Ana Sayfa / Haberler / Medya-Basın Dünyası / 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Vali ve protokol, basın mensuplarını unutmadı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Vali ve protokol, basın mensuplarını unutmadı

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti başkanı Veli Altınkaya Cumhuriyet meydanındaki Atatürk anıtına çelenk koydu, üyelerle saygı duruşunda bulundu, İstiklal marşını okudu. Daha sonra Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde kokteyl verildi. Başkan Altınkaya, mesleğin sorunlarını, önemini, günümüzdeki çalışma şartlarını dile getirdi.

 Kokteyle, Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular,  İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, İl Milli Eğitim Müdürü Celallettin Ekinci, Gençlik Spor il Müdürü Murat Eskici’de katıldı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle konuşan Cemiyet Başkanı Altınkaya, basının yaşadığı sorunlara değinerek, özellikle yerel basının yaşadığı sıkıntıların gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Altınkaya “Sektörümüzde genel manada sıkıntılar var. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Türkiye’de resmi ilan alan gazete sayısı bin 120. Ama bugün itibariyle 1 yıl geçmiş resmi ilan alan gazete sayısı binin altına düştü. Bizim kağıdı tamamen ithal ediyor olmamız ciddi faktörlerden bir tanesi. Yerel gazetelerin ağırlıklı olarak resmi ilan merkezli çıkması bu gazetelerin yaşamasını tamamen öldürüyor. Geçtiğimiz yıl Kayseri’deki gazeteler ortalama aylık 20-20 bin 500 TL civarında resmi ilan aldı. Basın İlan Kurumu da bize ‘6 kişi çalıştıracaksınız’ diyor, asgari ücretle gösterseniz 18 bin TL. Yani Basın İlan Kurumu’ndan aldığınız parayı maaş ve sigortaya ve vergiye vermek durumundasınız. Gazetelerin baskı ve diğer maliyetlerini göz önüne koyduğunuzda en az ayda 10-15 bin TL daha satış, özel ilan, abone gibi girdi olması lazım. Bu manada Kayseri’de yayınlanan 13’ü resmi ilan alan 15 tane gazete var. Bunların sayısı çok fazla, azaltmamız lazım ama o da mümkün olmadı. Gelişen ve değişen teknoloji bütün sektörlerde nasıl bir değişim gündeme getiriyorsa bizim sektörümüzde de bu var. Bu manada maalesef mevzuatta da bir boşluk var. Muhtemelen yerel seçimler sonrasında cumhurbaşkanının talimatlarıyla Basın Kanunu meclisin gündemine gelecek, bu düzenleme yapılacak gibi” dedi.

15 Temmuz’da yaşanan hain terör örgütünün darbe kalkışmasını ilk, kamu hizmeti yapan bir basın mensubundan öğrendiğine dikkat çeken Vali Günaydın, haber yapmak için zor şartlarda çalışan ve  tüm enerjisini ortaya koyan gazetecileri kutladı, şunları söyledi.

“Haberciliğin objektif yapılması, tarafsız yapılması milletimiz için de devletimiz de için de çok önemli. Bu mesleği icra eden arkadaşlarımız milletimiz için çok önemli bir görev yapıyor. Umarım yaşadığınız sıkıntılar kısa zaman içinde son bulur. Arkadaşlarımız kamu hizmeti görüyor, bu hizmet çok önemli bir hizmet. Bu olayı 15 Temmuz gecesi bizzat yaşayan bir kamu görevlisiyim. O gece; gerçekten elinde makinesiyle haber peşinde koşan bir arkadaşımızın çok kritik bir anda bizi bilgilendirmesiyle basında bildiğiniz olayların etkin şekilde gerçekleşmesinde çok ciddi katkı sağladı. Bu da gösteriyor ki, bu mesleği icra eden arkadaşlarımız yeri ve zamanı geldiği zaman ülkesi ve milleti için çok önemli hizmetler veriyor. Ben bunun canlı tanığıyım. Elbette ki mesleğinizle ilgili bir takım istek ve talepleriniz olacak. Umuyorum yapılacak yeni yasal düzenlemede bu istek ve arzularınız gerçekleşir, yaşadığınız sıkıntılar önemli ölçüde giderilmiş olur.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik’de  basının önemini 15 Temmuz’daki birlik ruhunun oluşturulmasında çok iyi gördüklerini tekrarlarken, basın sektörünün gelişen teknolojiye ayak uydurmasını gerektiğini açıkladı. “Sizin sektörünüzde de bir kabuk değişimi söz konusu’ diyen Çelik “ İster kabul edelim ister kabul etmeyelim elektronik gazetecilik atağa geçmiş durumda. Siz de bu değişime ayak uydurun. Bunu yapmadığımız sürece sektör kendi içinde buna uyamayanları kavurup yok ediyor. Sizden ricam kentimizin marka değerine zarar verecek haberler konusunda daha hassas davranmanız. Hep yanınızda olmaya, sizlerle birlikte olmaya gayret ettik. İmkanlarımız ölçüsünde taleplerinizi yerine getirmeye gayret gösterdik. Ama hak ettiniz” şeklinde konuştu.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJLARI

