Ana Sayfa / Haberler / Sağlık / Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu başkanı Atakan ‘Hastayı görmeden ilaç yazmak suç’

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu başkanı Atakan ‘Hastayı görmeden ilaç yazmak suç’

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu başkanı Dr. H. Şenol Atakan, bırakın Türkiye’yi Dünyanın her yerinde hastayı görmeden ilaç yazmanın suç olduğuna dikkat çekerek ‘Bu bir savaş değil. Biz bir aile hekimiyiz’ dedi.

Giresun’da meydana gelen olayda, bayan doktorun evde yatan karısının ilacını yazmadığı için polis çağırması ve sıkılan biber gazı ile yaşlı adamın yaşamını kaybetmesinden sonra açığa alınmasını, ardından yeniden görevine iadesi üzerine konuşan Dr. Şenal Atakan şunları söyledi.

“15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli meslektaşımız, Giresun’da  misafir olarak bulunan ve ilaç yazdırılmak istenen hasta olmadığı için kendisine başvuran eşine hastaya tedavi düzenlemiyeceğini bildirerek bu isteği geri çevirmiştir. Bundan dolayı çıkan karmaşada hizmetin devamlılığını sağlayabilmek adına kanuni hakkı olan beyaz koda başvurmuştur. Hakkında soruşturma açılan Dr.Özlem Yağdıran 10 gün sonra görevine iade edilmiştir.

Mesleğimizin prestiji ve özlük haklarımızın korunması açısından sadece Dr. Hanımın kendisi için değil hepimiz için önemli olan büyük bir başarıya imza atmış bulunmaktayız.Her ne kadar bakanlığımız tedbir olarak böyle bir uygulama yapmışsa da biz aile hekimleri olarak çok rahatsız olduk. Değerli meslektaşımızın yaşadığı bu zor süreçte aile hekimliği camiası olarak kendisini sürekli destekleyip yanında olmaya çalıştık. Her gün artan şiddet olaylarının yanında hekimin neden olmadığı bir vefat bahane gösterilerek, tüm hekimler hastaları karşısında zor durumda bırakılmışlardır.

Bu tür uygulamalarda hekimin tehdit veya hakaret görmemesi ya da can güvenliği açısından önlem alınması gerekmektedir. Soruşturmanın selahiyeti için tercih edilmiş olsa bile bunun yol ve yordamı böyle olmamalıdır. Açığa alınan personele bu konuyla ilgili açıkça bilgilendirilme yapılıp hasta olmadan reçete yazılamayacağı bilgisi kamuoyuna duyurulabilinirdi. Ki bu şekilde hekim kendi kurumuna olan güveni sarsılmasın hukuğun üstünlüğüne olan inancı yıkılmasın. Yetkililerin Dr. Özlem hanımın  şahsına ve dolayısıyla da biz meslektaşlarına bu süreci travmatik şekilde yaşattıkları için üzgünüz beyanatlarını hala derin bir beklenti içerisinde beklemekteyiz.

Bu konuda görevini kanunlar önünde yerine getirdiği için açığa alınmıştır. Süreç içerisinde maddi ve hiç ödenmeyecek manevi kaybından dolayı bakanlığımızın gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.

Görüyoruz ki toplumsal şiddet en çok sağlık sektörüne yansımaktadır. Her gün artan şiddet olayları bizim hastalarımızla aramızda paravan olmamalıdır. Bu durum ülkemiz ve halk sağlığımız açısından çok büyük bir tehlikedir.

Vefat eden vatandaşımız için ailesine baş sağlığı diliyoruz ayrıca bu sebeple görevine iade edilen meslektaşımızın sevincini tam olarak yaşayamıyoruz. Her gün yaşar hale geldiğimiz bu kaygı ve stresin giderilmesini diliyoruz .Bu bir savaş değil. Biz ‘Aile ” hekimiyiz ..”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Sağlık Müdürlüğü, engellileri unutmadı

Kayseri Devlet Hastanesi GETAT Merkezi konferans salonundaki etkinlik, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli ve …