Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Ekonomi haberleri (10.06.2019)

Ekonomi haberleri (10.06.2019)

Koltuk seçerken bunlara dikkat edin!

Evde en çok zaman geçirilen yerlerden biridir oturma odaları. Bu yüzden oturma grupları ve koltuklar ayrı bir önem taşır.  Hatta herkesin kendine ait bir köşesi, koltuğu bile vardır. Bu farkındalıkla Kilim Mobilya Tasarım Ekibi, en yeni koltuk trendlerini ve koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlattı.

Yaşam alanlarımızın olmazsa olmazlarından olan oturma odalarını oluştururken dikkat etmemiz gereken önemli ayrıntılar var. Herkesin kendine ait bir köşesi, koltuğu olduğunu düşündüğümüzde seçimlerimiz biraz daha önem kazanıyor. Peki, seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?  İşte bu noktada Kilim Mobilya Tasarım Ekibi, en yeni koltuk trendlerini ve koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktalarını anlattı.

Konforunuzu ön planda tutun…

Koltuklarda rahatlığın ön planda tutularak seçimlerin yapılması gerektiğini anlatan Kilim Mobilya Tasarım ekibi, ürünün ahşap kasa ve metal profille desteklenmesinin son derece önemli olduğunu söylüyor. Tasarım ekibine göre, dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise koltuk kumaşlarının kolay temizlenen, leke tutmayan akıllı kumaş olup olmadığı. Burada tercihin akıllı kumaştan yana olması gerektiğinin altını çizen Tasarım ekibi, koltuğu uzun süre kullanmak için de sert ahşap iskeletten tasarlanan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini anlatıyorlar. Kilim Mobilya Tasarım ekibinin, konforuna düşkün, şık ve kişileştirilmiş alanlar yaratmak isteyenlere bir diğer tavsiyesi ise zıt stil kombinasyonu… Burada hareket alanını kolaylaştırmak ve zıtlıklara alan açabilmek için mobilya seçiminde minimal ürünlerden yana tercihte bulunulması gerekiyor.

Kilim Mobilya, yeni ürünleriyle Kanada’nın en önemli fuarına katıldı

Kilim Mobilya, Kanada’da 57. kez düzenlenen Canadian Furniture Show 2019’a katıldı. Fuar kapsamında tasarım ağırlıklı ürünlerini dünyanın farklı noktalarından gelen sektör temsilcileriyle buluşturma imkanı bulan Kilim Mobilya, önemli iş birliklerine imza attı.

Türkiye mobilya sektörünün önemli temsilcilerinden Kilim Mobilya, Canadian Furniture Show 2019’a katıldı. Bu yıl 57. kez düzenlenen fuar yoğun  katılım ile dikkat çekti.

Kanada’dan çok sayıda ziyaretçiye Türk mobilyasını tanıtma fırsatı yakalayan Kilim Mobilya, bu sayede önemli iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Yeni ürünlerini Kanada ve Kanada üzerinden Amerika pazarına tanıtma fırsatı bulan Kilim Mobilya, yeni nesil tasarımlarıyla katılımcılardan tam not aldı.

Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, Kanada’da yeni bir pazar oluşturmanın ve daha önce ihracat yapmadığımız bir ülkeyi daha portföyümüze katmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz. Bunun yanı sıra ABD’den de çok sayıda katılımcı fuara geldi. Kilim olarak ABD pazarından da yerimizi alıp, ABD’ye yaptığımız mevcut ihracatımızı daha da kuvvetlendirmek niyetindeyiz” dedi.

En “baba” koltuk.. Kilim Mobilya’dan “Poyraz” ile babanızı mutlu edin

 Babalar Günü’nün yaklaşmasıyla birlikte herkesi babası için güzel bir sürpriz hazırlamanın telaşı sardı. Kilim Mobilya’nın Poyraz berjer koltuğu ise bu Babalar Günü’nde hayatımızın kahramanlarına verebileceğimiz en güzel hediye olabilir.

Bütün çocukların ilk ve son kahramanı babalarıdır. Peki bu “Babalar Günü’nde O’nun kadar dayanıklı ve güçlü görünümlü bir hediye vermeye ne dersiniz?  Cevabınız ‘evet’ ise Kilim Mobilya’nın “en baba” koltuk olarak tasarladığı “Poyraz” ile babanızı mutlu edin.

