Ana Sayfa / Haberler / Politika / Arık’ın gündeme getirdiği işçiler yurda döndü, il başkanı Özhaseki’ye tepki gösterdi

Arık’ın gündeme getirdiği işçiler yurda döndü, il başkanı Özhaseki’ye tepki gösterdi

CHP MİLLETVEKİLİ ARIK’IN GÜNDEME GETİRDİĞİ 300 İŞÇİ YURDA DÖNDÜ

ARIK, “İŞÇİLER YURDA DÖNDÜ AMA SORU ÖNERGEMİZE HALA YANIT GELMEDİ”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın gündeme getirdiği işçiler yurda döndü. Arık, mağdur edilen 300 işçinin durumunu TBMM’de gündeme getirerek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Arık, soru önergesine yanıt gelmediğini ama işçiler Türkiye’ye döndüğünü belirterek, Dışişleri Bakanlığına sitem etti.

Suudi Arabistan’ın Sharma Bölgesi’nde kötü çalışma koşulları birikmiş ücretleri nedeniyle mağdur olan 300 işçi, sorunlarının çözülmesinin ardından Türkiye’ye döndü. Yaşadıkları sorunları sosyal medya ve ulaşabildikleri basın kuruluşları ile gündeme getirmeye çalışan işçilerin sesini CHP Kayseri Milletvekili Arık duymuş, konuyu TBMM gündemine taşımıştı. İşçiler ile firma yetkililerinin anlaşmaya varmasının ardından işçilerin Türkiye’ye dönmesinin sevindirici olduğunu belirten Arık, İçişleri Bakanlığı’nın yaklaşımının ise düşündürücü olduğunu söyledi. Konuya ilişkin 21 Haziran 2019 tarihinde TBMM Başkanlığına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini belirten Arık, “Ne mutlu işçilerimiz yurda döndüler. Onlara ve ailelerine esenlikler diliyorum. Ama burada Dışişleri Bakanlığımıza da teessüflerimi bildirmek isterim. Soru önergemizin üzerinden haftalar geçti, işçilerimiz sorunlarını halledip yurda döndü ama soru önergemize hala yanıt gelmedi” diye konuştu.

CHP İL BAŞKANI ÜMİT ÖZER’DEN AKP MİLLETVEKİLİ ÖZHASEKİ’YE TEPKİ

“ASIL BÖLÜCÜ TERÖRİSTE GERİLLA DİYENLERDİR”

Katıldığı bir televizyon programında CHP’yi bölücülük yapmakla suçlayan AKP Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’ye CHP İl Başkanı Ümit Özer tepki gösterdi. Özhaseki’nin çözüm sürecinin hızlı savunucularından olduğunu belirten Özer, “Biz Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin takılmasını istedik diye bölücü oluyormuşuz. Herkes iyi bilmelidir ki, asıl bölücü teröriste gerilla diyenlerdir” diye konuştu.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, katıldığı bir televizyon programında belediyelerin tabelalarına Türkiye Cumhuriyeti ibaresini takmalarını istedikleri için CHP’ye bölücü diyen AKP Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’ye tepki gösterdi. Özhaseki’nin çözüm sürecinin hızlı savunucularından olduğunu belirten Özer, “Gerçekten AKP’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı direncini anlamakta zorluk çekiyoruz. Belediyelerimiz tabelalarına TC yazsalar ortada sorun morun kalmayacak, kimse de bu konuyu konuşmayacak. Ama AKP’liler bin dereden bin su getiriyor TC ibaresini takmamak için direniyorlar. Sonra da biz Türkiye Cumhuriyeti’ni istedik diye bizi bölücülükle suçluyorlar. Bizi bölücülükle suçlayan şahsın geçmişte, ‘Kanı kan ile yıkamazlar’, ‘Analar ağlamasın’ masallarıyla nasıl hızlı bir çözüm süreci savunucusu olduğunu biliyoruz. Ve biz o günlerde bu şahısların kameralar karşısında utanmadan, sıkılmadan terörün dilini kullanarak teröristlere gerilla dediğini de biliyoruz. TC’yi istemek değil, TC’ye karşı çıkmaktır bölücülük ve asıl bölücüler teröristlere gerilla diyenlerdir” dedi.

AKP Milletvekili Özhaseki’nin, “Bırakında belediyeler projelerini yapsın” sözlerine de tepki gösteren Özer, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İş yaptınız da elinizi tutan mı oldu? Kızılırmak’ı Kayseri’nin içinden geçirdiniz de, biz mi engel olduk.  İki ekmek almak için kilometrelerce yol gelip, ucuz ekmek alan vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm buldunuz da biz mi engel olduk? Yoksulluğu bitirdiniz, insanlarımıza aş iş verdiniz de biz mi engel olduk. Belediyeye milyarlarca liralık borç yükünü biz mi bıraktık? Bakın bugün halef selef belediye başkanları birbirlerini suçluyor. Bunların hesabını vermeyenler şimdi bizim tabelalarda Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin yer almasını istememizi eleştiriyorlar. Tekrar ediyorum: Biz bu konuyu uzatmıyoruz. Bu konuyu uzatan, direnç gösteren bir AKP var. Yazarlar belediyelerimizin tabelalarına Türkiye Cumhuriyeti ibaresini ortada sorun morun kalmaz.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

STK’lar ve Meslek Örgütlerinden Barış Pınarı Harekâtına tam destek ve ortak açıklama

Kayseri Sanayi Odası Kayseri Ticaret Odası Kayseri Ticaret Borsası Develi Ticaret Odası Yahyalı Ticaret Odası …