Ana Sayfa / Haberler / Politika / AKP’de ‘kan bağışı’, Srebrenitsa tepkisi ve ziyaret

AKP’de ‘kan bağışı’, Srebrenitsa tepkisi ve ziyaret

AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI KAN VERDİ

AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen kan bağış kampanyasına ilgi oldukça yoğundu.

‘’Kan bağışı hayat kurtarır’’ sloganı ile toplumsal bir sorumluluk olan kan ihtiyacı için düzenlenen etkinlikte başta Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, il yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları başkan yardımcıları ilçe belediye başkanları olmak üzere birçok gönüllü katılarak kan verdi.

Etkinlikte bir açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, ‘’Vatan için can, Milletimiz için Kan veriyoruz’’ sloganı ile bir farkındalık oluşturmak istedik. Ak Parti il teşkilatı ve ilçelerden gelen değerli başkanlarımızla Kızılay’ımıza kan bağışında bulunduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu etkinlik bugün akşama kadar devam edecek dedi.

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ve Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan’da her üç ayda bir kan verdiklerini ifade ederek yıllardır kan ihtiyacı olan vatandaşlarımıza katkı sağlamak amacı ile düzenli olarak kan verdiklerini bildirdiler.

Ak Parti Kadın Kolları il Başkanlığı tarafından Srebrenitsa katliamının yıl dönümü nedeni ile basın açıklaması yaptı.

Kayseri Ak Parti Kadın Kolları İl Başkan Yardımcısı Ayşe Nur Silay tarafından yapılan açıklamada;  Soğuk savaş döneminin sona ermesi, Yugoslavya’nın dağılması, Bosna’nın bağımsızlığını ilan ettiği referandum birbirini takip eden gelişmelerdir. Sırplar, Bosna’nın bağımsızlık kararını tanımamıştır. 1992 yılı Nisan ayında Bosna Savaşı Sırplar tarafından başlatılmıştır. Ellerindeki silah gücü ve Birleşmiş Milletlerin silah ambargosunun desteği ile Bosna Savaşı ilerleyen dönemlerde Sırplar tarafından etnik temizliğe dönüşmüştür. 

1995 yılı Temmuz ayında Bosna toprakları insanlığın utanç vesikası olan Srebrenitsa soykırımına şahit olmuştur. Srebrenitsa’da Boşnaklar sistematik işkenceye, tecavüze maruz kalmıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. İşkence ve tecavüz kampına dönen bölgede beş gün içinde resmi kayıtlara göre 8.372 kişi can vermiştir.Bosna’da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312.000 kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 27.734 kişi resmî kayıtlara kayıp olarak geçmiştir.

20. yüzyıldan 21. yüzyıla bu ayıpla geçen uluslararası kamuoyu, Batı’ya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Soykırımı kabul etmeyenler başka soykırımların yapılmasına da göz yummuştur. Bugün  ‘özgürlükçü, barış yanlısı, refah isteyen’ bir Avrupa imajı çizilirken, Srebrenitsa’da soykırıma göz yuman Avrupa’dan hiç kimsenin bahsetmemesi oldukça manidardır.

Srebrenitsa annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği yaşanan soykırımı simgelemektedir. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in ‘Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.’ sözleri hafızalarımızda güncelliğini korumaktadır.

AK Parti iktidarından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiçbir hükümet öncü olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyene kadar mazlumların sesini kimse duymamıştır.

Bugün 11 Temmuz 2019… AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları teşkilatı olarak Srebrenitsa katliamının 24. Yıl dönümünde 81 il Kadın Kolları Başkanımız, yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat mensuplarımız, 4 milyon 700 bin üyemizle birlikte Srebrenitsa’da yapılan soykırımı kınıyoruz. Srebrenitsa insanlığın utanç vesikasıdır; unutulmamalıdır. AK Parti, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zulümden ve adaletsizlikten uluslararası kamuoyunun sorumlu olduğuna inanmış ve bu yüzden ‘HERKES İÇİN ADALET’ ilkesini temel almış bir harekettir. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamofobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiçbir kazanım elde edilmemiştir. Geleceğe umutla bakabilmenin yolu; huzuru, refahı, adaleti ve insanı temel alan çalışmaları kendimiz kadar başkaları içinde istemekten geçmektedir. Srebrenitsa’da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Srebrenista Annelerinin ve tüm Boşnakların başı sağolsun.

YAHYALI İLÇE TEŞKİLATINDAN NEZAKET ZİYARETİ

AK Parti Yahyalı İlçe Teşkilatı ve Belediye Başkanı İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ak Parti İlçe Başkanı Esat Türkmenoğlu, Ak Parti ilçe Kadın Kolları Başkanı,  MHP Yahyalı ilçe Başkanı, Yahyalı Belediye Başkanı ve ilçe yönetim kurulu üyeleri Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’na nezaket ziyaretinde bulundular.

İl Başkanlığı toplantı salonunda açıklama yapan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, bugün buraya il başkanımız Şaban Çopuroğlu’na nezaket ziyareti için burada bulunuyoruz. Bu gün mazbatamızı alalı 100. Gün oldu. Yüz bin kere maşallah. Daha önce gelecektik. Ama seçimler ve sonrasında ki çalışmalarımızdan ancak fırsat bulduk. Yahyalı seçimlerinde ve meclis üyelerimizin seçiminde emekleriniz var. Bir kez daha teşekkür ediyoruz dedi.

İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’da ‘’esas teşekkür edilmesi gereken Yahyalı ilçemizde kadın kolları başkanımız, gençlik kolları başkanımız ve teşkilatımız. Hep beraber MHP ilçe teşkilatımız ile beraber çalışıldı. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

STK’lar ve Meslek Örgütlerinden Barış Pınarı Harekâtına tam destek ve ortak açıklama

Kayseri Sanayi Odası Kayseri Ticaret Odası Kayseri Ticaret Borsası Develi Ticaret Odası Yahyalı Ticaret Odası …