Babasının rahatını düşünen, “şurası da babamın köşesi” olsun diyen çocukların beğenisini kazanan berjer, yaşam alanlarına yeni bir perspektif katıyor.

Çağdaş bir tasarıma sahip olan Poyraz Berjer, yumuşak dokulu kumaşı, farklı renk seçenekleri ve gürgen ayaklarıyla yaşam alanlarını sıradanlıktan kurtarıyor. Kullanıcısına rahat ve yumuşak bir oturum sunan Poyraz ile Kilim Mobilya, tüm babaların ve baba adaylarının Babalar Günü’nü kutluyor.

AKİB ihracatı bayramla birlikte yüzleri güldürdü

AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş “AKİB olarak ihracatımız 2019 yılı Mayıs ayında 1 milyar 169 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı %69, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı %39, Demir ve Demir Dışı Metaller ile Çelik ihracatı %16,2, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı %13 ve Hazırgiyim ve Konfeksiyon ihracatı %7 oranında artış gösterdi” dedi.

 AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, 2019 yılının Mayıs ayında da ihracatımızda görülen artışın yüzleri güldürdüğünü ve tüm ihracat camiasına bayram sevinci yaşattığını ifade ederek, “AKİB olarak gerçekleştirdiğimiz ihracatla birlikte Türkiye’nin üretimine, istihdamına ve büyümesine katkı sunmaktan son derece gururluyuz. Bu rakamların kalıcı olması ve hatta daha da yükseklere ulaşması için azimle ve büyük özveri ile çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

AKİB rakamlarını değerlendiren Ateş, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2019 yılı Mayıs ayı ihracatının 972 milyon dolardan 1 milyar 169 milyon dolara yükseldiği, geçen sene Nisan ayına oranla %20 oranında bir artış olduğu görülmektedir” dedi. 2018 ve 2019’u ilk 5 ay olarak değerlendirdiğimizde ise; 2018 yılı ilk 5 ayında 4 milyar 877 milyon dolar olan ihracatımızın, 2019 yılı ilk 5 ayında 5 milyar 818 milyon dolara yükseldiği ve %19 oranında arttığı gözlenebilir” dedi.

Ateş, AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2019 yılının Mayıs ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; İspanya, Irak, Hollanda, Suudi Arabistan ve Mısır olduğunu açıkladı. Özellikle Singapur’a %8.512, Nijerya’ya %401, Hollanda’ya %214 ve Suudi Arabistan’a %154’lük ihracat artışı göze çarptı.

-TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ %7,5

 AKİB’in 2019 yılı Mayıs ayında, 1 milyar 169 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6. büyük genel sekreterlik konumunda yer aldığını kaydeden Ateş, “AKİB gösterdiği yüksek performans ile Mayıs ayında da Türkiye geneli ihracatta yakalanan 15 milyar 515 milyon dolarlık ihracatta %7,5’luk pay sahibi olurken, %20’lik artış gerçekleştirerek ihracatını an fazla artıran 5. genel sekreterlik konumunda yer aldı” şeklinde konuştu.

Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Ateş, 2019 yılının Mayıs ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Kayseri’nin 12., Adana’nın 13., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 37. sırada olduğunu belirtti.

EİB Genç İhracatçılar Konseyi kuruyor

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından, genç ihracatçıların sayısını artırmak amacıyla EİB Genç İhracatçılar Konseyi oluşturuluyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu’nda kurulması benimsenen EİB Genç İhracatçılar Konseyi’nde ilk etapta yaşı 45’in altında olan EİB Yönetim Kurullarında yer alan ihracatçılar görev alacak. Konsey kuruluşunu tamamladıktan sonra EİB bünyesindeki tüm genç ihracatçıları çatısı altında buluşturacak.

