VAR

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Antalya’da düzenlenen 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne Kayseri Bilim Merkezi de katıldı. Kayseri Bilim Merkezi’nin şenlik alanında kurduğu bilim çadırını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da ziyaret etti.

Kayseri Bilim Merkezi, yurt içi ve yurt dışında bilimsel etkinliklere katılmaya ve şehrimizi en güzel şekilde temsil etmeye devam ediyor. Antalya-Saklıkent’te TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde de Kayseri Bilim Merkezi’nin çadırı ve standı yer aldı.

Kayseri Bilim Merkezi standından gün boyunca farklı atölye etkinlikleri düzenlenirken gece de gökyüzü tanıtımı ve gökyüzü gözlemleri gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören Kayseri Bilim Merkezi standını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da ziyaret etti.

YENİCE VE GÜMÜŞÖREN MAHALLELERİNDE PARKE ÇALIŞMASI

Develi Belediyesinin kırsal mahallelerde yürüttüğü parke çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Gümüşören Mahallesinde 4.000 m2, Yenice Mahallesinde ise 3.500 m2 parke çalışması yapacak olan ekipler benzer çalışmaları program dahilinde diğer mahallelerde de devam ettirecek.

GRUP YOL ÇALIŞMASI AYŞEPINAR MAHALLESİNDE DEVAM EDİYOR

Develi Belediyesinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğü Gümüşören-Şıhlı, Gümüşören-Menengi, Kale-Yaylacık ikinci sathi kaplama grup yol çalışması Ayşepınar Mahallesinde devam ediyor. Yaz boyunca çalışmalarına hız veren ekipler en kısa sürede çalışmaları tamamlayarak mahalle sakinlerinin hizmetine sunacakların belirtti.

GÜNAYDIN SULTAN CAMİSİ HAYIRLI OLSUN 87 DAİRENİN ANAHTARLARI  MÜLK SAHİPLERİNE VERİLDİ

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Anbar Mahallesi’nde hayırsever ve belediye işbirliği ile yaptırılan Günaydın Sultan camisinin ibadete açıldığını ve ayrıca KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ kapsamında inşa edilen 87 dairenin anahtarların hak sahiplerine verildiğini söyledi.            Hayırsever ve Belediye İşbirliği ile tamamlanan GÜNAYDIN SULTAN CAMİSİ’NİN ibadete açılışı ile 87 dairenin anahtar teslim Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, meclis üyeleri, daire müdürleri, mahalle muhtarları ile çok sayıda mahalle halkı iştirak etti.

            Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımı tamamlanan cami ile 87 dairenin ev sahiplerine teslim edilmesi töreninde konuşan Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu“Anbar Mahallesi yenilenerek değişiyor ve hak ettiği prestijli semtler arasına katılıyor. Plansız ve sağlıksız yapılar görüldüğü gibi modern ve yaşanılabilir mekanlar haline getirilerek hak sahiplerine teslim ediliyor. Camimiz sadece mahalleye değil bölgeye hitap edecek. Bugün burada yine hayırlı bir hizmet ve yatırımı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gecekondu sahipleri bu bayram imarlı, sağlıklı, alt yapısı bulunan konforlu evlerinde oturabileceklerdir. 2 yıl önce hayaldi ama şimdi gerçek oldu.” dedi.

            Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, iki güzelliği birlikte yaşadıklarını ve paylaştıklarını belirterek; bir tarafta camiyi ibadete açarken, değer tarafta da 87 aileyi yeni yuvalarına kavuşturmanın mutlulukları içinde olduklarını söyledi.

            Önceki Dönem Ekonomi Bakanı ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, yine bir Kayseri belediye modelinin güzel bir örneğini halka sunduklarını ve Anbar Mahallesinin bu değişimine ve güzelleşmesine tanık olduklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

            Bir hafta sonunda yine bir hizmet ve yatırımı Kayseri’ye kazandırmanın onurunu yaşadıklarını belirten Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Melikgazi Belediyesi’nin hem 87 daireyi hak sahiplerine teslim ederken hem de hayırsever ve beledi işbirliği ile camimizi şehrimize kazandırdığını kaydetti.

            Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, kentsel dönüşüm projesi kapsamında modern ve sağlıklı yerleşimi sağlamak amaçlı örnek gösterilen ve adeta piyasa evleri ile yarışan daireleri hak sahiplerine teslim edilmesinin aslında belediyenin vatandaşa verdiği önemin bir ifadesi olduğunu bundan dolayı emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyledi.

MURAT DEDEMAN İÇİN YAHYALI’DA MEVLİD OKUNDU

Kayseri’nin Yahyalı İlçesinde geçtiğimiz günlerde geçirdiği açık kalp ameliyatı sonrası kaptığı enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybeden hayırsever iş adamlarından Murat Dedeman için Mevlid okutuldu.

Murat Dedeman’ın babası Mehmet Kemal Dedeman tarafından ilçeye yaptırılan Mehmet Kemal Dedeman Camiinde düzenlenen Mevlid programına Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Dedeman Madencilik Operasyonlar Direktörü Yunus Soysal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kuran Tilaveti ile başlayan program, Mevlid-i Şerif okunmasıyla devam etti. Mevlid-i Şerifin okunmasının ardından camiden çıkan vatandaşlara ikramlar yapıldı.

Mevlid programı sonrası konuşan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk; “ Hemşehrimiz ve ilçemize birçok hayır hasenat işlerine yardımcı olan Kemal Dedeman amcamız, hem bu camimizi yaptırdı hem de İmam Hatip Lisemizin yapımında yardımcı oldu. Kayseri ve İstanbul’ da birçok hayır hasenat işlerinde onun eli var. Biz kendisini rahmet yad ediyoruz. Bundan bir hafta öncede Kemal Amcamızın evladı, hayırsever iş adamı Murat Dedeman’ı kaybettik. Babası tarafından yaptırılan bu camimizin çevre düzenlemesi için yardım talebinde bulunduğumuzda bizleri ikiletmeden destek olmuştu. Şuan burada Dedeman Holding bünyesinde çalışarak evlerine aş götüren kardeşlerimiz var. Ben sizler adına Dedeman ailesine başsağlığı diliyorum. Yahyalımız Dedeman ailesini sevdi, sevmeye de devam edecek” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi’nin Anbar Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinin anahtar teslim törenine katıldı

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE HIZ KESMİYORUZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi’nin Anbar Mahallesi’nde gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projesinin birinci etabının anahtar teslim töreni ile Hayırsever Şükrü Günaydın tarafından yapılan Günaydın Sultan Camii’nin açılış törenine katılarak kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendirdi. Başkan Büyükkılıç, kentsel dönüşümün hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Melikgazi Belediyesi’nce Anbar Mahallesi’nde yapılan törene Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Vali Şehmus Günaydın, Önceki Dönem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Günaydın Sultan Camii’ni yaptıran Hayırsever Şükrü Günaydın’a teşekkür eden Başkan Memduh Büyükkılıç, Anbar Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapılan sosyal konutların hak sahiplerine de hayırlı olması temennisinde bulundu.

Şehrin gelişmesi, güzelleşmesi ve imarlaşması konusunda; ötekileştirmeden ve ayrıştırmadan şehrin her bölgesinde gerekli çalışmaları yaptıklarını dile getiren Başkan Memduh Büyükkılıç, “Küçük Ali, Kazım Karabekir ve Anbar Mahalleleri’nde Melikgazi’nin fedakar ekibi ile bu çalışmalarımızı sürdürmüştük. Kocasinan, Talas, Hacılar ve diğer ilçelerimizde de kentsel dönüşüm çalışmalarımız sürüyor. Büyükşehir Belediyemizin Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi de büyük bir hızla devam ediyor. Kaynaklarımız da imkanlarımız da deneyimimiz de ekibimiz de bunları yapacak kapasitede. Değerli Bakanlarımız, milletvekillerimiz ve teşkilatlarımızla birlikte bu çalışmaları yapmamızın bir bereketinin olduğunu görüyoruz. Kayseri birlik ve beraberliğin sembolü. Her yere ışık saçıyor. Bu manada Kayserili hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

DSİ Kayseri’de 355 bin 935 dekar zirai araziyi sulamaya açtı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kayseri’de yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza …