Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / BDDK Onaylı Milli yemek kartı piyasada

BDDK Onaylı Milli yemek kartı piyasada

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun girişimleriyle hayata geçen  BBDK onaylı Türkiye’nin ilk milli yemek kartı “ Yemekmatik”  piyasada yerini aldı.

Yeme içme sektörü bankacılık sistemine entegre ilk yerli yemek kartına kavuştu. Aralık ayı itibarıyla kullanılmaya başlanacak “Yemekmatik” ile restoranlar pos cihazı ve yüksek komisyon bedeli ödemekten kurtulacak.

Türkiye’de 7 milyar TL büyüklüğe sahip olan yemek kartı sektörü, yerli bir oyuncuya kavuştu. Yeme-içme sektörünün anayasal yetki ve sorumluluk sahibi tek kuruluşu Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’nun uzun çalışmaları sonunda alt yapısını oluşturduğu Yemekmatik yemek kartı platformu, yerli teknoloji firması İnfoteks’in ve iş ortağı olan QNB Finansbank ve Türkpara’nın geliştirdikleri altyapı ve BKM’nin TROY sistem desteği ile hayata geçiyor. Önümüzdeki hafta bir başka büyük özel bankanın da sisteme dahil olacağı belirtildi.

İstanbul’da düzenlenen lansman’da Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı E.Aykut Yenice ve Yemekmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz da ilk etapta 50 bin üyeyi 6 ay içerisinde sisteme entegre etmek istediklerini ifade ederek “Bu da yaklaşık yarım milyon şirketin kartını kullanmak anlamına geliyor. Üyelerimizi kart komisyon yükünden kurtarmak istiyoruz. Yemek kartı sektöründe üye işletmelerin POS cihazı, sistem kullanım bedeli gibi maliyetlere katlanması gerekiyor. Oysa ülkenin kaynaklarının daha verimli kullanılması gereken bir dönemdeyiz. Geliştirilen model ile Yemekmatik yemek kartlarının üye işyerlerinde kullanımı ile depozito ve sair adlar altında görünmeyen bir ücret talep edilmeyecek. Türkiye’nin genelinde bu hizmeti vereceğiz, böylece pastayı daha fazla büyüteceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir  “ Mensubu olduğum Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonunda üstün gayretlerimiz sonucu ilk milli yemek kartımız olan YEMEKMATİK Kartın lansmanını İstanbul´ da gerçekleştirdik. Herhangi bir POS bedeli olmadan ve düşük komisyon oranı ile indirimli alışveriş imkanları tanıyan yemek kartımız Türkiye´ nin her noktasında kullanılmak üzere piyasaya sunulmuştur. Üye işyerleri için ayrı bir cihaz alma ve yazılım yükleme zorunluluğu olmadan işletmelerinde bulunan anlaşmalı mevcut banka terminallerini kullanarak Yemekmatik sistemine dâhil olabilecekler. Bu durum işletmelere maliyet avantajı sağlayacak.Tüm teşkilatımıza hayırlı olmasını temenni ederim. Kartımız ile ilgili bilgi almak ve müracaat etmek isteyen vatandaşlarımız Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odamıza müracaat edebilirler” açıklamasında bulundu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Tüketici fiyatları Kayseri ve Türkiye’de rekor arttı, tüketici artış rakamlarını yetersiz buldu

ABD’li papaz  krizi ile başlayan piyasalardaki ve pazarlardaki ekonomik kriz, dar ve sabit gelirlileri adeta …