Gençlere ihracatı tanıtmak ve ihracatçı olmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin bugün 83 bin olan ihracatçı sayısını 2023 yılında 120 bin ihracatçıya çıkarma hedefi olduğunu, ihracatçı sayısına artışa en büyük katkıyı Ege Bölgesi’nden vermek istediklerini kaydetti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kadın ihracatçı sayısını artırmak amacıyla oluşturulan “TİM Kadın Konseyi”nde her alan 55 kadın ihracatçının 18 tanesinin Ege İhracatçı Birlikleri üyesi olduğunu hatırlatan Eskinazi, “Türkiye geneli genç ihracatçı sayısında da Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin çoğunlukta olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Gençler e-ihracata yoğunlaşacak

Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurullarında yaşı 45’in altında olan 46 ihracatçı olduğu bilgisini veren Eskinazi, “EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğimizin hepsinde genç isimler yönetimlerde görev alıyor. Dijitalleşen dünyada iş yapma şekilleri değişiyor. E-ticaret öne çıkıyor, gençler e-ihracata daha çabuk uyum sağlayarak Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşmasında öncü rol oynayacak, biz de daha çok genci ihracatçı yapmak için çaba göstereceğiz. Türk Eximbank genç ihracatçılara yönelik “Genç Girişimci İhracat Destek Kredisi” isimli çok anlamlı bir kredi programını kısa süre önce devreye aldı. Genç girişimcilere verilecek desteklerle Türkiye ihracat hedeflerine daha kolay ulaşacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Türk doğaltaş sektörü Marble Fuarı’nın meyvelerini toplamaya başladı

Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu yıl 25. kez düzenlenen ve alanında dünyanın en büyük iki fuarından biri konumunda olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile eş zamanlı olarak Ticaret Bakanlığı desteği ile yürüttüğü URGE Projesi kapsamında gerçekleştirdiği alım heyeti organizasyonunun meyvelerini toplamaya başladı.

Yaklaşık 25 ülkeden 200’den fazla firmanın katıldığı Alım Heyeti Organizasyonu’nda, Türk firmaları 200’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Organizasyonun doğaltaş ihracatına etkisi ihracat rakamlarına hemen yansıdı. Hindistan’a yüzde 62, Mısır’a yüzde 73, Bulgaristan’a yüzde 63, ABD’ye yüzde 38 oranında artış yaşandı.

Ticaret Bakanlığı desteği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği koordinasyonunda Ticaret Bakanlığı’nın 2010/8 sayılı URGE Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Tebliği çerçevesinde yürüttüğü “İşlenmiş Doğaltaş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında yürütülmekte olan Fuar İzmir Yerleşkesi Buyers Lounge alanında düzenlenen ikili iş görüşmelerine Dünya’nın dört bir yanından ithalatçı firmalar katıldı.

Türk doğaltaş sektörünün 2018 yılını 1,9 milyar dolar ihracat rakamıyla geride bıraktığını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Bugün 2 milyar dolar seviyesinde olan ihracatımızı kısa sürede katma değerli ürünlere yoğunlaşarak cumhuriyetimizin 100. Yılında 7 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda yürüttüğümüz URGE projemiz kapsamında özellikle katma değeri yüksek işlenmiş doğaltaş başta olmak üzere tüm doğaltaş ürünleri ihracatını artırmak için 2017 yılından beri faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Katılımcı firmalarımıza bugüne kadar eğitimlerin yanı sıra İngiltere ve Avustralya’ya yönelik pazarlama faaliyetleri gerçekleştirerek de ihracatlarına destek olmaya çalıştık. Marble fuarı ile eşzamanlı düzenlediğimiz alım heyeti organizasyonu ile de bir taşla iki kuş vurduğumuza inanıyorum. 25 ülkeden 200’den fazla alıcıyı URGE firmalarımızla bir araya getirip hem yeni işbirliği fırsatları yaratmaları için bir platform yarattık hem de ülkemize gelen yabancı firma temsilcilerine Türk doğaltaşının çeşitlerini bir arada gösterme, tanıtma fırsatı bulduk” dedi.

Hindistan, Mısır, Bulgaristan ve ABD’ye ihracatta büyük artış

Alım heyetinin doğaltaş ihracat rakamlarına da olumlu etkisinin hemen hissedildiğini belirten Kaya “Alım heyetimize Amerika, Çin Hindistan, Bulgaristan başta olmak üzere birçok ülkeden katılımcıyı davet ettik. Bu ülkelere ihracatımıza baktığımızda Ocak-Mart dönemine kıyasla Ocak-Nisan döneminde sıçrama olduğunu görüyoruz; değer bazında Hindistan’a yüzde 62, Mısır’a yüzde 73, Bulgaristan’a yüzde 63, ABD’ye yüzde 38 oranında artış yaşandı. Toplam ihracatımız da yine artış göstererek aynı dönemde yüzde 45 oranında yükseldi” şeklinde konuştu.

Alım heyetine katılan firmalardan olan Ege Jeoteknik Müh. Sond. Mad. İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. yetkilisi Özlem Yurdakul da organizasyon hakkında “UR-GE katılımcısı olarak bulunduğumuz 2019 Marble Izmir Fuarında, Avustralya, Bulgaristan, Letonya, Irak, Gürcistan, Filistin, İran, İtalya, Tunus, Azerbaycan ve Lübnan’dan alım heyeti kapsamında gelen 15 yabancı alıcı ile ciddi görüşme fırsatı yakaladık. Farklı ülkelerden gelen katılımcılarla birebir görüşmemiz, global trendleri daha yakından takip etmemize ve yeni stratejiler geliştirmemize olanak tanıdı. Yenilikçi ürünlerimiz alım heyeti katılımcılarının fazlasıyla ilgisini çekti ve bize potansiyel müşteriler kazandırdı. Bu ürünlerimizin yanında ihracata konu olan mermer ve traverten ürünleri için gelen talepleri değerlendirdik. Sonuç olarak UR-GE’nin bize sağladığı ikili görüşme fırsatları ileride olabilecek yeni iş ilişkileri açısından çok önemliydi. Benzer etkinliklerin URGE grubu olarak devam etmesinden oldukça mutluyuz” yorumlarını yaptı.

URGE katılımcılarından Bumerang Mermer San.ve Tic. Ltd. Şti yetkilisi Gülsün Sıdar “Yabancı katılımcı sayısı yüksek bir alım heyeti organizasyonuydu bu sebeple birçok firma ile tanışma şansımız oldu. Tanıştığımız firmalardan 13’ü ile ikili görüşmeler sonrasında da görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bulgaristan, Azerbaycan, İtalya, Çin, Avustralya ve Hindistan’dan gelen bu alıcılar ile ticari bir fırsat yaratmak için satış öncesi görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz.”

Türk lezzetleri Uzakdoğuluların ağzını tatlandırıyor

Türkiye’nin kuru meyve ihracatı 2018/19 sezonunda yatay bir seyir izlerken, kuru meyve ihracatı Uzakdoğu ülkelerine yüzde 13’lük artışla 95 milyon dolardan, 107,5 milyon dolara yükseldi.

Türkiye’nin kuru meyve ihracatının yüzde 65’ini tek başına gerçekleştiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Uzakdoğu’daki pazar payını arttırmak için 28 Mayıs Mayıs-1 Haziran 2019 tarihleri arasında Bangkok/Tayland’ta gerçekleştirilen Thaifex 2019 Fuarına 9m2’lik info stand ile katılarak Türk kuru meyvelerinin tanıtımını yaptı.

Dünya genelinde refahın batıdan doğuya kaydığını, Uzakdoğu ülkelerindeki nüfus yoğunluğunun da Uzakdoğu ülkelerini hedef pazar haline getirdiğini dile getiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Kuru Meyve Tanıtım Grubu zamanında Uzakdoğu pazarına yönelik başlattıkları tanıtım çalışmalarını devam ettirdiklerini kaydetti.

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki gıda birliklerinin Japonya ve Güney Kore’ye yönelik 2016 yılından beri Turquality Projesi yürüttüğünü hatırlatan Celep, “Geçtiğimiz Aralık ayında ise; Çin’e yönelik Gıda Sektörel Ticaret Heyeti düzenledik. Ticaret Bakanlığı desteğiyle sürdürdüğümüz’Turkish Dried Fruits’ isimli Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi’nde de hedef pazar olarak belirlediğimiz 6 ülkenin üç tanesi Çin, Japonya ve Hindistan oldu. Önümüzdeki dönemde URGE Projemiz kapsamında da Uzakdoğu ülkelerine yönelik Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonlarımız olacak. Vegan, organik ve helal ürün yelpazemizi arttırarak amacımız, yıllık 1.4 milyar dolar seviyesinde olan kuru meyve ihracatımızı 3 milyar dolara taşımak” şeklinde konuştu.

