Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / AGÜ’de Endüstri Mühendisliği’nden Proje Yarışması

AGÜ’de Endüstri Mühendisliği’nden Proje Yarışması

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından bitirme projesi yarışması düzenlendi. Yeni mezun olacak öğrencilerin, farklı projelerle katıldığı yarışmada, dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda yapılan yarışmada, öğrencilerin hazırladıkları projeler, Prof. Dr. İbrahim Akgün, Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Sütçü ve Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Gören’in akademik danışmanlığında gerçekleştirildi.

Projelerde öğrenciler, bir yıl boyunca ASELSAN, Stryker, THY, Kayseri Ulaşım A.Ş, KEPSAŞ ve Orta Anadolu A.Ş’ye, şirketlerin verimliliğini iyileştirecek, maliyetlerinde tasarruf sağlayacak ve rekabet gücünü arttıracak bir endüstri mühendisliği problemi üzerinde çalıştı.

Yarışma, Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Emel Kızılkaya Aydoğan, Nuh Nacı Yazgan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erkan Köse, Boydak Holding İnsan Kaynakları Direktörü Murat Aksu, Boyteks Halı Genel Müdürü Dr. Gökmen Kara, İstikbal Genel Müdür Yardımcısı Oktay Karaca, Ditaş Fabrika Müdürü  Ömer Batuhan Kızılışık’ın  jüri üyeliğinde yapıldı.

Yarışma sonunda birinciliği Kayseri Ulaşım A.Ş ile yapılan “Zaman pencereli araç rotalama problemi” adlı proje kazanırken, THY ile yapılan “Bağlantı kalitesi modeli tabanlı uçuş çizelgelemesi” adlı proje ise ikinci oldu.

KEPSAŞ A.Ş ile yapılan “Kısa dönemli elektrik tüketim ve fiyatlandırma tahminlemesi modeli” adlı proje ise yarışmada üçüncülüğü elde etti.

Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, burada yaptığı konuşmasında, bu tür proje yarışmalarının önemine dikkati çekti. Prof. Dr. Sabuncuoğlu, “Ülkemizin kalkınması için, iş ve sanayi dünyamızın, dünyada rekabet edilebilirliğini arttırabilmek için, bizim de yetiştirdiğimiz insanların, nitelikli insan gücünün, ölçülebilir, hissedilebilir ciddi katkılar yapabilmesi için bu tür organizasyonlar çok önemli” dedi.

Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akgün de bitirme projelerinin, üniversite sanayi iş birliğinde ve öğrencilerin eğitimlerinde çok önemli bir yere ve role sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Akgün, bitirme projelerinde öğrencilerin eğitimleri süresince kazandıkları sosyal ve teknik tüm becerileri sonuna kadar tam anlamıyla kullanmalarını ve firmalarda bir fayda yaratmalarını beklediklerini kaydetti.

Kayseri Ulaşım A.Ş sponsorluğunda yapılan yarışmanın sonunda, ilk üçe giren projelerde görev alan öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

AGÜ’lü ve Güney Kore’li Araştırmacıların önemli buluşu Amerika’da kapak oldu

TÜBİTAK ve Güney Kore Ulusal Araştırma Vakfı (NRF) tarafından eş zamanlı olarak fonlanan ve Abdullah …