Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Anatamir’den işten çıkartılan işçiler için tepki toplantısı

Anatamir’den işten çıkartılan işçiler için tepki toplantısı

Harb-İş Sendikası Kayseri Şubesi, 2. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde tazminatları ödenmeden işten çıkartılan işçiler için basın açıklaması düzenledi. Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal’ın okuduğu bildiriye çok sayıda Harb-İş Sendikalı çalışan katıldı. Bozal, Harb-İş Sendikalı İşçiler’in yarım asırdır Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet ettiklerini ve fesih kararından bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade etti.

Bozal,  açıklamasında: Bugün burada Türk Harb-İş üyeleri olarak, 2’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde haksız-hukuksuz iş akdi fesihlerine karşı sessiz kalmayacağımızı ilan etmek amacıyla bir aradayız.

Fabrikada çalışan Mehmet TOPAÇ ve Hüseyin Kevencioğlu adlı üyelerimizin iş akitleri 10 Eylül 2019 tarihinde fes edilmiştir. Toplu iş sözleşmemiz disiplin ceza cetvellerinde “cezalar sırayla verilir” ifadesi bulunmasına rağmen son zamanlarda işveren vekillerimiz kanuni hakları olmamasına rağmen sıralı cezaları takip etmeksizin en üst seviyeden cezalar verilmektedir. Bazı amirler çalışanlar üzerinde sürekli tehdit ve baskı uygulamaktadır. Yaşanan bu haksız işten çıkarmalar iki üyemiz ve ailelerinde telafisi güç sonuçlar doğurmasının yanında diğer çalışanlarında kendilerini tehdit altında hissetmelerine neden olmuştur. Emeğiyle, alın teriyle evine ekmek götürmek isteyen Topaç ve Kevencioğlu kardeşlerimiz adeta bir hırsız gibi, bir vatan haini gibi tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmıştır. Oysa bu kardeşlerimizin çalıştırılabilmeleri için Mesleki Yeterlilik Belgesini almalarına rağmen belgeleri yok sayılıp aynı nitelikte belge aldırılması için baskı ve mobbink uygYasal olarak yapılan işte esaslı değişiklik öngörülmesi durumunda işçinin rızası gözetilerek verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin alınmasıyla ilgili bu iki kardeşimiz uygulamada yaşanan sıkıntıların etkisiyle işverenle karşı karşıya gelmiştir. Üyelerimizle işveren arasındaki görüş ayrılığı, tazminatsız iş akdi fesine kadar götürülerek bu kardeşlerimiz gayri insani yaklaşımlarla işinden/ekmeğinden edilmiştir. Bu işten çıkarmalar, Mesleki Yeterlilik Belgelerini ne şartlarda olursa olsun işverenin istediği doğrultuda alma noktasında gözdağı verme niteliğindedir. Yarım asırdır Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık yarınları için çalışan üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak için mücadele veren Türk Harb-İş Sendikası olarak, bu kötü niyetli ve hukuk dışı uygulamayı kınıyoruz. Ulusal mevzuatımız ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış çalışma hakkına saygı duymayan, çalışanların emeğini hiçe sayan, haksız ve hukuksuz uygulamaların her zaman karşısında olan Türk Harb-İş Sendikamız, Mesleki Yeterlilik Belgesi alımı ile ilgili bir konu üzerinden üyelerine yapılan bu haksızlığı da kabul etmeyecektir. Bunca yıl Milli Savunma Bakanlığı çatısı altında onuruyla çalışan, alın terini döken bu insanlar, küçük bir anlaşmazlığın sonucu adeta yüz kızartıcı bir suç işlemiş gibi muamele görerek tazminatsız bir şekilde işten çıkarılmıştır. Üyelerinin haklarını ve kurumsal gücünü ağır bedeller ödeyerek, çetin mücadelelerle, bugünlere taşıyan Türk Harb-İş Sendikası olarak, 2’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde gerçekleşen bu hukuksuzluğa da boyun eğmeyeceğiz. Değerli Üyelerimiz, Değerli basınımız aracılığıyla; böyle haksız uygulamalar karşısında işimizi, emeğimizi ve ekmeğimizi koruma hakkımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ederken, yapılan bu haksız iş akdi feshinin yargıdan döneceği inancıyla basın açıklamamıza katılan herkese şükranlarımı sunuyorum….” diye konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Belediyelerden haberler (21.10.2019)

KÜLTÜRÜN KALBİ BURADA ATIYOR Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Tarihi Kayseri Kalesi Kültür Sanat …