Asya’nın en büyük ikinci fuar/sergi alanı olan Impact Arena’da 2.500’den fazla katılımcının yer aldığı fuar, toplam 150 ülkeden 63.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaparken, Türkiye’nin Bangkok Büyükelçisi Evren Dağdelen ve Bangkok Ticaret Müşaviri Burak Balkan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin standını ziyaret eden isimler arasında oldu.

Türkiye’nin Bangkok Büyükelçisi Evren Dağdelen, 29 Mayıs akşamı, aralarında Tarım Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da yer aldığı bir heyet ile tüm Türk katılımcılarına Türk Büyükelçiliği rezidansında resepsiyon verdi.

Serbest ticaret anlaşması ticaret hacmini arttıracak

Resepsiyonda konuşan Büyükelçi Dağdelen, Türkiye ile Tayland arasındaki mevcut ticaretin, toplam potansiyelin altında olduğunu, Tayland ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin devam ettiğini ve imzalanması durumunda Tayland ile aramızdaki ticaret hacminin önümüzdeki yıllarda artış yaşayacağına şüphesi olmadığını belirtti. Dağdelen, firmalarımızın Tayland ile ticarete başlamasına yönelik veya devam eden ticaret süresince yaşanan sorunların çözülmesine ilişkin her türlü bilgi ve yardım taleplerinin kendileri tarafından karşılanacağını bildirdi.

Thaifex 2019 Fuarı’na katılan Türk firmaları, Türkiye’nin Bangkok Büyükelçisi Evren Dağdelen’in talebi üzerine, fuarın son günü kalan ürünlerini Bangkok’ta Müslüman çocukların yer aldığı yetimhaneye hediye etmek ve 29 Ekim ve diğer resmi bayramlarda düzenlenen resepsiyonlarda misafirlere ikram etmek üzere Türk Büyükelçiliğine hediye etti.

Türkiye, 2017/18 sezonunda Tayland’a 686 bin dolarlık kuru meyve ürünleri ihraç etmeyi başarmışken, 2018/19 sezonunda ise; yüzde 133’lük artışla 1 milyon 595 bin dolarlık kuru meyve satmayı başardı. Tayland’a yapılan ihracatta ilk sırayı; 1 milyon 261 bin dolarlık tutarla çekirdeksiz kuru üzüm aldı. Kuru incir ihracatı 217 bin dolar, kuru kayısı ihracatı ise; 116 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Genç tasarımcılar deri, tekstil ve konfeksiyon sektörleri ile buluştu

Özgün tasarlanmış koleksiyonlar hazırlayarak, daha katma değerli ürünler ihraç etmek isteyen deri, tekstil ve konfeksiyon ihracatçıları “DESIGNDAYIZMIR’19” etkinliğinde güçlerini birleştirdi.
Ege İhracatçı Birlikleri’nin Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümleri ile işbirliğinde 28 Mayıs günü İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşen “DESIGNDAYIZMIR’19” etkinliğinde, genç tasarımcılar ile deri, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinden işverenler bir araya geldi.
İhracatçı sektörler ile genç tasarımcıları tanıştırmayı amaçlayan etkinlik sektör temsilcilerinin ve öğrencilerin yoğun ilgisi ile gerçekleşti. WGSN yetkilileri tarafından verilen İlkbahar / Yaz 2020 trend semineri ile başlayan “DESIGNDAYIZMIR’19” etkinliği, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Elvan Özkavruk Adanır ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr Nesrin Önlü’nün bilgilendirme sunumları ile devam etti.

Deneyim Ustası Özgür Baykut’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Özel Sektör Tasarımcıdan Ne Bekliyor?” konulu oturumda Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş ve Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Ünlütürk yer aldı.