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ:

‘Çilekeş basın mensuplarımızın onurlu günlerini en kalbi duygularımla kutluyorum. Yaşadığımız günlerde bazı basın yayın kuruluşları ve basın mensupları üzerindeki ‘ya bizim yanımızda olursunuz yada çalışamazsınız’ baskısı ve karartmalar ile düşünce ve ifade özgürlüklerini, haber alma ve haber verme haklarını olması gereken şekilde kullanamadıkları da maalesef acı bir gerçektir. Bu nedenle demokrasinin dördüncü  gücü olarak gördüğümüz basın yayın kuruluşlarına ve bu mesleği zor şartlarda yerine getirmeye çalışan bağımsız ve objektif  basın mensuplarına  her zamandan daha çok ihtiyacın  olduğu  da yadsınamaz bir gerçektir. Basın mensuplarımızın  işlerinin güvence altına alınması, ekonomik ve sosyal haklarının güçlendirilmesi, basın mensuplarımızın doğru habercilik ve objektif olma yönündeki rahatlıklarını artıracağı gibi, topluma olan katkılarını ve gazetecilik kimliklerini de güçlendirecektir.

Sağlık Müdürü Doç.Dr. Ali Ramazan Benli:

“Demokrasimizin ilerlemesine, fikir ve düşünce özgürlüğünün gelişmesine katkıda bulunan, şeffaflık ve tarafsızlığı şiar edinen, yapıcı eleştirileriyle hizmetlerimize ivme kazandıran, milli birlik ve beraberlik şuuruyla, ülkemizin huzuru adına sağlam bir irade ortaya koyan özverili, gayretli ve yürekli gazetecilerimizi tebrik ediyorum.”

İl Emniyet Müdür yardımcısı Murat Dere:

 ‘Basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, tüm çalışanlara sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim’

LÖSEV: İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız

Gazeteci büyüklerinin günlerini kutlayan çocuklar; “Bizler maske takıyoruz ama daha çok gülmek ve daha çok gülen yüzlerimizle anılmak istiyoruz. Büyümek, sağlığımıza kavuşup tekrar koşmak, yarışmak, eğlenmek, okula parka gitmek istiyoruz. Dileklerimizi bizi düşünen milyonlarca kişiye ilettiğiniz, zor günlerimizde yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederiz” dediler.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARDAN GAZETECİ BÜYÜKLERİNE:

10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN İYİ Kİ VARSINIZ, İYİ Kİ YANIMIZDASINIZ

LÖSEV, Lösemili Çocuklar Vakfı bünyesindeki lösemi ve onko hastası çocuklardan gazeteci abi ve ablalarına mesaj var. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazeteci büyüklerinin günlerini kutlayan çocuklar; “Bizler maske takıyoruz ama daha çok gülmek ve daha çok gülen yüzlerimizle anılmak istiyoruz. Büyümek, sağlığımıza kavuşup tekrar koşmak, yarışmak, eğlenmek, okula parka gitmek istiyoruz. Dileklerimizi bizi düşünen milyonlarca kişiye ilettiğiniz, zor günlerimizde yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederiz” dediler.

Lösemili Çocuklar Vakfı, 20 yıldır lösemili çocuklara son yıllarda ise onko hastası çocuk ve yetişkinlere tedavi sürecinde ve sonrasında destek oluyor. Vakfın kamuoyunu lösemi başta olmak üzere kanser hakkında bilgilendirme çalışmalarında, lösemi ve onko hastası çocukların verdikleri zorlu mücadelenin kamuoyu tarafından bilinmesinde gazetecilerin önemli bir rolü var. Bu duruma dikkat çeken Lösemili Çocuklar Vakfı Genel Koordinatörü Hülya Ünver “Medya mensupları olarak ne büyük bir özveriyle çalıştığınızın farkındayız. Minik kahramanlarımızın seslerinin güçlü çıkmasını, masum dileklerinin paylaşılmasını ve çocuklarımızın verdikleri savaşın kamuoyu tarafından bilinmesini sağladığınız için minnettarız. İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız..”dedi.

Ünver;  Kanser kaderimiz olmamalıdır ve hepimiz bunun farkında olmalıyız. Desteklerinizle bireysel ve toplumsal farkındalığımız çok daha fazla artırılmalıdır” diyerek medyanın çocuklar için sağlıklı, mutlu bir gelecek yaratma hedeflerindeki rolüne bir kez daha vurgu yaptı.

