Ana Sayfa / Haberler / Kültür-Sanat / Ahilik haftası, şed kuşatma, yılın ahisi, kalfası, çırağı seçildi işte isimleri

Ahilik haftası, şed kuşatma, yılın ahisi, kalfası, çırağı seçildi işte isimleri

Ahilik Haftası kutlamaları coşkuyla başladı. Vali Şehmus Günaydın, “Milletimizin içinde esnafımızın çok önemli bir yeri var” derken, Mehmet Türkmenoğlu’na Ahilik kaftanı giydirildi.

Hafta kapsamında ilk olarak KESOB Başkanı Ahmet Övüç, esnaf odası başkanlarının da katıldığı törende Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Ardından Vali Şehmus Günaydın’ı makamında ziyaret eden Övüç, kutlamalar hakkında bilgiler verdi.

Valilik ziyaretinin ardından Ahi Evran Esnaf Ve Sanatkarlar Müzesi önünde şed kuşatma töreni düzenlendi. Törene, Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, KTO  Başkanı Ömer Gülsoy, esnaf odası başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Buradaki törende bir konuşma yapan Vali Şehmus Günaydın, “Hayatımızın her aşamasında esnaflarımızla karşı karşıya geliyoruz. Onların hem ticaret hayatına kattıkları hem de ülkemiz ve milletimiz için yaptıkları her türlü takdirin üzerindedir. Bizlerde millet olarak ecdadımızda tarih boyunca ticarete büyük önem vermiş. Bu kadar önemli olan bir konuda iyi bir teşkilat yapısı oluşturmakta çok önemlidir” dedi.

“AHİLİK PAYLAŞMAK DEMEKTİR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, bu yıl 32’ncisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlama etkinliklerine katılarak, Ahiliğin önemini vurguladı.

Ahi Evran Müzesi önünde düzenlenen törene Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, ilçe belediye başkanları, Ticaret Odası ve esnaf odalarının başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı. Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  yapılan etkinliklerin sadece bir kutlama olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yaparak, buradan çıkarılacak mesajların herkesin nefsinde uygulaması gerektiğinin altını çizdi. “Eline, beline, diline sahip olan ve Ahi ahlakı ile ahlaklanmış esnaf kardeşlerimize helalinden bol rızık diliyoruz” diyen Başkan Büyükkılıç, ‘’Kültepe Kaniş Karum ile başlayan Kayseri’mizin ticaretin merkezi olarak bilinen boyutunu adeta ahlaki yönüyle de bir lonca anlayışı içerisinde teşkilatlanmayı sağlayacak şekilde gerek esnaflarımız gerek de hanım teşkilatlarımızın oluşmasını sağlayan Ahi Evran’ı rahmetle anıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Ahiliğin paylaşmak olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘’Ahilik kucaklamak demektir. Ahilik ötekileştirmemek demektir. Ahilik ay yıldızlı Türk Bayrağımıza, vatanımıza, milletimize, devletimize sahip çıkmak demektir. Ahilik inandığımız bu güzel mesajları farkında olmayanlara da ulaştırmak demektir. Kimsesizin kimsesi olmak demektir. Ahilik helalinden kazanmayı olmazsa olmaz bilen, anlayan ve uygulayan demektir. Ahilik kültürünün gelecek nesillere de aktarılmasını temenni ediyorum’’

Mevlana’nın hocası Seyyid Burhaneddin’in, Ahi Evran’ın ve Mimar Sinan’ın değerini bilmemiz gerektiğini vurgulayan Başkan Büyükkılıç,  ‘’Kayseri’yi turizmin merkezi haline getirmeyi, turizmi de çeşitlendirmek suretiyle Kayseri’yi Kültür Turizmi anlayışı içerisinde çalışmalarımızı sürdürürken bu değerleri ön plana çıkartmayı çok önemsediğimizi paylaşmak istiyorum.’’ dedi.