Katma Değerli Üretimin İlk Adımı Tasarım

Sözlerine tasarımın önemine vurgu yaparak başlayan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi katma değerli üretimin yolunun tasarımdan geçtiğini, tasarımın artı değer yaratmak için şart olduğunu söyledi. Bu konuda özellikle son 10 yılda ülke olarak önemli yol katedildiğini belirten Eskinazi, konfeksiyoncuların artık fasonculuktan kurtularak dünyaya kendi tasarımlarını sattığını ve ürünlerin dünya pazarlarında kabul gördüğünü ifade etti.

İhracatı Tasarım ile Katlayacağız

İhracat için tasarımın önemine değinen Eskinazi, “En büyük katma değer tasarımda. Buna bir de markayı ekleyebilirsek maksimuma ulaşmış oluyoruz. Bu etkinlikte sanayici ile tasarımcı birbirini tanıma fırsatı buldu. Birbirimizi daha iyi tanıyarak bu işi başaracağız. Bugün tasarım yapan öğrencilerimiz bileceklerki yarın mezun olduğumuzda bizim tasarımlarımızı üretecek firmalar var. Bu sinerji için tüm okullarımıza teşekkür ederiyoruz. İhracatımızı tasarım ile katlayacağız.” şekinde sözlerini sürdürdü. Eskinazi, “DESIGNDAYIZMIR” etkinliğini önümüzdeki yıllarda sürekli hale getirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Tasarımcı Müşteri İsteğini Anlamalı

Gelişen teknolojinin üretim ve satış modellerini değiştirdiğini ifade eden Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, günümüzde bir malı müşteriye ulaştırmanın alternatif yollarının açıldığını, artık online ortamda müşteri daha kolay müşteri bulunabildiğini ve bu ortamda tasarıma, tasarımcıya önemli görevler düştüğünü ifade etti. Tasarımcıların pazarlamanın da içinde olması gerektiğini ifade eden Zandar, “Koleksiyon hazırlarken trende ya da tasarımcının isteğine göre değil müşterinin ne istediğine göre tasarlanmalı. O nedenle tasarımcılar pazarlamanın da içinde olmalı ve müşterilerin taleplerini de bilmeli.” şeklinde konuştu.

Tasarımı ve üretimi ayrı düşünemeyiz

Sektör olarak tasarımın önemini geç kavradıklarını ifade eden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, “Biz bu işe başlarken makinelerimizi koyduk, müşterilerimizi bulduk, üretime başladık. Zamanla gördük ki bu böyle olmayacak sonra bir marka olmaya karar verdik. Baktık ki bu alanda işler öyle kolay değil. O noktada tasarımın değerini anladık.” şeklinde konuştu. Günümüzde tasarım alanında artık büyük isimlerin var olduğunu ifade Sertbaş, “Üretimden vazgeçme şanımız yok ancak hem tasarıma hem üretime önem vereceğiz. Tekstil mühendisliği bölümüne başarılı öğrencileri kazandırmayı amaçlayan ‘Modanın Mühendisleri’ projemizde buna vurgu yapıyoruz. Tasarımın değerini daha iyi anlıyoruz.” şeklinde konuştu ve genç tasarımcılara müşteri ilişkileri ve trendleri takip edebilmek için yabancı dilin önemini hatırlattı.

Tasarımın Başlangıç Noktası Hammadde

Ürünün satışında tasarımcının rolüne vurgu yapan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Ünlütürk ise “Günümüzde kalite olmazsa olmaz. Önemli olan fark yaratabilmek, aynı hammaddeden farklı bir şeyler ortaya koyabilmek. Tasarımcı ‘ben hangi iplikten hangi farklı kumaşı yapabilirim. Böylece neyi farklı kılabilirim’ diye düşünmeli. Tasarım sonda değil başta başlayan bir süreç.” şeklinde konuştu.

“DESIGNDAYIZMIR’19” temsilcilerinin oturumunun ardından Deneyim Ustası Özgür Baykut tarafından hazırlanan “Deneyim Tasarımcıları Çağı” oturumu ile devam etti. Panellerin sonunda katılımcılar ve tasarımcılar aile fotoğrafında bir araya geldi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Mondi yeni logosuyla çok daha iddialı

Boydak Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Alpaslan Baki Ertekin: “Mondi yeni logosu ve kurumsal …