Ana Sayfa / Haberler / Politika / ADD Şube başkanı Kemal Ceylan: 19 Mayıs’ta Samsun’da Doğan Güneş..

ADD Şube başkanı Kemal Ceylan: 19 Mayıs’ta Samsun’da Doğan Güneş..

ADD Kayseri Şube başkanı Kemal Ceylan, Türkiye’nin, emperyalizme karşı başkaldırısının 100. yıldönümünü kutladığına dikkat çekerek ’19 Mayıs’ta Samsun’da doğan güneş’ dedi, şu açıklamayı yaptı.

Birinci Büyük Paylaşım Savaşının hedefi olan Osmanlı Devletinin Mondros Anlaşması ile teslim olmasından sonra, Türk ordusunun dağıtılmış olmasından cesaret alan işgal kuvvetleri ülkenin değişik bölgelerine asker çıkarmaya başlamışlardı. 15 Mayıs 1919 sabahı İzmir rıhtımına çıkarılan kukla Yunan kuvvetlerine ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin Bey, canı pahasına kurtuluşun işaret fişeğini atmış oldu

İstanbul’a dönüşü sonrasında, 6 ay içinde Anadolu da yapacakları  kurtuluş mücadelesi  için arkadaşlarıyla birlikte bütün hazırlıklarını tamamladıktan sonra  Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Paşa, İzmir limanındaki ilk kurşunun ertesi günü olan 16 Mayıs sabahı Bandırma adındaki eski bir  vapurla yanındaki kurmay heyetiyle birlikte  Samsun’a hareket ediyor, zor ve zorlu bir yolculuk sonrası 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’a ayak basıyordu.

Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu Müfettişi sıfatıyla Anadolu’ya gidiş kararını imzalayanlar O’nun gerçek niyetini bilmeseler de, İstanbul Boğazı girişine demirlemiş İngiliz donanmasının yetkilileri sezebiliyordu. Bu nedenle Paşa’nın İstanbul’dan hareketinden hemen sonra geri döndürebilmek için her türlü yola başvurdular ve elbette Mustafa Kemal Paşa izleyeceği rotayı bütün ayrıntıları ile planlamıştı.

Mustafa Kemal Paşa Samsun’a ayak basmasından 33 gün sonra Amasya’da yayınladığı tarihi genelge ile karamsarlığa boğulmuş ülkeye umut saçıyordu  ve sadece 49 gün sonra ilk birlik kongresini toplamak için gittiği Erzurum’da, 7 Temmuz’u 8 Temmuz’a bağlayan gece Mazhar Müfit Kansu’ya yazdırdığı notlarında kurtuluştan sonra kurulacak rejimi ve devrimleri ayrıntılı olarak açıklıyordu. Paşa bu notlarını yazdırırken artık sırtında çok sevdiği asker üniforması da yoktu.

 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’da doğan güneş, 100 yıldır ufkumuzu ve geleceğimizi aydınlatıyor. Mustafa Kemal Atatürk Büyük Nutuk’a Samsun’a ayak bastığı tarihteki kapkara tabloyu anlatarak başlıyor. Bu karanlık tablo, kısa sürede neleri başardığımızı da anlatıyor.

Türk Ulusunun yeminli düşmanları, 100 yıldır Samsun’da doğan güneşi karartmaya çabalıyorlar. Ulusal Kurtuluş Savaşımız sırasında çıkarılan iç isyanlar, Ankara önlerine kadar gelen işgal kuvvetleri, kurtuluştan sonra İstanbul hükümetinin Lozan’da temsil ve, Cumhuriyetin ilanına karşı çıkma çabaları, Şeyh Sait ve Menemen ayaklanmaları, Dersim isyanı, toprak reformunu engelleme girişimleri, Köy Enstitülerinin kapatılması, 12 Mart ve 12 Eylül faşist darbeleri, ülkemizin ekonomik varlıklarının özelleştirme adı altında talan edilmesi ve son olarak başkanlık anayasası ile rejimin değiştirilme girişimi hep aynı çabanın parçasıdır. Bunları yapanlar da aynı çevrelerin birbirini izleyen temsilcileridir.

 Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferlerle dolu kısacık ömrüne sığdırdığı atılım ve devrimleri karalayamayanlar, son günlerde O’nun anısını ve ailesini karalamak için utanmazca saldırıya geçtiler. “Keşke Yunan kazansaydı” diye beyanlarda bulunan kendini bilmez bir mecusiyi Türk Bayrağı ile defnettiler.

  Türk ulusu kendisini kurtaran ve çağdaşlık yolunda dev adımlar attıran büyük kurtarıcısını ve devrimlerini asla unutmayacaktır. Bu nedenle her fırsatta büyük kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk’e koşarak sevgisini ve bağlılığını göstermektedir.

 Atatürk’ün 100 yıl önce Samsun’a ayak basmasıyla doğan güneş sonsuza kadar ufkumuzu ve geleceğimizi aydınlatacaktır. Türk ulusu geleceğimizi karartacak her türlü unsurla mücadele etmeye kararlıdır. Türk gençliği bunun için vardır. 29 yıl önce, bir 19 Mayıs günü kurulan Atatürkçü aydınlarca kurulan Atatürkçü  Düşünce Derneği bunun için vardır.

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti!

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Dursun Ataş: Kaşıkla ver, kepçeyle al. Hani siz garibanın yanındaydınız?’ diye sordu

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, hükümetin milyonlarca memuru ilgilendiren zam teklifine tepki göstererek, “Elektriğe, …