‘’28 Eylül’de Kayseri Kalesi’ni Tanıtacağız’’

Vizyon Proje olarak ifade edilen Millet Bahçesi ve Kayseri Kalesi’nin Restorasyonu ile ilgili de bilgiler veren Başkan Büyükkılıç Millet Bahçesi’nin Kayseri için bir kazanım ve değer olacağını kaydetti. Başkan Büyükkılıç, ’’ Millet Bahçesi İçerisindeki müzeleriyle, her kesime hitap eden uygulamalarıyla adeta Kayseri’miz için unutulmaz bir eser olarak Kayseri’mize kazandırılacak.  Kalemizin restorasyonu tamamlandı. Oraya Arkeoloji Müzemiz taşındı. Arkeoloji müzemizin de taşındığı o güzel ortamı Kayseri’miz için bir değer olan değişik kültürlere, medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu eseri 28 Eylül’de tanıtacağız. İnşallah Cumhurbaşkanımız Ekim ayıda geldiğinde de açılışını yapmış olacak.’’ diye konuştu.

KESOB Başkanı Ahmet Övüç de “Ahilik, İslam öncesi dönemden başlayarak gelişen Türk esnaflık geleneğinin İslamiyet’in ortaya çıkmasından sonra İslam’ın ahlak prensipleriyle birleşmesi neticesinde şekillenerek 13’üncü yüzyılda Anadolu’da kurulmuştur. Ahi teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran Azerbaycan’da doğmuştur. Ahi Evran, gençliğinde döneminde önemli tasavvuf ve ilim adamlarından aldığı eğitimlerle yetişmiş ve olgunlaşmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yılın ahisi seçilen Mehmet Türkmenoğlu’na kaftanı giydirildi. Törende ayrıca, Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından hazırlanan şed kuşatma gösterisi yapıldı. Esnaf Sanatkarlar Odalyarı Birliği’nde yapılan törende ise odalar tarafından aday gösterilen yılın ahi adayı kalfa ve çıraklara plaket verildi.

16-22 eylül tarihleri arasında kutlanacak Ahilik haftası boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ahilik Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katıldı.

AHİLİK İLKELERİ

Kendi ihtiyacı varken başkalarına vermek,

Öfkelenince yumuşak davranmak,
Yenici iken yenileni affetmek,
Dünya yaşayışına bağlanmak,
El emeğini, çalışmayı kutsal bir yaşama ilkesi haline getirmek,
Herkesin bir iş yaparak Ahi topluluğu içerisinde yer alması,
Bütün insanlara karşı sevgi ve yardım duygusu taşımak ve bunu gerçekleştirmek, hayata geçirmek, uygulamak,
Kardeşlik dayanışması içinde; askerleri, üreticileri. esnafı birleştirmek ve böylece devleti güçlü kılmak, sosyal adalet ve sosyal güvenliği gerçekleştirmek,
Halkçı ve milliyetçi bir düzen içinde; egemen, sömürücü güçlere karşı çalışan her kesimden halkın çıkarlarını savunmak,
Yabancıları ağırlamak, suçlu – suçsuz, Hristiyan Müslüman kim olursa olsun kendilerine sığınanlara zanaat sanat öğretmek.

AHÍ AHLAKININ TEMEL ÍLKELERÍ:

Doğru sözlü olmak,
Emanete hıyanet etmemek
Cömert olmak,

Gözünü kötü şeylerden sakınmak,
Íki yüzlü ve yiyicilerden uzak durmak,
Kötülerden uzak durmak,
Öfkelenmek, (öfke gelince akıl gider)

Yılın Ahisi

Mehmet Türkmenoğlu (fırıncı)

Yılın Ahisi aday adayları

Bakkallar Esnaf Odası: Mehmet Emin Güç

Sarıoğlan Esnaf ve sanatkarlar Odası: Murat Göksu

Berberler ve Kuaförler odası: Behçet Çakıroğlu

Bisiklet ve motosikletçiler Odası: Ertan Cengiz

Emlakçılar Esnaf Odası: Cafer Özkan

Kayseri Şoförler ve Otomobilciler Odası: Sadrettin Kaftar

Minibüsçüler ve Servis işletmecileri esnaf odası: Ali Osman Öztürk

Marangozla, mobilyacılar Döşemeciler odası: Arif İnanç

Oto Sanatkarları Odası: Hasan Sam

Develi Esnaf ve Sanatkarlar Odası: Halil İbrahim Eseroğlu, Faruk Kafkas

Talas Esnaf ve Sanatkarlar Odası: Ali Öztürk, Yasin Şekerci

Tomarza Esnaf ve Sanatkarlar Odası: Kenan Benli

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Kitap Fuarı ziyaretçi rekoruna koşuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolünde Sun Fuarcılık tarafından açılan Kayseri Kitap Fuarı’nda ilk dört günün rakamlarıyla yeni …