LÖSEV’e kayıtlı lösemili ve onko çocuklar da gazeteci büyüklerine şu mesajları ilettiler:

Bu anlamlı günde çocuklarımızın mesajlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Sudenaz B (7), “Haberlerde kendimizi görünce çok heyecanlanıyorum, herkesin beni sevdiğini değer verdiğini hissediyorum, sizleri çok seviyorum. Gazeteciler gününüz kutlu olsun.

Ali Eren E. (10), “Maske kampanyamıza destek verdiğiniz için çok mutlu olduk. Çünkü lösemi bulaşıcı bir hastalık değil. Biz maskeyi mikroplardan korunmak için takıyoruz. Bunu diğer insanlara anlatmanıza sevindim. Okuldaki arkadaşlarımın ve anne-babalarının bunu bilmesini istiyorum.”

Sude Nur Zeynep T. (9), “Lösemi iyileşebilir bir hastalık. Ben de iyileştikten sonra arkadaşlarım gibi okula gitmek, oyunlar oynamak istiyorum. Bunu haberlerde anlattığınız için sizi seviyorum.”

SEMA KARAOĞLU: ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

CHP Melikgazi Belediye başkan adayı Sema Karaoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutladı. Basın emekçilerinin zor şartlarda görevlerini yerine getirdiğini ifade eden Karaoğlu, “Bugün aslında kutlama günü değil. Çünkü basın açısından ortada kutlanacak bir tablo yok. Ekonomik şartlar, işsiz gazeteciler, yıpranma hakkı konusunda yaşanan sorunlar basın emekçilerini sıkıntıya düşürmüştür. Her yıl bu sorunların aşılmasını bekleyen gazeteciler, daha farklı sorunlarla karşı karşıya bırakılmışladır. Biz basının demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve ölçüsü olduğunun farkındayız.  Bu kapsamda basın emekçilerinin de kutsal bir görevi yerine getirip, kamuoyunu bilgilendirme konusunda önemli bir görev üstlendiklerinin de biliyoruz. İnşallah iş başına geldiğimiz de basınımızla da bir arada olacağız. Onlara destek konusunda üzerimize düşeni yapacağız. Biz günü kurtaran değil, sorunları onaran bir anlayışla çalışacağız. Bu çerçevede Çalışan Gazetecilere, emekçileri sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum. İnşallah birlikte güzel günler göreceğiz. Fikri hür, vicdanı hür ve sıkıntılarından arınmış Gazetecilik temennisiyle”

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ:

“ÇİLEKEŞ BASIN MENSUPLARIMIZIN ONURLU GÜNLERİNİ  EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLUYORUM”

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş,  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü  nedeniyle yaptığı açıklamada, “Çilekeş basın mensuplarımızın onurlu ve gururlu günlerini en kalbi duygular ile kutluyorum” dedi.

Basın mensuplarının zor şartlarda görevlerini yerine getirdiğini ifade eden İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kabul edilen, çok anlamlı bu günde çilekeş basın mensuplarımızın onurlu ve gururlu günlerini en kalbi duygular ile kutluyorum. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik mesleği, hızlı iletişim teknolojisiyle daha da önem kazanmış, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına erişmiştir.

Kamuoyunun bilgilendirilmesinde doğru ve güvenilir haber yapma, objektif olma, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde  barındıran bir mesleği icra eden gazeteciler, vatandaş ile devlet arasında  da köprü görevi görmektedirler. Özellikle sosyal medya gibi ortamlarda , doğru olmayan her şeyin haber gibi sunularak insanların yanıltıldığı, bu yanılmanın çoğu zaman telafisi olmayan bireysel ve toplumsal zararlara sebep olduğu günümüzde basın ve gazetecilik mesleği daha da önem kazanmıştır. Yaşadığımız günlerde bazı basın yayın kuruluşları ve basın mensupları üzerindeki ‘ya bizim yanımızda olursunuz yada çalışamazsınız’ baskısı ve karartmalar ile düşünce ve ifade özgürlüklerini, haber alma ve haber verme haklarını olması gereken şekilde kullanamadıkları da maalesef acı bir gerçektir. Bu nedenle demokrasinin dördüncü  gücü olarak gördüğümüz basın yayın kuruluşlarına ve bu mesleği zor şartlarda yerine getirmeye çalışan bağımsız ve objektif  basın mensuplarına  her zamandan daha çok ihtiyacın  olduğu  da yadsınamaz bir gerçektir. Basın mensuplarımızın  işlerinin güvence altına alınması, ekonomik ve sosyal haklarının güçlendirilmesi, basın mensuplarımızın doğru habercilik ve objektif olma yönündeki rahatlıklarını artıracağı gibi, topluma olan katkılarını ve gazetecilik kimliklerini de güçlendirecektir. Ülkemizin, Kayserimiz’in gelişmesinde ve kalkınmasında gündeme taşıdıkları konular ile katkı sağlayan  değerli basın çalışanlarımızın  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Çevre sorunları ve öneriler..(2) (Köşe yazısı 13.06.2019 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu çevre üzerine anlatmaya …