Ana Sayfa / Haberler / Spor / Atlı okçuluk Türkiye şampiyonası

Atlı okçuluk Türkiye şampiyonası

TALAS’TA ATLI OKÇULUK TÜRKİYE ŞAMPİYONASI HEYECANI

Talas Belediyesi ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliğince düzenlenen Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası Doğu Grubu 1. Eleme müsabakaları ilk gün heyecanıyla başladı.

Akçakaya Mahallesi Model Uçak Pistinde iki gün boyunca sürecek yarışmaya Adana, Ankara, Erzurum, Kayseri, Konya, Malatya, Muş, Nevşehir, Sivas ve Tokat’tan 106 sporcu katıldı. 10’ar grupta yapılan ilk günkü müsabakalarda yarışmacılar tabla parkurunda hedefleri vurabilmek için mücadele etti.

Minikler, yıldızlar, gençler ve yetişkinler kategorilerinde yapılan yarışların Talas’ta olmasından dolayı son derece memnun olduklarını belirten İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney, “Talas Belediyemize geleneksel sporlarımızın yaşatılmasındaki katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, atlı okçuluğun milli ve manevi geleneksel spor dallarından önemli bir ata sporu olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin her yerinden atlı okçuluğa merakı olan, yapmak isteyenlere kapımız açık.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, “2014 yılında Kayseri’de ilk kez yapıldığında Mustafa Başkanımız Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri idi. Bu sporun gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. İnanıyorum ki atlı okçuluğun merkezi Talas olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Okçuluk As Başkanı Levent Talha Suluoğlu, yarışmaya 106 sporcunun 50 atla katıldığını belirterek, “Bunların 25’i minik ve yıldızlar olarak yer alıyor. Kadınlar da yarışıyor. Desteklerinden dolayı Talas Belediyesine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kadın yarışmacılardan 19 yaşındaki Canset Genel de, 7 yıldır atlı okçuluk yaptığını ifade ederek şöyle konuştu: “İmkanı olanların kesinlikle bu sporu yapmalarını, ata binmelerini, bu sporu gelecek nesillere aktarılmasını tavsiye ediyorum.”

Yarışma, 7 Temmuz Pazar günü kabak parkurunun ardından saat 14.00’te yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

ATLI OKÇULUK TÜRKİYE ŞAMPİYONASINA KONSERLİ AÇILIŞ

Talas Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası Doğu Grubu 1. Eleme müsabakaları, aynı zamanda yarışmacı da olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanat Yönetmeni İrfan Gürdal konseriyle başladı.

Yamaç Paraşütü İniş Alanındaki konserin açılışında konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, “Gençlerimizin geleceği için, bilhassa atlı okçuluk gibi hem milli, hem manevi bakımdan ata sporumuz olan güzel bir spora da ev sahipliği yapmak, çok şükür bizim de arzu ettiğimiz işti. Şimdi ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney, Talas Belediyesinin atlı okçuluk yarışlarına ev sahipliği yapması ve geleneksel sporlara sahip çıkmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı ise, “Toplumun ruhunu oluşturan kültürlerin muhafazası çok önemli. Ruhunuz ölürse zaten ölmüşsünüz demektir. Kültürel değerlerimiz çok önemli mirasımız.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de, sözlerine “Talas Belediye Başkanımızı kutluyorum.” diyerek başladı. Tamer, Başkan Yalçın’ın üç ay önce Talas Belediye Başkanı seçildiğini belirterek, “Kendisinin Kayseri’ye ve Van’a hizmetlerini biliyoruz. İnanıyoruz ki artık Talas’a hak ettiği şekilde hizmet edecektir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından aynı zamanda atlı okçuluk yarışmacısı da olan İrfan Gürdal’ın Türk dünyasından ezgilerin yer aldığı konserine geçildi. Gürdal, Türk dünyasından türkülerin yanı sıra Anadolu ezgileriyle birlikte kendi bestelerinden eserler de seslendirdi. Vatandaşların beğenisiyle karşılanan ve yaklaşık bir saat süren konser, sanatçıya çiçek verilmesiyle sona erdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Satranç turnuvalarının bilindik adresi KAYSERmall  AVM

Sonbahar Satranç Turnuvası Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği ile geleneksel hale gelen turnuvalar 3 farklı yaş …